Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Bognár Péter A gulyáskommunizmus mentalitása tovább él címmel kérdezte Bod Péter Ákost a magyar gazdaság helyzetéről. A baloldali kormányok korlátlan kiadáspolitikájához Bod szerint a létező szocializmus magyarországi öröksége is társult: az úgynevezett gulyáskommunizmus, mely egykor megpróbált megfelelni a lakosság fogyasztási igényeinek, s mely elsődlegesen hitelekre alapult. Ez a mentalitás tovább él a kormányzók fejében – fogalmazott a jegybank egykori elnöke. Bod szerint nincs szociális válság, csak szociális feszültségek, melyeket többek között a 30 százalékos fűtés-, 20 százalékos áram-, a jelentős élelmiszer- és gyógyszeráremelés okoztak. Ezek elsődlegesen a nyugdíjasokat és a szegény családokat érintik. A helyzetet tovább rontja, hogy ezután is emelkednek az amúgy is magas adók. A vitatott egészségügyi átalakítás szerinte eleve kudarcra van ítélve – nyilatkozta a lapnak Bod Péter Ákos. Ugyan az egészségügyi rendszer számos problémával küzd, például a sok százezer, a járulékot nem fizető veszi igénybe a szolgáltatásokat. A kormány több-biztosítós modellje ugyanakkor rossz irányba mutat, ehelyett az alacsony hatékonyságú és költekező OEP megreformálása lenne szükséges. Gyurcsány takarékossági és reformpolitikája kapcsán úgy fogalmazott Bod: Jó szándékkal az egész, egyfajta felvilágosodott abszolutizmusnak tekinthető, kevésbé jó szándékúan az egészet pusztán pénzbehajtásnak lehet tekinteni.
Der Standard (derstandard.at)
A baloldali-liberális osztrák napilap Szigetvári András A váltáshoz lusta páciensek címmel ismerteti a magánosítás tapasztalatait és a magyar megoldással kapcsolatos félelmeket. A hollandok voltak az éllovasok, a magyarok őket másolták némileg felvizezett formában. Hollandiában 2006 óta nincs közösségi társadalombiztosítási kassza, s a hétfői budapesti döntéssel immár két ország is új utakra lépett az EU-ban.
-A magyarok vélhetően túl korán léptek – nyilatkozta Thomas Czypionka, a Wiener Institut für Höhere Studien egészségügyi szakértője. Korai még arról dönteni, hogy a holland reformok végső hatása pozitív vagy negatív. Hollandiában abban a reményben magánosítottak, hogy a verseny majd hatékonyabb struktúrákat teremt. Ugyanakkor a bonyolult rendszerben nőhetnek a tranzakciós költségek, amennyiben a versengő magánbiztosítók a kórházakkal és a rendelőkkel eltérő szerződéseket kötnek. Ráadásul a biztosítóváltáshoz lusta páciensek tönkretehetik a versenyt. Ez például megmutatkozott Németországban is, ahol a polgárok többsége maradt a régi biztosítójánál. Czypionka óv attól is, hogy a magáncégek oligopóliumokat vagy monopóliumokat alkotssanak. Magyarországon 2008-ban kezdődhet a magánpénztárak felépítése. Egy osztrák cég is az indulást tervezi a piacon.
Der Standard (derstandard.at)
A baloldali-liberális osztrák napilap A magyarok bevezetik az élettársi kapcsolatot a homoszexuálisoknak címmel ismerteti a befolyásos SoHo (Szociáldemokrácia és Homoszexualitás) nevű szervezet tájékoztatóját. A budapesti kormánykoalíció hétfőn törvényben szabályozta a bejegyzett partneri kapcsolatot. Az osztrák SoHo örömmel értesült a budapesti döntésről.
ORF (orf.at)
Az osztrák közszolgálati rádió és televízió várvidéki stúdiója Nagyszámú ünnepi rendezvény magas rangú látogatókkal címmel tudósít a csütörtöki, a schengeni övezet bővítése okán tartott haknikról. Az ünnepségek középpontja Miklóshalma és Szentmargitbánya. Délben a Szentmargitbánya-Fertőrákos között között ünnepelteti magát az Európai Bizottság. A rendezvényre ugyanazon a jelképértékű helyen kerül sor, ahol majd 20 évvel ezelőtt elkezdődött a vasfüggöny felszedése. Szentmargitbányára ellátogat Benita Ferrero-Waldner külügyi és Kovács László adóügyi biztos, Günther Platter (ÖVP) és Takács Albert magyar rendészeti és igazságügyi miniszter, valamint Fodor Tamás, Sopron polgármestere. Hans Niessl (SPÖ) várvidéki tartományfőnök végül úgy döntött, szintén ott lesz. A schengeni övezet kibővítése előtt Niessl hevesen támadta Platter belügyminisztert a határellenőrzés felszámolása miatt. A magyar bandáktól rettegő szocialista politikus akkor bejelentette: tiltakozása jelenként távol marad a rendezvényektől. Mikóshalmán kora délután Alfred Gusenbauer (SPÖ) és Gyurcsány Ferenc szándéknyilatkozatot ír alá. A programban közös nyilatkozat, a határon állomásozó rendőralakulatok közös megtekintése áll – majd együtt várják az éjfélt, amikor a schengeni határok „leomlanak”.