Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali müncheni napilap Összecsapások a Sánc-negyedben címmel ismerteti a hét végi hamburgi összecsapások történetét. A radikális házfoglalóiról ismert hamburgi Sánc-negyedben szombat éjjel súlyos összecsapásokra került sor. Szélsőbaloldali tüntetők barikádokat gyújtottak fel, miután a rendőrök megakadályozták tüntetésük folytatását.
Egy háromezres tüntetést követően szélsőbaloldaliak barikádot állítottak, és nekiláttak vasrudakkal egy bank kirakatát szétverni. A kiérkező rendőröket üvegekkel fogadták. Az összecsapásokban mintegy ötven ún. autonóm vett részt. A rendőrség bevetett egy vízágyút is, három személy gyújtogatás vádjával letartóztattak.
A rendőrség lezárta a baloldali találkozóhelynek számító Vörös Flóra kocsma környéket. A nap folyamán 28 letartóztatásra és 50 őrizetbe vételre került sor. Az összecsapásokban három személy megsebesült. A biztonsági erők egész Észak-Németországból összesen 2500 rendőrt mozgósítottak. Néhány perccel az összecsapások kezdete után a rendőrség beavatkozott és sikerült megakadályozni a további károkozást. -Feltételezem, hogy frusztráció miatt kezdtek a rombolásba, mert a demonstráció nem a terveik szerint sikerült – fogalmazott Hartmut Dudde, a bevetett rendőrök parancsnoka.
Der Standard (derstandard.at)
A baloldali-liberális osztrák napilapban Szigetvári András Ha a láb levágása olcsóbb lesz címmel ismerteti az egészségügy privatizációval szembeni hétfőre tervezett ellenzéki és szakszervezeti mozgósítást.
A budapesti parlament hétfőn hozza meg egyik legkényesebb törvényét: a betegbiztosítás részletes privatizációját. Az orvosok attól tartanak, hogy a jövőben úgy kell dolgozniuk, mint a gépjármű felelősségbiztosítói.
-A komáromi orvosok számolni tanulnak. A kórház négy osztályának, sebészetnek, szülészetnek, gyermekgyógyászatnak és a belgyógyászatnak meg kell tanulnia hasznot hajtani, jövendő munkaadójának, különben vége a kórháznak – nyilatkozta Rókay László főorvos.
A kormánykoalíció ma dönt az egészségügy részleges magánosításáról, ami az egészségügyi átalakítás egyik központi döntése. Magyarország ezzel Hollandia mellett a második EU tagállamként felszámolja az állami egészségügyet. A szociálliberális kormány döntése megkérdőjelezi az európai szociális modell alapjait, állítják a szakszervezetek és az ellenzéki, jobboldali-nemzeti Fidesz. A szakszervezetek többek között a vasútnál is sztrájkokat terveznek.
-Profit a szolidaritás helyett- dühöng Pesti Imre fideszes képviselő, s mit mondanak az orvosok és páciensek? -Fogalmunk sincs, mi következik – nyilatkozza Rókay doktor.