Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Andreas Rossmann Mi van a normális diákokkal címmel vizsgálja a tervezett kölni iskolai ámokfutás utóéletét. A sokk mélyen ül. Félelmet, döbbenetet és dühöt érez számos kölni diák, és erről tudósítanak a helyi lapok a rendőrség által megakadályozott merénylet napvilágra kerülése után. Miután kikérdezték a köln-weideni Georg Büchner Gimnázium tanulóit, számos szülő, mint azt a hivatalos szervek kezdettől fogva feltételezték, az emsdetteni mészárlás évfordulóján nem is küldte iskolába a gyerekét.
Az 1450-ben alapított Háromkirályok Gimnáziumot, a Rajna-vidék egyik legrégebbi iskoláját hétfőn és kedden bezárták, mert az egyik női WC falát telefirkálták fenyegető feliratokkal. Az óvatosság Klaus Zimmermann, a polgári Lindenthal kerületben elhelyezkedő Apostol Gimnázium vezetője szerint túlzás: „Én inkább a rendőri jelenlétben bíztam, mint az iskola bezárásában. Hiszen így pontosan azt érték el, amit ezzel vélhetően terveztek, s ezt aggasztónak tartom” – nyilatkozta a lapnak. Iskoláját nem zárták be, itt normális viszonyok uralkodnak. „A kérdést a tanárokkal megvitattuk, hogy nagyobb éberségre hívjuk a diákokat. De nem kívánjuk, hogy minden órában csak erről a témáról beszéljenek” – mondta a vezető. Ez az igazgató szerint aligha szolgálja az oktatás érdekét.
Wiener Zeitung (wienerzeitung.at)
Az osztrák kormány félhivatalos lapjában Magyarország: tiltakozás a kormány megszorítása ellen címmel ismerteti a szerdai tiltakozásnapi eseményeket. Szerdára különböző szakszervezetek országos sztrájkot hirdettek. Az akció elsődlegesen Gyurcsány Ferenc szociálliberális kormánya megszorító csomagjai ellen irányul.
A vasutasok délelőtt 6-12 óra között a MÁV veszteségesnek tartott vasútvonalainak bezárása ellen tiltakoztak. Más szakszervezetek által képviselt szakmák, mint a tanárok, rendőrök, az egészségügyi dolgozók, az energiaszektorban és légi közlekedésben dolgozók az egészségügyi magánbiztosítók engedélyezése és a nyugdíjrendszer módosítása ellen tiltakoztak. A tanárok tiltakozása miatt számos iskolában elmaradt a tanítás.
Az ellenzéki, jobboldali konzervatív Fidesz–MPSZ és a kormányzó MSZP szociálpolitikai tagozata kifejezte szolidaritását a sztrájkolókkal. A Liga Szakszervezet a Parlament elé tüntetést szervezett, ahová körülbelül 50 000 demonstrálót várnak.
Dömötör Csaba: Politikai kutyakomédiára kezdenek hasonlítani a brüsszeli biztosi meghallgatások