Az osztrákok ócskavasat vettek?

Az ORF beszámol arról, hogy tovább vitatkoznak Ausztriában arról, hogy érdemes volt-e az ÖBB-nek megvásárolnia a MÁV Cargót. A Kurier annak okait ismerteti, miért kerültek behajtani tilos táblák a schengeni határnyitást követően a Várvidékre. A Frankfurter Allgemeine Zeitung vezércikkben foglalkozik a RAF-terroristák elleni újabb ügyészségi eljárásról.

2008. 01. 04. 10:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

ORF (orf.at)

Az osztrák közszolgálati televízió Az ÖBB magyarországi üzlete: milliók ócska vagonokért címmel az MÁV Cargo megvásárlását kísérő ausztriai vitákról tudósít. Szerdán véglegesítették az osztrák államvasutak (ÖBB) és a MÁV szerződését. Nyilvánvalóan nem ültek el osztrák részről a vételárral kapcsolatos viták, hiszen a híresztelésekben szereplő 400 milliós eurós ár messze meghaladja szakértők által a MÁV Cargo ténylegesen becsült 250 milliós értékét – tudósít az osztrák közszolgálati televízió. Ferdinand Schmid (ÖBB Cargo) vehemensen védelmezte az üzletet: a MÁV felvásárlásának aligha felbecsülhető a stratégiai jelentősége. Azonban azokat a híreszteléseket, miszerint sok ezer, ócskavasnak számító vagonnal szúrták ki a szemüket, valójában képtelen volt eloszlatni – derül ki a tudósításból.

Kurier (kurier.at)

A bécsi lap Meglepte őket a határ leomlása című cikke a schengeni határok eltűnését követő magyar-osztrák vitát ismerteti. Az a tény, hogy a schengeni határok felszámolását követően megjelentek a Várvidéken a behajtani tilos táblák, teljesen érthetetlen – fogalmazott a kancellári hivatal neve elhallgatását kérő magas rangú munkatársa. Elmondása szerint ismeri az európai szokásokat, és nem tud arról, hogy pl. a luxemburgi-belga határon fekvő bármelyik úton ilyen táblákat állítottak volna fel. Az összesen 11 behajtani tilos tábla közül kettőt – az egyiket Magyarország, a másikat Ausztria felé – Szentmargitbánya és Fertőrákos között állították fel, ahol alig két hete nagy csinnadrattával eltávolították a határsorompókat – írja a Kurier.

-A legtöbb táblát technikai hiányosságok miatt tették ki – fogalmazott Franziska Auer járási elöljáró.

Eduard Scheuhammer, Szentmargitbánya polgármestere kérvényezte a járásnál a behajtani tilos táblák felállítását, érvelése szerint az önkormányzatok tartanak az áthaladó, ill. kikerülő forgalomtól – derül ki a cikkből.

-Ez szokatlan lenne a helyieknek, hiszen a település 80 éven keresztül zsákutca volt – fogalmazott a polgármester. Emellett a hatóságok nem készültek fel eléggé az új helyzetre, ami azért meglepő, mert az Európai Bizottság döntése alapján a schengeni határok áthelyezése már 2006-ban előrelátható volt.

Értetlenség fogadja a táblaerdőt Magyarországon.

-A határ menti helyzet megalázó számunkra, hiszen ennek az az üzenete, hogy mi, magyarok másodosztályú emberek vagyunk – mondta Palkovits János, Fertőrákos polgármestere.

-Falunk gazdasági erejének jót tett a vámosok, határőrök és a katonák jelenléte. Ennek vége. Ezért nem fogom a határt (a B10-es út régi átkelője) bezárni – mondta Gerhard Zapfl, miklóshalmi polgármester. Zapfl fontosnak tartja a szomszédos településekhez fűződő kapcsolatokat, aminek a bevásárlóközpontok tulajdonosai hálásak lesznek.

-Hogy meddig maradnak helyükön a táblák, azt nem lehet megmondani – jelentette ki Thomas Perlaky, a tartományi közlekedési koordinátora.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap Georg Paul Hefty Hangos jelzés című vezércikkében elemzi a szövetségi államügyészség döntését, miszerint három egykori RAF-terroristát előzetesen őrizetbe vettek. Az igazságszolgáltatás malmai lassan, de biztosan őrölnek – mindenekelőtt akkor, ha megvan a politikai támogatás – olvasható a német napilapban.

A szövetségi államügyészség beváltotta már korábban bejelentett ígéretét, amivel jelentős sikert ért el az 1977-ben meggyilkolt Siegfried Buback főállamügyész halála részleteinek tisztázásához. A bíró helyt adott az államügyészség javaslatának, és három, már elítélt Vörös Hadsereg Frakció RAF tag előzetes letartóztatására vonatkozó kérelemnek. A döntést egyelőre nem hajtják végre: a szövetségi ügyészség az érintettek panaszával számol – olvasható a Frankfurter Allgemeine Zeitungban. S a RAF eddigi története arra példa, mindig készen álltak a minden hájjal megkent ügyvédek, hogy a vallomástételt megtagadó terroristákat Brigitte Mohnhauptot, Knut Folkertst és Christian Klart védjék.

Ezzel az előzetes letartóztatás, valamint a lépés bíróságon felhasználható következménye teljesen nyitott. Az államügyészség kezdeményezése nem alaptalan, s nem is reménytelen. A döntés – ellentétben a teljes titokban megtartott kihallgatásokkal – mindenekelőtt hangos jelzése annak, hogy az állam nem nyugszik addig, amíg az igazság az ellene indított bűncselekményben ki nem derül, s nem került napfényre, ki az elkövető – írja a cikk.

Peter-Jürgen Boock, az egyik RAF terrorista, aki részt vett a Hanns Martin Schleyer elleni merényletben Stefan Wisniewskit nevezte meg Buback gyilkosaként. A más ügyekben is a vallomást megtagadó RAF terroristákkal szemben az igazságszolgáltatás két érvvel is alátámaszthatja a kemény fellépését: az egyik a nyilatkozatban megfogalmazott gyanú, a másik egy teljesen normális eljárásjogi kényszerítő eszköz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.