Az osztrákok szavaznának az uniós reformról

A Die Presse ismerteti az átlag osztráknak az EU-s reformszerződéssel kapcsolatos ismerethiányát. A Kurier interjúja szerint a Várvidék kiürülő déli részében már csak a magyarok betelepülésében bíznak.

2007. 12. 29. 13:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilapban EU reformszerződés: Az osztrákok szavazni kívánnak címmel ismerteti egy közvéleménykutatás eredményét. A megkérdezett osztrákok 39 százaléka, még egyáltalán nem hallott, vagy olvasott az uniós reformszerződésről. A válaszadók 57 százaléka szeretne voksolni a szerződésről. Mindössze 36 százalékuk ért egyet a parlamenti elfogadással. A megkérdezettek legnagyobb része – 74 százalékuk – elismerte, hogy keveset, vagy alig valamit olvasott a reformszerződésről. Mindössze 22 százalék számol azzal, hogy sokan, illetve nagyon sokan fognak tájékozódni az uniós reformról. Néhány, az uniós reformszerződés sarokpontjának számító kérdésről is kérdezték a polgárokat. A válaszadók 62 százaléka nagyon támogatja, hogy a teljes foglalkoztatottság világosan definiált célként szerepeljen a reformszerződésben. Inkább támogatja 23 százalék. A többség (52 százalék) nagyon támogatja, hogy a reformszerződés lehetővé teszi az EU-ból történő kilépést. Az a javaslat, miszerint a jövőben a bizottság tagjainak számát csökkentsék és az elnökét fél év helyett két és fél évre nevezzék ki, szintén többséget talált. Az elsőt 72, az utóbbit 62 százalék támogatta. Az, hogy az Európai Parlamentnek növekedjenek a jogai, az inkább elutasításba ütközött, mint támogatással találkozott. 48 százalék ellenzi ezt a javaslatot, csak 42 százalék, aki nagyon, illetve inkább támogatja.

Kurier (kurier.at)

Az osztrák bulvárlap A magyarok jelentik a nagy esélyt címmel készített interjút Franz Glaser (ÖVP) nemzetgyűlési képviselővel a déli Várvidék elvándorlási problémáiról, a határnyitás esélyeiről. A megkérdezett keményen bírálja a szocialista tartományi vezetés iskolabezárási programját. Franz Glaser nemzetgyűlési képviselő és Burgóhegy-Magashegy polgármestere a térség fejlődésének elismert szakemberének számít. Folyamatosan emlékeztet a vidék kiürülésének veszélyeire. Glaser úgy véli, számukra a nagy esélyt a magyarok jelentik, ők lehetnek a térség valódi megmentői. Egyrészt a turizmus nyújthat esélyt, de azt is igencsak elképzelhetőnek tartom – fogalmazott a néppárti polgármester -, hogy sok ember a közeli metropoliszból, Szombathelyről ideköltözzön. Ekkor természetesen őrültség lenne a monyorókeréki iskolát bezárni. Úgy fogalmazott, az iskolabezárások kitépik a térség kulturális, társadalmi és sportszívét, s a Magyarországgal történő összenövés következtében nemsokára több gyermek él itt, mint azt mi el tudják képzelni. A régiónak csak jót tehet, ha a Rába-völgyi vasutakban magyar oldalon megbízható partnert találnának. Igen fontosnak tartaná egy Felsőőrt Szombathellyel összekötő vasútvonal megépítését is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.