Az Ecostat 2007. szeptemberi top 100 konjunktúraindexe az előző hónaphoz képest hét százalékponttal csökkent. A kutatók ennek ellenére inkább azt hangsúlyozzák, hogy a hazai nagyvállalatok rövid távú gazdasági várakozásait összesítő konjunktúramutató emelkedő tendenciája július-szeptemberben kissé mérséklődött.
Amennyiben a 2006. közepi szintet tekintjük kiindulópontnak, valóban mindössze a trendvonal mérséklődését állapíthatjuk meg a friss adatok alapján, ám június óta a tendencia kifejezetten csökkenő. Mindez a kereslet mérséklődéséből adódó nehézségekre utal – állapítják meg a szakértők. Érdekes módon ebben kizárólag a belső fogyasztás játszik szerepet, ugyanis a külföldi értékesítések megítélése – a csökkenő indexet figyelembe véve – meglepően jó.
2007 végén és 2008 elején a nagyvállalatok háromnegyede stabil külföldi értékesítési pozíciókkal számol. Az exportpiacok bővülését 27 százalékuk valószínűsíti, az exportértékesítési lehetőségek romlásával pedig negyedik hónapja egyetlen cég sem számol.
Ugyanakkor figyelmeztető jel, hogy 2007 szeptemberében a top 100 vállalatok beruházási elkötelezettsége gyengült, 102,8 százalékról 95,4 százalékra csökkent. Az új technológia átvételének szándéka erősödött, ez többnyire ellentétesen változik a beruházási elkötelezettséggel. A korszerűsítés kevésbé költséges módját választó cégek aránya egy hónap alatt 24 százalékról 36 százalékra nőtt.
(Ecostat, portfolio.hu)
Kiderült a török terv az orosz–ukrán béke kapcsán
