Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Túlterhelt szülők elveszíthetik a felügyeleti jogot című cikkében ismerteti Ursula von der Leyen (CDU) családügyi miniszter javaslatát. Tekintettel a legutóbbi időszak számos gyermekbántalmazási esetére, a családügyi miniszterasszony kijelentette, szükség esetén korlátozni kell a szülői jogokat. Ha szülők nem teljesítik gondoskodási kötelességüket, akkor lehetővé kell, tenni, hogy végső esetben elvonják a felügyeleti jogukat – fogalmazott Ursula von der Leyen (CDU). Egyúttal célként említette a német társadalom gyermekbarátabbá tételét.
– A szülők joga nem terjedhet odáig, hogy a gyermekek emiatt keserűen szenvedjenek, vagy akár meghaljanak – nyilatkozta von der Leyen. Ha a szülők bántalmazzák, vagy elhanyagolják gyermekeiket, akkor az államnak kell beavatkoznia A kereszténydemokrata politikus kijelentette: „Gondoskodni fogunk arról, hogy a családügyi bíróságok a jövőben gyorsabban beavatkozzanak”.
Ezt a követelést támogatta Brigitte Zypries (SPD) igazságügyminiszter-asszony. – Nem akarom, hogy a bíróságok akkor lépjenek közbe, amikor már a felügyeleti jog megvonásáról kell dönteniük – fogalmazott Zypries. Ha szükséges, akkor a bírák úgy is dönthetnek, hogy a gyermeket egész napos óvodába küldik. Egy ennek megfelelő törvénytervezetet már beterjesztettek a Bundestag elé.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban Jens Hartmann A legbefolyásosabb gáz-ember – és az ő valódi főnöke című cikkében megrajzolta Alexej Miller portréját. Alexej Miller birodalommá építette ki a Gazpromot. Ez a konglomerátum uralja az orosz gazdaság nagy részét. Miller az elmúlt években Putyin megbízásából cselekedett. S a Gazprom főnöke attól sem félt, hogy nem szeretett államok esetében elzárja a gázcsapot.
Oroszországban éppen most osztják újra a szerepeket. Köztudott: Putyin a jelenlegi elnök, márciustól miniszterelnök lesz, s ebből a pozícióból fogja irányítani az országot és a vállalatot. Dimitrij Medvegyevet fogják új elnökként beiktatni. Ebben a helycserében kulcsszerepe lesz Alexej Millernek. A Gazprom irányítója Putyin egyik bizalmasa. Ugyanakkor Medvegyevvel, aki a felügyelő bizottság elnökeként elméletileg Miller főnöke, sokkal feszültebb a kapcsolata. Viszont Miller Putyin hatalmának garanciája.
2007-re a Deutsche Bank becslése szerint a Gazprom éves forgalma eléri 93 milliárd dollárt, a nyereséget 25 milliárdra. Az EU gázigényének 25 százalékát biztosítja ma a vállalkozás, ez 2011-re 33 percentre emelkedhet. A Gazprom, az "energetikai titok” (The Economist), ma a tőzsdén 334 milliárd dollárt ér, s ezzel Európa legdrágább vállalata.
A 2001. májusában kinevezett Miller gyorsan tanult és 2002 elején a Szibur megkaparintásával megteremtette a szükséges tiszteletet. Jakov Goldovskij Szibur elnököt több hónapi börtönnel rávették a kapitulációra. Goldovszkij ma ausztriai számkivetésben él, a Szibur a Gazprom tulajdona és értékét nagyjából négymilliárd dollárra becsülik. A Szibur-ügy óta senki sem merte Miller hatalmát megkérdőjelezni.
A következő években Miller a Szovjetunió egykori gázügyi minisztériumából, a Gazpromból nem csak egy állami ellenőrzés alatt álló óriást teremtett. Visszaszerezte a konszern korábbi részeit, biztosította az állami részvénytöbbséget, megszüntette, a külföldiek a részvényvásárlási korlátozásait, főszponzorként beszállt a legnépszerűbb német focicsapatba a FC Schalke 04-ba, s munkatársnak megszerezte Gerhard Schrödert.
Mindezen területeken Miller végül csak Putyin segédje volt. Miként Putyin ő is Szentpétervárról származik. Az egyetem után állami alkalmazott volt, 1991 és 1996 között a város külügyi bizottságában dolgoztak, mely többek között felelősek voltak a külföldi befektetésekért. Akkor is Vlagyimir Putyin volt a főnöke, az egyik kollégája Dimitrij Medvegyev.
Kiválasztásának egyik meghatározó szempontja lehet, hogy „azt csinálja, amit mondanak neki. A saját kezdeményezés nem tartozik az erősségei közé”, vélekedik egyik szentpétervári kollégája. Könnyen lehet, hogy Millert a közös titkosszolgálati múlt is összeköti az elnökkel. Ugyan Miller esetében hiányoznak a bizonyítékok. A gyanút erősíti, hogy Miller is teljesen homályban tartja a magánéletét. Máig csak egyetlen magán fénykép létezik róla: az a Gazprom főnököt a labrádorával ábrázolja.
Miller éves keresetét 4,8 millió dollárra becsüli a RBK gazdasági lap. Ennek az összegnek csak kisebb része, 1,4 millió dollár származik közvetlenül a Gazprom elnökségből. A maradékot Miller a Gazprom leányvállalatainál, mint a Gazprombank, Gazprom-Média, Gazprom Nyeft és Sogasz felügyelőbizottsági elnökségével keresi meg.