Osthessen (osthessen-news.de)
A független fuldai hírportál A gyerekek kipakolták a ruhásszekrényüket: Adománygyűjtés a máltaiak segélyakciójának címmel tudósít a bischofheim-unterweissenbrunniak hazánkba szánt ajándékairól. „Magyarország csodálatos nyaralási hely, de a kulisszák mögött minden másként néz ki. Az EU a szegényeket még szegényebbé tette, Magyarországon a gyakorlatban nem létezik szociális háló” – szögezte le Klaus Höhn, az adománygyűjtést szervező egyik tanár.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban Krisztina Koenen A tervgazdaságból a klángazdaságba című cikkében elemzi az egykori kommunista elitek továbbélését. Kelet-Európában az új középosztály túl gyenge, hogy a jognak és a polgári értékeknek teret teremtsen. 18 évvel a Szovjetunió összeomlása után egyre jobban kirajzolódik, hogy kevéssé a jog, mint a klánok uralma határozza meg a vasfüggöny keleti felének történéseit – írja a lap.
A forradalmak elmaradását követően minden posztszocialista országban korlátlanul fennmaradhattak funkcionáriusok hálózatai, ezek a politikai vagy gazdasági pozíciók a privatizáció kezdetétől máig készpénzt érnek. A párt kevésbé exponált második vonala, egykori regionális, vajdasági vagy éppen megyei erős emberek, az egykori ifjúsági szervezetek funkcionáriusai, nagyüzemek vezetői továbbra is összetartanak, belső gazdasági és politikai információkkal támogatják egymást, különösen kedvező ingatlan- és egyéb üzletekben. A cikk szerzője szerint ők voltak a privatizáció nyertesei, amire a második vonal karrierjének legjobb példái Kwasniewski, a volt lengyel elnök, valamint Gyurcsány Ferenc, aki mielőtt miniszterelnök lett volna, Magyarország egyik legnagyobb üzletembere volt – olvasható a Die Weltben.
A szerző úgy véli, hogy az oroszok dominálta olaj- és gázkapcsolatok elérik az összes posztszocialista országot, ami még jobban erősíti a régi barátságokat. A gazdaságihoz hasonlóan átláthatatlanok a földalatti politikai kapcsolatok, melyek gyakran nem különböztethetők meg egymástól. Azt, hogy a fordulat ellenére informális kapcsolatok maradtak fenn a lengyel és az orosz titkosszolgálat között, az alig néhány évvel ezelőtti botrány tette láthatóvá.
A Kaczynski ikrek vállalkozása, a kommunista hálózatok felszámolása rendben lévőnek tekinthető. A szerző végül idéz egy a magyarországi társadalmi mobilitással foglalkozó szociológiai felmérést, miszerint a társadalom éppen annyira megmerevedett, mint a szocializmus végnapjaiban.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Jürgen Dunsch Blocher pártja szakadás előtt áll címmel tudósít a Svájcban szokatlannak számító belpolitikai viharról. Az ellenzéki szerep bejelentését követően szakadás fenyegeti a jobboldali konzervatív Svájci Néppártot (SVP) – olvasható a német napilapban. A belső ellentétek oka az a vita, miként viszonyuljon az SVP a két megválasztott kormánytaghoz, Samuel Schmidhez és Eveline Widmer-Schlumpfhoz. Widmer-Schlumpf csütörtöki nyilatkozatában kijelentette, hogy elfogadja miniszteri megbízatását. Egy nappal korábban egy a szocialistákból, zöldekből és a Keresztény Néppártból (CVP) álló koalícióval legyőzte az eddigi minisztert és pártja erős emberét, Cristoph Blochert. Időközben Schmid is elfogadta megválasztását.
Amint azt az SVP az októberi választásokon előre bejelentette, arra az esetre, ha Blochert nem választanák meg újra igazságügy-miniszternek, a párt ellenzékbe kíván vonulni – tájékoztat a lap. Ezzel vélhetően az ország legerősebb pártja, mely október 21-én közel 30 százalékot kapott, nem lesz tagja a kormánykoalíciónak. (A svájci, úgynevezett egyetértési demokráciában a négy legerősebb párt alkotja a kormánykoalíciót.) A német nyelvű svájci közszolgálati rádió (DRS) adatai szerint az SVP aláírásgyűjtésbe kezdett parlamenti képviselői körében, akik aláírásaikkal megerősítenék, hogy vállalják az ellenzéki szerepet. Egyúttal kinyilvánítanák, hogy Widmer-Schlumpf asszonyt és Schmidet nem tekintik tovább az SVP tagjának. Blochert a lap szerint eközben az SVP leendő elnökeként emlegetik.
Összeverték a románok, mert magyar - videó