Felszólítjuk a parlamenti kormánytöbbséget, különösen a szocialista képviselőket, hogy a sokat hangoztatott szociális érzékenység jegyében támogassák a Fidesz törvényjavaslatát a hatósági árforma lehetőségének fenntartásáról a villamos energia területén – közölte Fónagy János, az ellenzéki párt parlamenti képviselője csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján. Mint mondta, a jövő évre prognosztizált drasztikus energiaár-emelés elviselhetetlen lenne a magyar családok és a hazai vállalkozások számára, a nagyvállalatok esetében pedig rontaná versenypiaci helyzetüket. Jövedelmi viszonyaik arányában a magyar családok az egyik legnagyobb energiaköltséget viselik az Európai Unióban – hívta fel a figyelmet Fónagy.
Magának az államnak van lehetősége és felelőssége az „energiaársokk„ megállítására, ezért elfogadhatatlan, hogy a kormány külső tényezőkre, olajár-emelkedésre vagy a dél-európai erőművek kiesésére hivatkozik – tette hozzá a képviselő, aki példaként említette a villamos energia adóját, ami jelenleg a magyarországi energiaár mintegy 40 százaléka, és azt mondta, hogy csak külön engedélyekkel lehessen exportálni a hazai forrásból származó energiát. Ezek a módszerek nem újak, elterjedtek Nyugat-Európában és a tengeren túl is – fogalmazott Fónagy.
Akár 40 százalékos is lehet az áremelkedés
A képviselő bírálta Kóka János gazdasági és közlekedési minisztert, aki elmondása szerint nemrég azt mondta: a szabadpiaci energiavásárlás, a fogyasztók szabad választása 5-15 százalékkal mérsékli a villamos energia árát, „egy szerdai budapesti konferencián viszont már a tárca szakállamtitkára is elismerte a jövő évi drasztikus áremelést”. A fideszes szakpolitikus becslése szerint mintegy 40 százalékos áremelésre lehet számítani, mivel a szabadpiaci energiakereskedelem tőzsdei árakat jelent, ami körülbelül ennyivel szakad el a termelési ártól. Egy év alatt a kormány több mint 20 százalékkal emelte meg a villamos energia árát – tette hozzá Fónagy.
(mti)
A szövetségi kapitány elárulta, kiknek kell feljavulniuk
