Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív bécsi napilap Peter Martos: Magyarország turbó-sebességgel kívánja elfogadni a „lex-Mol-t” című cikkében ismerteti az osztrákokat olyannyira érdeklő budapesti parlamenti történéseket.
A magyar parlament „turbósebességgel” kíván egy olyan törvényt elfogadni, amivel megakadályozható a Mol ÖMV általi ellenséges felvásárlása. A kormányzó szocialisták gyorsított eljárást kívánnak javasolni a parlamenti pártoknak. A Die Presse információi szerint hétfőn keresztül kívánják hajszolni a jogszabályt a parlamenti bizottságokon és a plénumon. A törvény nyolc nap múlva hatályba léphet.
A törvénytervezet egyik passzusa szerint az átvételi ajánlatot egy hosszadalmas nyilvános eljárásnak kell megelőznie, s feltételként írja elő a „célvállalatok” menedzsmentjének hozzájárulását is. Egy másik fejezet engedélyezné, hogy a menedzsment a saját részvények több mint tíz százalékánál többel is rendelkezzen, ami utólag szentesítené a Mol részvényfelvásárlásait. A felvásárolt és baráti vállalkozásoknak kiadott részvényeken keresztül a Mol-vezetés a papírok 40 százalékát ellenőrzi.
A brüsszeli bizottság csak egy hosszadalmas eljárással kényszerítheti a Budapestet a törvénymódosításra, s mire azt végigjárnák, addigra rég véget ért az ÖMV affér.
Gyurcsány ötletét aktuális okból „lex Mol-ra“ keresztelték. De az elfogadandó törvény az OTP bankot is védené, amely a Mol mellett az egyetlen nagybefektető nélküli tőzsdén jegyzett magyar vállalat. Ezt más okok mellett egy személlyel magyarázzák, Csányi Sándoréval az OTP főnökével, aki hallani sem akar a tulajdonosi befolyásról.
Focus (focus.de)
A müncheni hírmagazin: Steinmeier mégis találkozik kínai kollégájával című cikkében ismerteti a két ország közötti kapcsolatok enyhülését jelző hírt.
Angela Merkel (CDU) kancellár Dalai Lámával történő találkozóját követő hangos kínai tiltakozás után megtörténtek az enyhülés első jelei: Frank-Walter Steinmeier (SPD) külügyminiszter mégis találkozik kínai kollégájával. Yang Jiechi kínai külügyminiszterrel helyi idő szerint péntek délelőtt találkozik Steinmeier New Yorkban.
A szociáldemokrata német külügyminiszter csütörtök délután az ENSZ közgyűlés szünetében erősítette meg a hírt. Előtte napokig spekuláltak, az esetleges találkozóról. A kínai fél az amúgy természetesnek számító találkozót szerdán még lemondta.
Kína sértődöttségét az váltotta ki, hogy Angela Merkel találkozott a tibetiek egyházi vezetőjével, amit Peking „belügyeibe történő súlyos beavatkozásnak” nevezett. Ez lépés „a kapcsolatokat aláásta” és „megsértette a kínai nép érzékenységét”, nyilatkozta a kínai külügyminisztérium szóvivője. Peking többek között lemondott egy miniszteri szinten, Münchenbe tervezett német-kínai jogállami megbeszéléseket. Brigitte Zypries (SPD) igazságügy-miniszter kijelentette az elhalasztott szimpóziumot „mielőbb” pótolni szeretnék.
Steinmeier és Yang tárgyalni fog a burmai helyzetről. Steinmeier csütörtökön azt javasolta, hogy Burma szomszédját – és egyetlen meghatározó szövetségesét szerk. – Kínát erőteljesebben vonják be a válság megoldásába. Miután az ENSZ biztonsági tanácsa képtelen volt megállapodni a burmai vezetés elítéléséről, megkísérli a nemzetközi közösséget, „felszólítani, hogy a Biztonsági Tanácson kívül hasson Kínára.” Steinmeier abban bízik, hogy „ilyen lehetőség” adódik most a new yorki ENSZ közgyűléssel párhuzamosan folytatott tárgyalásokon.
Bayer Zsolt: Magyar Brian élete