Nem a török tagságra

A Frankfurter Allgemeine Zeitung a CDU kongresszusa előtt várható vitákról tudósít. A RIA Novoszti hírügynökség beszámol az 1947-es békében meghúzott határokat megkérdőjelező román diplomata nyilatkozatáról. A Stock World honlap a magyar gazdasággal kapcsolatban az infláció és stagnálás veszélyét jósolja a következő évekre.

2007. 12. 02. 10:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

RIA Novoszti, (de.rian.ru)

Az orosz hírügynökség Román diplomata megkérdőjelezi a moldáviai határ jogszerűségét címmel tudósít a nagykövet nagy port kiváltó nyilatkozatáról.

Filip Teodorescu, Románia moldáviai nagykövete megkérdőjelezte a két ország határának jogosságát.

-Az 1947-es békeszerződés (mely megállapította a román határokat) egy történelemhamisítás, melyet azért írtak alá, mert Románia egy legyőzött és megszállt ország volt – nyilatkozta a diplomata kisinyovi sajtótájékoztatóján. A párizsi béke már nincs hatályban, ezért nem lehet erre a hivatkozva jogilag érvelni a Romániát és Moldáviát elválasztó határ fenntartása mellett, mely a szovjet idők óta a Prut folyó mentén húzódik -fogalmazott Teodorescu.

A párizsi békét 1947. február 10-én írták alá a győztesek, valamint Olaszország, Bulgária, Magyarország, Románia és Finnország között. A békediktátumot az 1945-ös potsdami konferencia határozatai alapján készítették.

Stock World (stock-world.de)

A tőzsdei tanácsadásra szakosodott honlapon Detlef Rettinger A forintot már nem keresik címmel készített előrejelzését a magyar valuta várható leértékeléséről. A magyar forintra mind nagyobb leértékelési nyomás nehezedik. A forint jelenlegi gyengülésének oka a CCT üzlet leépülése. ( Currency Carry Trade-nek nevezett eljárásban egy alacsony kamatú valutában felvett hitelt egy másik, nagy kamatot ígérőbe fektetnek. Szerk.) Ebben az üzletben a nagy kamat ígérete összekapcsolódik a magas leértékelési kockázattal. A forint ugyan az ország EU tagsága miatt magas bizalmi bónusszal rendelkezik, ugyanakkor Magyarország gazdasági helyzete mindennek nevezhető, csak kedvezőnek nem.

A pénzpolitika az elmúlt években túlzottan laza volt, az infláció túl magas, s a költségvetés hiánya veszélyeztette a fizetőeszköz stabilitását. Ellentétben a legtöbb közép- és kelet-európai országgal Magyarország növekedése igen szerény. A legutóbbi három negyedévben folyamatosan csökkent a növekedés, ami legutóbb már alig 1,2 százalékos volt. A hanyatlás legfontosabb oka a csökkenő belföldi fogyasztás, amit Gyurcsány Ferenc adóemelései és támogatáscsökkentései okoztak. Az egész évi idei növekedés nem éri el a két százalékot, s a következő években sem lehet a növekedés felgyorsulásával számolni.

Ezzel egy időben az infláció magas marad. A Magyar Nemzeti Bank inflációs előrejelzését 2008-ban 5 százalékra 2009- ben 3 százalékra emelte. Az ország a staflációval (a gazdasági stagnálás magas inflációval párosul ) kell, hogy szembenézzen. Amennyiben nem kerül a forint felértékelési nyomás alá – ami egyelőre nem valószínű –, akkor a Magyar Nemzeti Bank a gyengélkedő konjunktúra ellenére továbbra sem fog a kamatcsökkentés eszközével élni. Magyarország most az elmúlt évek gazdaságpolitikai hibáiért és mulasztásaiért vezekel. E körülmények között kevéssé vonzó befektetési cél a forint.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Törökország vita: A CDU bázisa keményebb hangütést követel címmel ír a jövő héten megrendezésre kerülő kereszténydemokrata kongresszus várható legfontosabb témáiról.
A CDU vezetésétől keményebb fellépést követel a párt bázisa Törökországgal szemben a jövő heti hannoveri kereszténydemokrata pártkongresszuson. Az ellenkezés nem elsősorban az ország EU tagságával kapcsolatos, hanem az AKP, a török kormánypárt ama szándéka, hogy az Európai Néppárt (ENP) tagja legyen, ahol a CDU-nak komoly súlya van.

Az ország minden területéről származó tíz tartományi és járási alapszervezet a hétfőn kezdődő kongresszuson olyan előterjesztések benyújtását tervezi, mely arra kötelezné, hogy a CDU vezetése tegyen meg mindent az AKP társult tagsága (a teljes jogú tagság előszobája) ellen. Jelenleg a CDU vezetése mindent elkövet, hogy az AKP társult tagságát halogassa, ugyanakkor nem gondolkodik az egyértelmű elutasításban.

Már a kongresszus előtt engedett a CDU vezetése annak az ötven járási alapszervezetnek, mely a párt alapprogramjában elfogadott egy olyan megfogalmazást, mely szerint Törökországnak megkülönböztetett partneri programot ajánlott a teljes jogú EU tagság helyett. Eredetileg ezzel a témával nem foglalkoztak volna a programban. Angela Merkel kancellár és pártelnök kijelentette, nem vár jelentősebb vitát Törökországról a kongresszuson.

Komolyabb ütésváltásra készülnek a pártvezetés tagjai a minmálbérek ügyében. Christian Wulff alsó-szászországi és Wolfgang Böhmer szászország-anhalti CDU miniszterelnökök a postánál kötött megállapodást követően más területen is elfogadhatónak tartja a minimálbér bevezetését. Ezzel szemben szkeptikusan nyilatkozott Günther Oettinger baden-württembergi kormányfő.

Az AKP vitában Frank Henkel, a berlini CDU pártigazgatója élesen támadta a pártvezetés álláspontját.

-Az előterjesztéseket előkészítő bizottság az AKP ENP-ben betöltendő társult tagságára vonatkozó javaslat fair felülvizsgálatát ajánlja. Ebben az előterjesztésben egy, a CDU-val baráti kapcsolatot ápoló pártról szól. Ez a megfogalmazás számunkra elfogadhatatlan -mondta Henkel, aki az AKP bírálatok egyik szóvivője. Ezzel ért egyet a szászországi CDU. Michael Kretschmer, a szász CDU főtitkára úgy fogalmazott: „Ezt mi igen komolyan vesszük, néha nemet kell mondanunk.”

A pártvezetés arra történő utalással kívánja elejét venni a vitának, hogy a teljes jogú ENP tagság amúgy sem kerülhet szóba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.