Tagesanzeiger (tagesanzeiger.ch)
A zürichi napilapban Bernhard Odehnal Budapest Kína európai filiáléja lesz címmel hosszan ismerteti a magyar jövőt, miszerint Magyarország Peking hídfője lesz az EU-ban. Hamis farmerek és parfümök helyett nemsokára már márkás kínai termékek fogják elárasztani az európai piacokat.
A kínai árunak olcsónak kell lennie, a minőség nem számít. „A magyar falvakban nincs pénz”, nyilatkozza az egyik árus. A legolcsóbb áru is megtalálhat sok ezer magyarországi, romániai, horvátországi, szlovákiai kiskereskedőt a józsefvárosi Négy Tigris piacon. 30 000 és 60 000 közötti számban élnek kínaiak Magyarországon. Ugyan senki sem tud pontosabb számokat mondani, de az vitathatatlan, Budapesten él Közép- és Kelet-Európa legnagyobb kínai közössége. Nincs kínai negyed Budapesten, az egész városban szétszórva élnek. A legnagyobb a Négy Tigris piac, mely több mint 9000 kereskedőnek ad munkát. De mostanában nem megy valami jól az üzlet – panaszolja Ha-Li, egy fiatal vietnámi, aki nyolc éve él Magyarországon.
Az, hogy a kínaiak pont Magyarországra jöttek, egy történelmi tévedés. 1988-ban budapesti politikusok bejelentették Pekingben a vízummentességet, abban a reményben, hogy a kínaiak úgysem tudnak és akarnak utazni. Egy évvel később, a Tienanmen téren történtek után elkezdődött az emigrációjuk.
A budapesti konzervatív kormány a kilencvenes évek elején újra bevezette a vízumkötelezettséget, s jégre tette a gazdasági kapcsolatokat. De Megyessy Péter ismét keletre tekintett, 2004-ben Pekingbe utazott, és Budapest egy kínai iskolát nyitott. S utódja a kínaiakkal közösen igazi nagy dobásra készül. Szeptember elején Gyurcsány Ferenc a gazdasági és pénzügyminiszterrel közösen kétoldalú gazdasági fórumra utazott Pekingbe, hogy hat szerződést aláírjon.
Az aláírt szerződések közé tartozik egy olyan projekt, mely mögött Peking áll: egy úgynevezett Márkás Kínai Termékek Központjával kívánják Budapestet a kínai gazdaság európai hídfőjévé tenni. Nem olcsó tucatárut, hanem „a legkorszerűbb kínai technikát” fogják itt ajánlani, lelkendezik Huszty András, a kínai ügyek kormánybiztosa. A posztját az idén kreálták, s az új központ csarnokai már állnak.
Rudolf Riedl, az Asia Center osztrák üzletvezetője már mutatja a következő építési fázist. A mostani 36 000 négyzetméteren 500 üzletet bérelnek, felhúzására 160 millió eurót költöttek az építői. A két szárnyat összekötő, 60 millió euróba kerülő főépület elkészültét 2009-re tervezik. Akkor kíván a Márkás Kínai Termékek Központja is beköltözni. Riedl arra számít, hogy a kínaiak 500 új céget hoznak, a budapesti kormány már ezerről beszél. A központ kínai, csúcsminőségű munkát kíván prezentálni: szaniter berendezéseket és bútorokat, később már elektronikát is. Budapestről kívánják elfoglalni előbb a szomszédos államokat, később Nyugat-Európát. A kínaiak végső célja, hogy Magyarországot mint termelési helyszínt kívánják felépíteni termékeik számára, vélekedik Riedl. Hogy a termékeken Made in China helyett Made in EU álljon, ami „már hatalmas különbség” – állítja az üzletvezető.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Peter Carstens A zöldek Baaderhez hasonlítják Schäublét címmel ismerteti a baloldaliak kirohanását a hivatalban lévő berlini belügyminiszterrel szemben.
Wolfgang Wieland, a zöldek politikusa a belügyminisztérium költségvetéséről folytatott vitát arra használta, hogy Andreas Baaderre, a Vörös Hadsereg egykori terroristájára hivatkozva támadja Wolfgang Schäuble minisztert.
Wieland úgy fogalmazott: „A belső biztonság ügyében a koalíció annyira a végét járja, hogy hullagyalázás lenne tovább püfölni őket”. Majd Schäublénak a nagyvárosok egyes negyedeiben dúló állapotok kapcsán tett nyilatkozatára reagálva Wieland úgy fogalmazott: „Ilyen szemetet legutóbb Andreas Baadertől hallottam, de ő terrorista volt, aki ilyeneket a börtöncellájából nyilatkozott”. A növekvő parlamenti nyugtalanságban Wieland még bekiabálta: „Itt az alkotmányügyi miniszter szól, aki még a terrorista bűnösök emberi méltóságát is köteles tiszteletben tartani és nem likvidálhatja őt. Itt senki sem beszélhet udvari bolondként.”
Schäuble Wielandnak válaszolva idézte Daniel Kehlmann költőt, aki a közelmúltban tartott beszédében a tények és a fikció viszonyáról beszélt, amit Wieland azzal bírált: „ellenőrző állam számokban”, ezt Schäuble azzal védte, hogy csak az ellenfél technikai haladásához idomított belügy. A belügyminiszter szerint az állam csak addig érdemli meg a jogállam nevet, amíg képes a jognak érvényt szerezni. Schäuble költségvetése 2008-ban 4,439 milliárd euróra növekedett, ami az ideihez képest 80 millió eurós emelkedést jelent. Nő a katasztrófavédelemre és a bevándorlók integrációjára szánt fejezet.
Addig, amíg nem találták fel az autót, a rendőrségnek sem volt rá szüksége. Utána viszont igen. Ezért kell a rendőrségnek az online számítógép-átkutatás. Schäuble kijelentette, veszélyesnek tartja a „szürke zónákat”, melyeket a vörös-zöld kormány ebben az ügyben is meghagyott.
Összeverték a románok, mert magyar - videó