Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban Christoph B. Schiltz Törökország nem lesz tagja az EU-nak címmel készített interjút Markus Söderrel (CSU), Bajorország Európa-miniszterével. Szilárd meggyőződésem – nyilatkozta a miniszter –, hogy Törökország nem lesz tagja az uniónak. Ez nemcsak túlterhelné Törökországot, de elsődlegesen pénzügyi és kulturális tekintetben az EU-t is, ezt végre meg kellene mondanunk Ankarának. Nem folytathatók évekig csatlakozási tárgyalások, melyek végül a semmibe vezetnek, s Törökország fejére koppintanak, ezért mielőbb meg kell szakítani velük a csatlakozási tárgyalásokat. „Mindenki, akivel itt tárgyalok, titokban elismeri: most tovább tárgyalunk, végül Törökország úgysem fog belépni. Ez becstelenség a következő politikusgenerációval szemben, aki a döntés következményeit kénytelen viselni, valamint őszintétlenség Törökországgal szemben is” – mondta Söder.
A miniszter kijelentette, hogy Németország nem maradhat tovább az unió legnagyobb nettó befizetője. „A szövetségi kormánynak minden erejével arra kell törekednie, hogy a német adófizetőknek vagy kevesebbet pénzt kelljen Brüsszelbe átutalnia, vagy többet kapjanak onnan vissza. A britek nemzeti jövedelmükhöz viszonyítva harmadával kevesebbet fizetnek Brüsszelbe, mint a németek. Ez igazságtalan” – véli Söder, aki úgy látja: 2007-től 23,4 milliárd euró folyik Németországból az unió költségvetésébe – ez, összevetve a többi állammal, túl sok.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Martos Péter Aki másnak vermet ás… című cikkében a budapesti kormánynegyeddel kapcsolatos legfrissebb fejleményeket ismerteti. Kedden a kabinet jégre tette a kormányzati negyed tervét, anélkül, hogy végleg lefújták volna: a „szakmai” döntést az építkezés kiírásáról majd 16-án jelentik be. „Látszólag az MSZP és az SZDSZ arról dönt, hogy a kormányzati negyedet a Nyugati pályaudvar mögé építsék vagy sem. De mint más koalíciós kérdésekben – legutóbb a betegbiztosítás teljes újjászervezésekor –, a frontok itt is pontosan a két párt között húzódnak” – írja az osztrák lap. A kormányzati negyedet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mindenáron szeretné keresztülverni – számos, a városvezetésre vonatkozó feladattal – olvasható Martos cikkében.
A Die Presse idézi az ügyben a koalíciós egyeztetések felelősét, a szabad demokrata Horn Gábort: „néhány érv a befektetés ellen szól, s a folyamat vége még beláthatatlan”. Ő azt a megoldást támogatja, hogy a „negyed ott maradjon, ahol van”, nevezetesen „a parlament körül már ma is meglévő kormányzati negyedben”.