A tandíj bevezetésének hatására jelentősen csökkent a felsőoktatásba jelentkezők száma: tavaly 140 ezren jelentkeztek és közülük 56 ezer fiatalt vettek fel, míg idén csak 108 ezren jelentkeztek és közülük 48 ezren jutottak be – közölte szerdán Szombathelyen Ágh Péter, a Fidesz országgyűlési képviselője, a Fidelitas alelnöke. A számok egyértelműen csökkenést mutatnak, jól érzékelhető a tandíjnak a hatása, az, hogy azok a szülők, akik nem tudják vállalni a továbbtanulás költségeit, nem merik beíratni gyermekeiket a felsőoktatási intézményekbe – mondta újságrók előtt Ágh Péter.
Hozzátette: a tandíjat a kormányzat „hazug módon” vezette be, bár a választások előtt a szocialista és szabad demokrata politikusok sértődötten tagadták a tandíj bevezetésének szándékát. Ágh Péter szavai szerint Gyurcsány Ferenc és kormánya a jelenlegi tandíjrendszerrel nem üzen mást a fiataloknak, mint hogy „ha nem gazdag szülők gyermeke vagy, ne akarj tovább tanulni”.
A Szombathelyen élő országgyűlési képviselő példaként a Berzsenyi Dániel Főiskola felvételi adatait hozta fel a sajtótájékoztatón. Elmondása szerint a BDF-en idén 33 százalékkal kevesebb diák fog részt venni államilag finanszírozott képzésben. Ágh emlékeztetett arra is, hogy a kormányt több szervezet, köztük a hallgatók érdekképviseleti szervezetei is felszólították, vonja vissza a tandíj bevezetésére vonatkozó rendelkezéseit, de a kormány erre „a füle botját sem mozdította”.
Mint elhangzott, a Fidesz határozottan kiáll a népszavazási kezdeményezés mellett, és mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy egy sikeres népszavazáson Magyarország nemet mondjon a tandíjra és eltöröljék azt.
(mti)
Kétmilliárdos drogfogás: három ország rendőrei dolgoztak az ügyön egy évig
