„Aki másnak vermet ás ” – Gödörben a kormányzati negyed

Az osztrák Die Presse a budapesti kormányzati negyed bukásának hátteréről számol be. A német Die Welt interjút készített a német uniós befizetéseket sokalló, Törökország uniós csatlakozását ellenző bajor Európa-miniszterrel, Markus Söderrel.

2008. 01. 09. 8:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Christoph B. Schiltz Törökország nem lesz tagja az EU-nak címmel készített interjút Markus Söderrel (CSU), Bajorország Európa-miniszterével. Szilárd meggyőződésem – nyilatkozta a miniszter –, hogy Törökország nem lesz tagja az uniónak. Ez nemcsak túlterhelné Törökországot, de elsődlegesen pénzügyi és kulturális tekintetben az EU-t is, ezt végre meg kellene mondanunk Ankarának. Nem folytathatók évekig csatlakozási tárgyalások, melyek végül a semmibe vezetnek, s Törökország fejére koppintanak, ezért mielőbb meg kell szakítani velük a csatlakozási tárgyalásokat. „Mindenki, akivel itt tárgyalok, titokban elismeri: most tovább tárgyalunk, végül Törökország úgysem fog belépni. Ez becstelenség a következő politikusgenerációval szemben, aki a döntés következményeit kénytelen viselni, valamint őszintétlenség Törökországgal szemben is” – mondta Söder.

A miniszter kijelentette, hogy Németország nem maradhat tovább az unió legnagyobb nettó befizetője. „A szövetségi kormánynak minden erejével arra kell törekednie, hogy a német adófizetőknek vagy kevesebbet pénzt kelljen Brüsszelbe átutalnia, vagy többet kapjanak onnan vissza. A britek nemzeti jövedelmükhöz viszonyítva harmadával kevesebbet fizetnek Brüsszelbe, mint a németek. Ez igazságtalan” – véli Söder, aki úgy látja: 2007-től 23,4 milliárd euró folyik Németországból az unió költségvetésébe – ez, összevetve a többi állammal, túl sok.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Martos Péter Aki másnak vermet ás… című cikkében a budapesti kormánynegyeddel kapcsolatos legfrissebb fejleményeket ismerteti. Kedden a kabinet jégre tette a kormányzati negyed tervét, anélkül, hogy végleg lefújták volna: a „szakmai” döntést az építkezés kiírásáról majd 16-án jelentik be. „Látszólag az MSZP és az SZDSZ arról dönt, hogy a kormányzati negyedet a Nyugati pályaudvar mögé építsék vagy sem. De mint más koalíciós kérdésekben – legutóbb a betegbiztosítás teljes újjászervezésekor –, a frontok itt is pontosan a két párt között húzódnak” – írja az osztrák lap. A kormányzati negyedet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mindenáron szeretné keresztülverni – számos, a városvezetésre vonatkozó feladattal – olvasható Martos cikkében.

A Die Presse idézi az ügyben a koalíciós egyeztetések felelősét, a szabad demokrata Horn Gábort: „néhány érv a befektetés ellen szól, s a folyamat vége még beláthatatlan”. Ő azt a megoldást támogatja, hogy a „negyed ott maradjon, ahol van”, nevezetesen „a parlament körül már ma is meglévő kormányzati negyedben”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.