Romló magyar kilátások: alacsonyabb GDP, magasabb infláció

Mind az elemzők, mind a devizakereskedők többsége szerint hétfőn változatlan marad a jelenlegi 7,75 százalékos jegybanki kamat – áll Reuters legfrissebb felmérésében, amelyben decemberre a korábbinál kissé magasabb, 5,55 százalékos 12 havi inflációs előrejelzést adtak az elemzők, a növekedést viszont alacsonyabbra, 2,4 százalék körülire várják.

MNO
2007. 08. 23. 10:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha a Reuters felmérésben résztvevő elemzők arra számítanak, hogy az év végére 7 százalékra süllyed a jegybanki alapkamat, 12 elemző szerint a kamat tartására szavaz a monetáris tanács augusztusban, öt elemző 25 bázispontos kamatcsökkentést vár.

Hasonló tendencia alakult ki a devizakereskedők megkérdezésekor is: 11 devizakereskedő szerint változatlan marad a kamat, négy válaszadó kamatmérséklésre számít.

A Reuters által készített összefoglaló szerint a piacok annak ellenére sem várnak további lazítást augusztusban, hogy legutóbbi nyilatkozataikban Simor András jegybankelnök és Bihari Péter monetáris tanácstag is kedvező inflációs folyamatokról számolt be. A Magyar Nemzeti Bank elnöke egyben a nemzetközi pénzügyi hullámverés nyomán arra is figyelmeztetett, hogy a forint gyengülése és az állampapírhozamok emelkedése komoly tényező lesz az augusztus 27-i ülésen, amelyen a kamatokról döntenek.

A monetáris tanács júliusi ülése óta az amerikai hitelpiac tovagyűrűző problémái miatt a nemzetközi pénzügyi piacok befektetői kockázatkerülővé váltak és ez jelentős áreséseket okozott az emelkedő piacokon, amelyek közé a befektetők Magyarországot is sorolják. A forint árfolyama az elmúlt hetekben 260 körüli szintre, mintegy hat százalékot gyengült az euróval szemben, miközben az állampapírok hozamai négy-öt hónapos csúcsokra emelkedtek – áll a Reuters összefoglalójában.

Az elemzők szerint a kamatcsökkentés csúszásának valószínűségét erősíti az is, hogy az élelmiszerárak a várakozások szerint jelentősen emelkednek a közeli hetekben. Ez ugyan egyszeri esemény, de emelheti az inflációs várakozásokat, ami a jegybank döntéshozóit is óvatossá teheti.

Ugyanakkor a kamatcsökkentés mellett is vannak érvek, hiszen az infláció a kockázatok mellett is várhatóan jelentősen csökken az év végére, átlagosan 5,55 százalékos fogyasztó áremelkedést várnak az elemzők, a jövő év végére az inflációs ütem 3,5 százalékra esik. (Augusztusra 8,1 százalékos 12 havi infláció várható az elemzői átlag alapján.)

A forint/euró árfolyambecslések meglehetősen szóródnak: szeptemberre 254 forintos árfolyamot valószínűsítenek az elemzők 250-260 forintos szélsőértékek mellett, az év végére 251,5 forintos átlag jött ki 245-255 forintos szélsőértékek között.

A második negyedévi 1,4 százalékos GDP adat után az elemzők lefelé korrigálták az éves növekedésre adott prognózist, az átlag most 2,4 százalék. Jövőre az elemzők 3,1 százalékos gazdasági növekedést várnak.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.