Növekvő eladósodás – már a működésre sincs pénz

Hitelfelvételre kényszerül az önkormányzatok jelentős része, miután a kormány áthárította a megszorítások végrehajtásának számos népszerűtlen feladatát. Sok településen kötvénykibocsátás segítségével próbálják előteremteni a működési költségek fedezetét. Az eladósodás a konvergenciaprogramot is felboríthatja.

Magyar Nemzet
2007. 08. 27. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre több önkormányzat küszködik pénzhiánnyal. Számos településen nemhogy a fejlesztésekre és az uniós pályázatokhoz szükséges önerőre, de a működési költségekre sincs elegendő forrás. Az önkormányzatok tartozásai jelenleg a GDP 0,3 százalékát teszi ki, ám a mostani folyamatok alapján az eladósodás ütemes emelkedésére lehet számítani. Az elmúlt hónapokban több település kötvénykibocsátással igyekezett pénzhez jutni, hogy legszükségesebb feladatait finanszírozni tudja. A forrásbevonás e formája nem véletlenül ilyen népszerű: az önkormányzatok hitelt csak közbeszerzési eljárás keretén belül tudnak felvenni, a kötvénykibocsátásnál azonban erre az eljárásra nincs szükség.

A hitelfelvétel legfőbb oka, hogy a kormány az önkormányzatokra hárította a megszorító intézkedések végrehajtásának számos népszerűtlen feladatát. A legjelentősebb ilyen tehertételt a helyhatóságok tulajdonában álló kórházak kölcsönei jelentik. Az adósságállomány az egészségügyi tárca múlt heti tájékoztatása szerint eléri az 50 milliárd forintot. A Pénzügyminisztérium ugyancsak ebben a hónapban tudatta, hogy a településeknek maguknak kell megoldaniuk a kórházak halmozódó adósságának problémáját. Az eladósodás és a hitelfelvétel pártszínektől független, hiszen eddig fideszes és szocialista vezetésű önkormányzat is élt a nagy összegű kötvényekkel végrehajtott forrásbevonás lehetőségével. A fideszes többségű Baja például 3,2 milliárd forint névértékű kötvény kibocsátásáról határozott a múlt hónapban. A befolyó pénzt fejlesztésekre, valamint az őszi uniós pályázatokhoz szükséges önerőhöz használják fel. Hasonlóan döntött a szocialista vezetésű Gyula, amely nemrégiben kétmilliárd forint értékű kötvény kibocsátásáról hozott határozatot.

A települések eladósodását távolról sem lehet pusztán az önkormányzatok gondjának tekinteni, hiszen a milliárdos hitelfelvételek a konvergenciaprogramban meghatározott pályát is veszélyeztetik. A következő évek uniós támogatásainak csaknem 60 százaléka az önkormányzatokhoz érkezik, a támogatások igénybevételéhez azonban 15-20 százalékos önrész is szükséges. Tetézi a gondokat, hogy az önkormányzatoknak jelenleg külföldi valutában érdemes eladósodniuk, a forint tartós gyengülése azonban jelentősen megdrágíthatja a kölcsönöket. A pénzügyi tárca most olyan szabályozás kidolgozásán dolgozik, amelyik megtiltaná a településeknek a működési hitelek felvételét.

Szabó Eszter

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.