Clement kilép

A Welt beszámol Wolfgang Clement pártja irányvonalát illető kemény kritikájáról. A Focus magazin arról tudósít, hogy a német alkotmánybíróság megsemmisítette a Schröder kormány egyik meghatározó reformlépésének, a Hartz IV-es törvény egyik sarokpontját.

2007. 12. 23. 12:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Joachim Peter Clement kilépéssel fenyegeti az SPD-t című cikkében tudósít a német szociáldemokrácia válságáról. A második Schröder kormány gazdasági és munkaügyi szuperminisztere az SPD és a Baloldali Párt közeledése miatt aggódik. Wolfgang Clement a pártból történő kilépéssel fenyegetőzött, amennyiben a szociáldemokraták és a Baloldali Párt a jelenleginél is szorosabban együttműködne egymással – írja a lap. (Jelenleg Berlinben és 1998 és 2006 között Mecklenburg-Előpomerániában kormányoztak együtt.)

„Ha a vörös-vörös koalíció szövetségi szinten, vagy Északrajna-Vesztfáliában valóság lesz, az számomra a Rubikon átlépését jelenti” – nyilatkozta Clement a lapnak. Egyúttal oldalvágásokkal támadta a nagykoalíciót is: „Különösen elégedetlen vagyok a munkaerő-politikájukkal. Németország e területen visszalépett.”

Clement 1998 és 2002 között Északrajna-Vesztfália miniszterelnöke volt, majd később gazdasági és munkaügyi miniszterként ő volt az Agenda 2010-es címet viselő kormányzati reformtervek megvalósításának felelőse – számol be a Welt. A 2005-ös választásokat követően Clement távozott hivatalából, ma az SPD politikusaként a gazdaságban tevékenykedik és vendégprofesszorként tart előadásokat. Clement minapi interjújában világosan felsorolta a saját pártjával szembeni vádjait. „Vörös és a Lafontaine-vörös között” húzódik számára a határ – nyilatkozta. (Oskar Lafontaine 1995-1999 között az SPD elnöke, ma a Baloldali Párt Bundestag frakciójának vezetője. Szerk.)

Most az SPD „arra fixálódott, amit Lafontaine- és Gysi-csapata csinál” – írja a német napilap. Clement aggodalmának adott hangot, főként a munkaerőpiaci politika területén. Gerhard Schröder volt kancellár nyomást gyakorolt a pártjára, hogy keresztülvihesse az Agenda 2010-t. „Most megmutatkozik, az első adandó alkalommal a legkisebb gazdasági növekedést arra használják, hogy az Agenda 2010 egyes részeit visszavonják”– nyilatkozta Clement. Így azonban aligha lesznek megnyerhetőek az emberek – vélekedik. Az SPD politikusa ellenezte egy általános törvényben szabályozott minimálbér bevezetését, egyúttal bírálta a kormány döntését, mellyel bevezette a postai minimálbért.

„Támogatom a bérmegállapodásokat és ellenzem a minimálbér törvényi szabályozását. De ellenzem a minimálbérrel kapcsolatos megállapodásokkal politikai célokból történő visszaélést, mint az a postánál történt” – nyilatkozta Clement.

Kurt Beck az SPD elnöke számára üzent, aki korábban azt mondta, hogy más országok megmutatják, hogy egy törvényben előírt minimálbér nem rontja a gazdasági mutatókat: „Érdemes pontosan megvizsgálni. Mindenesetre én vezettem be Kelet-Németországban a minimálbért – és ma sokan tíz órát dolgoznak, ebből nyolcat minimálbérért, kettőt ingyen. Így működik. Ez nem old meg egyetlen problémát sem” – fogalmazott.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazin Hans-Jürgen Moritz Hátraarc a Hartz IV-ben címmel ismerteti a karlsruhei alkotmánybíróság határozatát. A szövetségi alkotmánybíróság alapjaiban módosította a munkanélküli és a szociális segély összekapcsoló ún. Hartz-IV-es szabályozást, annak egyes elemeit alkotmányellenessé nyilvánította – írja a Focus. Szakértők szerint ez a segélyezettek számára még bonyolultabbá teszi ügyeik elintézését.

Olaf Scholz (SPD) szövetségi munkaügyi miniszter magabiztosan kijelentette: „Megnyugtathatom a polgárokat, hogy ez számukra semmilyen változást nem jelent majd ügyeik elintézésének színvonalában“– hangzott az ítélethirdetést követő első nyilatkozata. 2003 decemberében a vörös-zöld kormány és kereszténydemokrata többségű, a tartományi kormányokat képviselő Bundesrat képtelen volt megegyezni, hogy az új törvény szerint ki foglalkozzon a hosszú ideje munka nélkül lévőkkel: a Szövetségi Munkaügynökség (BA), mint a kormány akarta, vagy az önkormányzatok, amint a CDU és a CSU szerette volna – számol be a Focus.

Az éjszakákba nyúló viták során olyan megállapodás született, amiről Franz Müntefering, Scholz elődje és az akkori SPD frakcióvezető bevallotta, amit egyes résztvevők sem értettek. Ebből a tipikus politikai kompromisszum kerekedett, létrehoztak ún. munkaközösségeket (Argen), a munkaügynökség és az önkormányzatok között. 350 ilyen hivatali vegyes házasság létezik Németországban, s ezeket nyilvánította alkotmányellenesnek a taláros testület, a felszámolás határideje 2010 – írja a müncheni hírmagazin.

Semmi baj – véli Scholz, hiszen 21 önkormányzat eleve nemet mondott erre a megoldásra. Náluk a munkaközpont illetékes a munkaközvetítésben és a munkanélküli segély kifizetéséért felel, míg az önkormányzatok a szociális segélyezésben és a támogatásokban illetékes. Aki a szép német kifejezéssel csak jobcenternek nevezett új hivatal fogadópultjánál áll, azt Scholz szavai szerint a jövőben a következő kép fogadja: „Ha balra fordul, akkor a szociális alapbiztosítást és a munkaközvetítést, míg ha a jobbra, akkor a szociális lakás kérdését rendezheti.” Hogy ez komoly orientációs problémát jelenthet az érintetteknek a pultnál, azt később a miniszternek is el kellett ismernie – olvasható a lapban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.