A magyarok védik a Molt

A Die Presse beszámol a budapesti kormány Molt védő törvénytervezetéről. A Focus a kínai-német kapcsolatok enyhüléséről tudósít: Yang Jiechi kínai külügyminiszter helyi idő szerint péntek délelőtt találkozik német kollégájával, Steinmeierrel New Yorkban.

2007. 09. 28. 13:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilap Peter Martos: Magyarország turbó-sebességgel kívánja elfogadni a „lex-Mol-t” című cikkében ismerteti az osztrákokat olyannyira érdeklő budapesti parlamenti történéseket.

A magyar parlament „turbósebességgel” kíván egy olyan törvényt elfogadni, amivel megakadályozható a Mol ÖMV általi ellenséges felvásárlása. A kormányzó szocialisták gyorsított eljárást kívánnak javasolni a parlamenti pártoknak. A Die Presse információi szerint hétfőn keresztül kívánják hajszolni a jogszabályt a parlamenti bizottságokon és a plénumon. A törvény nyolc nap múlva hatályba léphet.

A törvénytervezet egyik passzusa szerint az átvételi ajánlatot egy hosszadalmas nyilvános eljárásnak kell megelőznie, s feltételként írja elő a „célvállalatok” menedzsmentjének hozzájárulását is. Egy másik fejezet engedélyezné, hogy a menedzsment a saját részvények több mint tíz százalékánál többel is rendelkezzen, ami utólag szentesítené a Mol részvényfelvásárlásait. A felvásárolt és baráti vállalkozásoknak kiadott részvényeken keresztül a Mol-vezetés a papírok 40 százalékát ellenőrzi.

A brüsszeli bizottság csak egy hosszadalmas eljárással kényszerítheti a Budapestet a törvénymódosításra, s mire azt végigjárnák, addigra rég véget ért az ÖMV affér.
Gyurcsány ötletét aktuális okból „lex Mol-ra“ keresztelték. De az elfogadandó törvény az OTP bankot is védené, amely a Mol mellett az egyetlen nagybefektető nélküli tőzsdén jegyzett magyar vállalat. Ezt más okok mellett egy személlyel magyarázzák, Csányi Sándoréval az OTP főnökével, aki hallani sem akar a tulajdonosi befolyásról.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazin: Steinmeier mégis találkozik kínai kollégájával című cikkében ismerteti a két ország közötti kapcsolatok enyhülését jelző hírt.

Angela Merkel (CDU) kancellár Dalai Lámával történő találkozóját követő hangos kínai tiltakozás után megtörténtek az enyhülés első jelei: Frank-Walter Steinmeier (SPD) külügyminiszter mégis találkozik kínai kollégájával. Yang Jiechi kínai külügyminiszterrel helyi idő szerint péntek délelőtt találkozik Steinmeier New Yorkban.

A szociáldemokrata német külügyminiszter csütörtök délután az ENSZ közgyűlés szünetében erősítette meg a hírt. Előtte napokig spekuláltak, az esetleges találkozóról. A kínai fél az amúgy természetesnek számító találkozót szerdán még lemondta.
Kína sértődöttségét az váltotta ki, hogy Angela Merkel találkozott a tibetiek egyházi vezetőjével, amit Peking „belügyeibe történő súlyos beavatkozásnak” nevezett. Ez lépés „a kapcsolatokat aláásta” és „megsértette a kínai nép érzékenységét”, nyilatkozta a kínai külügyminisztérium szóvivője. Peking többek között lemondott egy miniszteri szinten, Münchenbe tervezett német-kínai jogállami megbeszéléseket. Brigitte Zypries (SPD) igazságügy-miniszter kijelentette az elhalasztott szimpóziumot „mielőbb” pótolni szeretnék.

Steinmeier és Yang tárgyalni fog a burmai helyzetről. Steinmeier csütörtökön azt javasolta, hogy Burma szomszédját – és egyetlen meghatározó szövetségesét szerk. – Kínát erőteljesebben vonják be a válság megoldásába. Miután az ENSZ biztonsági tanácsa képtelen volt megállapodni a burmai vezetés elítéléséről, megkísérli a nemzetközi közösséget, „felszólítani, hogy a Biztonsági Tanácson kívül hasson Kínára.” Steinmeier abban bízik, hogy „ilyen lehetőség” adódik most a new yorki ENSZ közgyűléssel párhuzamosan folytatott tárgyalásokon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.