Rendőri brutalitás Egyiptomban?

Líbia hivatalosan elhatárolódik Szajf al-Iszlám al-Kadhafi nyilatkozatától, mely szerint kínozták a bolgár ápolónőket – írja az as-Sark al-Auszat. Az al-Dzsazíra pedig arról számol be, hogy Egyiptomban mindennapos dolog a letartóztatottak és gyanúsítottak bántalmazása.

Kun Zsuzsanna
2007. 08. 11. 10:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

As-Sark al-Auszat

Líbia hivatalosan elhatárolódott Szajf al-Iszlám al-Kadhafi azon nyilatkozatától, melyben elismerte, hogy fogvatartóik kínozták a bolgár ápolónőket.

Szaif al-Iszlám az al-Dzsazírának adott interjújában elismerte, hogy valóban kínvallatásnak vetették alá a bolgár egészségügyi személyzetet. A palesztin orvos vallomásával kapcsolatban azonban azt mondta: „sok ferdítés van abban, amit mondott”, igaz, azt is hozzátette: „de ez nem jelenti azt, hogy nem tették ki őt kínzásnak.”

Ezt a kijelentést tagadta most a líbiai kormányzat, mondván, a „nyilatkozat a riportalany, és nem a líbiai állam véleményét tükrözi.”

Al-Dzsazíra

Egyiptomi és nemzetközi emberi jogi szervezetek szerint a rendőrség tagjai rendszeresen bántalmazzák a letartóztatottakat.

Háfiz Abú Szaada, az egyik ilyen csoportosulás vezetője szerint „az erőszak alkalmazása Egyiptomban szervezett, mindennapos formában van jelen.”

Ugyanerre a következtetésre jutott a bántalmazás ellen küzdő nemzetközi tanács éves jelentése is: „A bántalmazás kiegészítő politikai módszer, amit a biztonsági szolgálat tagjai széles körben alkalmaznak a gyanúsítottakkal és letartóztatottakkal szemben.”

A legutolsó ilyen, nyilvánosságra került eset alig egy hete történt, amikor egy kairói férfit egy rendőr bottal ütlegelt, de arra nem számított a rend őre, hogy ezt valaki videóra rögzíti.

Ugyanilyen port kavart az is, ami Gízában esett meg. Egy férfit négy rendőr arra akart kényszeríteni, hogy vonja vissza ellenük tett vallomását, de mivel ezt elutasította, a rendőrök a férfit negyedik emeleti lakásának erkélyéről dobták le családja szeme láttára.

Az ellenzéki Muszlim Testvérek Szervezete már nem egyszer feljelentést tett ilyen ügyekben (legutóbb a kormányzótanácsi választások során), hogy a rendőrség indokolatlanul alkalmaz a szervezet tagjai ellen erőszakot. Alig néhány napja pedig három eltűnt egyetemista ügyében fordultak a nyilvánossághoz.

Bár a számadatok nem ezt mutatják, a kormányzat szerint „egyedi esetekről van szó”, és az „elkövetőkre le fog csapni az igazságszolgáltatás keze”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.