Jelenleg Magyarország, Románia és Szerbia között kétoldalú megállapodások szabályozzák a szomszédos állampolgárok által igénybe vett egészségügyi szolgáltatások finanszírozását, s ezek alapján csak a sürgősségi ellátás az ingyenes – mondta a szakember az Interreg III/A program támogatta projektet bemutató sajtótájékoztatón.
A három magyar, négy romániai megye és a Vajdaság alkotta eurorégióban komoly az igény a szomszédos országokban elérhető egészségügyi szolgáltatások iránt, s már most is jelentős a betegforgalom, és még nagyobb lenne a pénzügyi fedezet megléte esetén – mondta Csókási Eszter.
A projekt során felmérik az eurorégió kórházainak, rendelőintézeteinek, gyógyfürdőinek szolgáltatásait, megvizsgálják, milyen fölös kapacitások vannak az intézményekben, amelyek kiajánlhatók majd a régió lakosainak. Jövő májusra elkészítik azt a szerződéstervezetet, melyet a három ország egészségbiztosítási pénztárai kötnének a közös kártya létrehozásáról – mondta az ügyvezető. Hozzátette: a projekt előkészítése során kiderült, hogy a támogatás ehhez a pénztárak részéről megvan.
A betegek mobilitása mellett az együttműködés a kórházak, klinikák közös fejlesztéseire, bizonyos kapacitások együttes használatára is kiterjedhet – közölte a szakember.
Jacques Scheres, a maastrichti egyetemi klinika professzora elmondta, a belga-holland-német hármas határnál található Meuse-Rhine Eurorégióban már betegek tízezrei veszik igénybe a szomszédos országban az egészségügyi szolgáltatásokat. A maastrichti és az aacheni egyetem pedig a határ közelében egy közös radiológiai központ létrehozását tervezi 150 millió eurós beruházással.
(MTI)
Kétmilliárdos drogfogás: három ország rendőrei dolgoztak az ügyön egy évig
