A sztrájkban részt vevő szakszervezetek követelik, hogy a kormány vonja vissza az egészségbiztosítás privatizációját lehetővé tevő törvényjavaslatot, amelyről hétfőn szavaz az országgyűlés, illetve tiltakoznak az új nyugdíjszámítás szabálya ellen, amely 8-10 százalékos nyugdíjcsökkenést jelent a januártól nyugdíjba vonulóknak.
Gaskó István elmondta: felszólítják a miniszterelnököt és a szocialista párt frakcióvezetőjét, hogy nyilvánosan kérjenek bocsánatot azoktól, akiket nyilatkozataikban lehazugoztak és leostobáztak amiatt, mert más nézetet képviselnek az egészségbiztosítás átalakítása során, és a nemzeti kockázatközösség megszűnésének ítélik az egészségbiztosítókban a magántőke bevonását.
A kormány kevés időt, mindössze két hónapot adott a társadalomnak az egészségbiztosítás átalakítására vonatkozó törvény megvitatására, holott más országokban ennek kimunkálása éveket vesz igénybe – jegyezte meg.
Gaskó István úgy ítélte meg, hogy az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége és a kormány között a nyugdíj-korkedvezményről létrejött megállapodás kormányzati trükk. A kormány halovány ígéretet tett a leírtak betartására, miközben az Autonómok egy éven át lemondanak a legerősebb nyomásgyakorlási eszközről, a sztrájkról.
A Liga elnöke megismételte, hogy a Liga és a Munkástanácsok követeléseihez sok szervezet csatlakozott. Magas a követelések társadalmi támogatottsága. Közvélemény-kutatásra utalva elmondta: a követeléseiket a megkérdezettek 70 százaléka fontosnak tartja, 63 százaléka pedig elfogadhatónak tartja ennek követelésére a sztrájkot.
A sajtótájékoztatón Gaskó István közölte: a hétfő általános sztrájkban a vasútnál, az egészségügyben, a közoktatásban, a repülőtéren, az elektronikai iparban, két Volán-társaságnál, illetve más szervezeteknél dolgozók vesznek részt. Az egész országot érintő munkabeszüntetés hétfőn reggel 6 órakor kezdődik a vasútnál. Utalt arra, hogy folynak az elégséges szolgáltatásról az egyeztetések a szakszervezet és a MÁV között.
A Liga elnöke szerint a kormány pressziót gyakorol a MÁV vezetésére, mutatja ezt az is, hogy egy szombati kormánypárti rendezvényre a MÁV vezérigazgatóját meghívták. Nem tartja elfogadhatónak a Liga elnöke azt sem, hogy a MÁV-nál átvezénylések vannak a hétfői sztrájk miatt, holott erre már nem lenne lehetőség. Gaskó István elmondta, ha nem születik megállapodás a vasútnál a sztrájk idejére a még elégséges szolgáltatásról, akkor bizonytalanná válik a vasúti közlekedés, és ezért a MÁV-ot, illetve a kormányt terheli a felelősség.















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!