Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Bognár Péter Sztrájk: ma a 17. sztrájk bénítja Magyarországot című cikkében ismerteti a tegnapi munkabeszüntetés okait. A Gyurcsány-kormány az egészségügyi és nyugdíjreformterveivel szemben folyamatos ellenállást tapasztal. Magyarországon ma – állítja a lap – egy szónak van igazán nagy konjunktúrája: a sztrájknak. Tegnap, hétfőn, immár tizenhetedszer sztrájkoltak a Gyurcsány-kormány utált reformjai ellen. Az országos sztrájkot, miként legutóbb november végén is, a LIGA Szakszervezetek és a Munkástanácsok szervezték. A tüntetések a Gyurcsány-kormány tervezett az egészségügyi és nyugdíj-átalakítási elképzelései ellen irányultak. A baloldali-liberális kormánykoalíció szét kívánja verni az Országos Egészségügyi Pénztárat (OEP) és helyébe 19 regionális biztosítóra tervezi felosztani (összesen 22 pénztárról van szó, mivel Pest megyében 4 pénztár lesz – a szerk.). Ezek részben állami, részben magánkézben lennének, ahol a magánbefektető legfeljebb 49 százalékot kaphat. Az állam mind a 19 megyében többségben maradna. Mindezek ellenére a sztrájkok szervezői az egészségbiztosítás privatizációjának ördögét festik a falra, ahol a jövőben kizárólag a profitérdekek uralnák a történéseket, és a szegény emberek súlyos hátrányt szenvednének. A szervezők azzal fenyegetőznek: a demonstrációt korlátlan ideig folytatják, amennyiben a parlamentben a kormánypártok elfogadják az egészségbiztosítási rendszer hétfő esti módosítását. A tervezett egészségügyi átalakítás mellett a hétfői sztrájk egyúttal a jövő évtől érvényes új nyugdíjszámítás ellen is irányult. Sokan attól tartanak, hogy az új nyugdíjasok 2008-tól 8-10 százalékkal kevesebb nyugdíjat kapnak.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Günter Bannas és Günther Nonnenmacher Álszent vita címmel készített interjút Frank-Walter Steinmeier (SPD) német külügyminiszterrel a dalai lámáról, Putyinról, és Angela Merkelről.
-A dalai láma fogadása jelentős teret kapott a média beszámolóiban, azt ugyanakkor kétlem, hogy maga az esemény jellemző lenne az elmúlt két év külpolitikájára – fogalmazott Steinmeier. Úgy vélem, hogy Merkel az elmúlt két évben bebizonyította: határozottan irányítja a külpolitikát. Úgy vélem, Vlagyimir Putyin magát nem hasonlítaná a nyugat-európai demokrácia követelményeihez – fogalmazott az oroszországi helyzettel kapcsolatban Steinmeier. Ezért fel kellene hagyni a régi jelszavakkal, mint a színtiszta demokrata (Gerhard Schröder nyilatkozta Putyinról – szerk.), hogy a viszonyokat leírjuk. A kommunizmus vége és a peresztrojka ideje óta Oroszország még mindig az átmeneti állapotban található, mely nehézzé teszi a pontos fejlődés megbecsülését. Az elmúlt nyolc évben Putyin elnöksége alatt Oroszország vitathatatlanul elérte a stabilitás magas szintjét – mondja. Még a grúz elnök, aki nem barátja a jelenlegi orosz vezetésnek, egy beszélgetés során azt mondta nekem, először Putyin tette kormányozhatóvá az országot. Ezzel nem kívánom szépítgetni az orosz viszonyokat. Világos szavakat kell használni Putyinnal szemben, de nem szabad azt hinnünk, hogy ezzel már elértük a változásokat Oroszországban – fogalmazott a német külügyminiszter.