A közvélemény-kutatás során három kérdést tettek föl. Az elsőben a felsőoktatási-részhozzájárulásról kérdezték az emberek véleményét, a másodikban a vizitdíjról, míg a harmadik kérdésben arról, hogy politikai irányultságuk miatt betiltanának-e bizonyos médiumokat. A közvélemény-kutató hangsúlyozza: más közvélemény-kutatásokkal ellentétben nem a népszavazás várható eredményét próbálták előre jelezni, hanem a kérdések direkt politikai befolyásolástól mentes lakossági megítélését vizsgálták. A kérdezıbiztosok a megkérdezés során meg sem említették a „népszavazás” szót, nem szerepeltették kérdést a népszavazáson való részvételi hajlandóságra vonatkozóan sem.
Az eredmények azt mutatják, hogy a lakosság 73,1 százaléka vélekedik úgy, hogy az egyetemre járóknak ne kelljen tandíjt fizetniük, míg csupán 21,7 százaléka a válaszadóknak helyesli a fer-t. Kelet-Magyarországon 83 százalékos az elutasítottsága a tandíjnak, míg nyugaton 63 százalék ellenzi. Életkor alapján is eltérőek a vélemények, mivel a 30 év alattiak 75 százaléka ellenzi, míg ez az arány az idősek között csak 54.
A vizitdíjat 70 százalékos arányban utasítja el az ország lakossága, azonban mind területi, mind életkori eltérések vannak itt is. A fiatalok és a középkorúak 70 százalékosnál nagyobb arányban ellenzik, míg ez arány az életkor előrehaladtával csökken. Kelet és Nyugat-Magyarország között szintén eltérés figyelhető meg a kérdés megítélésében. Keleten 80 százalék fölötti, míg nyugaton 70 százalék alatti a vizitdíj elutasítása.
Az emberek 54 százaléka nem tiltaná be azokat a médiumokat, melyek valamifajta politikai irányultsága rendelkeznek. A fiatalok többsége a szólásszabadság mellett van, míg a 70 év fölötti korosztálynak már csak a relatív többsége van a betiltás ellenzése mellett. Érdekesség, hogy a nők több mint 40 százaléka a betiltás mellett foglal állás, míg a férfiaknál ez az arány csak 22 százalék.
(real-PR 93)
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
