Der Standard (derstandard.at)
A baloldali liberális bécsi napilapban Gregor Mayer A miniszterelnök kutyaszorítóban című cikkében ismerteti a szerdai magyar-osztrák kormányülés apropóján Gyurcsány Ferenc bizonytalan helyzetét. A szerző szerint kuktaként fortyog az MSZP, s reformprogramja miatt védekezésbe került a miniszterelnök. Magyarországon rossz a hangulat. A szocialista-liberális koalíció által bevezetett reformok és a költségvetés szanálási intézkedései hibernálták a gazdaságot és csökkentették a fogyasztást. Gyurcsány szocialistái feleannyi szavazatot sem kapnának, mint a Fidesz.
Orbán most népszavazással szeretné megakadályozni Gyurcsány kormányának reformterveit. Előreláthatóan tavasszal voksolnak a magyarok a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörléséről. Az egészségbiztosítás átalakítása ellen a szakszervezetek is tiltakoznak. December 17-re tervez a Liga Szakszervezetek egy határozatlan idejű általános sztrájkot. Ugyanezen a napon kíván dönteni a szociál-liberális parlamenti többség arról a pénztárreformról, melynek következtében megszűnne az állami biztosító monopóliuma.
Gyurcsány MSZP-je egy kuktához hasonlít. Ugyan senkinek sincs alternatív víziója, ennek ellenére a párton belül szorgalmasan fűrészelik a miniszterelnök székét. Az egyik legjobban beazonosítható ellenfele Szili Katalin házelnök, aki szerint „az mégsem járja, hogy minden kizárólag a tőke logikája szerint működik”.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban Matthias Kamann Távozik Oswald Metzger, a liberális lázadó című cikkében foglalkozik a zöldek nürnbergi balra tolódásának egyik következményével. Oswald Metzger, a liberális gazdaságpolitika prominens képviselője 21 év után kilép a zöldek közül.
Az 52 éves Metzger kedden jelentette be szándékát a baden-württembergi zöldek frakciójának, egyúttal közölte, hogy fél éven belül lemond képviselői mandátumáról. A következő fél évben független képviselő lesz, így kilépése nem változtat a tartományi gyűlés többségi viszonyain.
Bejelentésével Metzger a gyakorlatban kizárta, hogy átüljön a CDU-képviselők közé, ezzel ugyanis a kereszténydemokraták abszolút többséggel rendelkeznének Stuttgartban. Korábban több CDU-politikus, köztük Wolfgang Bosbach, a Bundestag frakcióvezető-helyettese kijelentette, a kereszténydemokraták örülnének csatlakozásának. De az FDP is próbálkozik, s hajlandó a pártlistán biztos bejutó helyet ajánlani Metzgernek. A liberálisok saar-vidéki szervezete egyúttal bejelentette, Metzger lesz az ünnepi szónok a párt újévi fogadásán.
Ez beleillik abba a képbe, ami Reinhard Bütikofer, a zöldek elnökének nyilatkozatából kirajzolódik, aki szerint az FDP-ből megerősítették, hogy Metzger konkrét ajánlatot kapott tőlük. Ezért az egész nürnbergi színjáték utólag már becstelen manővernek tűnik, fogalmazott Bütikofer.
Metzger elmondta: országos politikával kíván foglalkozni, hogy melyik pártban, azt még maga sem tudja, de számára csak a CDU és az FDP jönne szóba.
Metzger és a zöldek között kirobbant egy éles hangú vita a nürnbergi pártnapok előtt, amikor keményen megtámadta a segélyből élőket, akiknek szerinte az az életcélja, hogy szénhidrátokat és alkoholt tömjenek magukba. Éppen ezért a kongresszus előtt óvta a zöldeket, hogy a 420 eurós szociális segélyt felemelje és eltörölje a dolgozni nem kívánók szankcionálását.
Winfried Kretschmann, a zöldek stuttgarti frakcióvezetője kijelentette, Metzgernek sohasem sikerült beilleszkednie. Ugyanakkor ő egész héten azért harcolt, hogy Oswald maradjon. Bütikofer is úgy fogalmazott, azért dolgozott, hogy Metzger maradjon. De ha nem kíván lemondani kocsmaasztali jelszavairól, akkor jobb, ha megy.