Focus (focus.de)
A müncheni hírmagazin Az NPD-s kéményseprőt foglalkozási tilalom fenyegeti címmel ismertet egy nagy vitát kiváltó döntést. „Kéményseprőként állami monopóliumot kapott a munkájának elvégzésére. Mindenhová bemehet, egyetlen polgár sem mondhatja, hogy szélsőjobboldalit nem engedek be. Ez pedig nem tűrhető.” Indokolta Reiner Haseloff (CDU) az illetékes tartományi gazdasági miniszter a gyakorlati foglalkoztatási tilalmat. „Ez egy precedenst teremtő eset, de vállalható“ – fogalmazott a politikus. Wolfgang Böhmer (CDU) Szászország-Anhalt miniszterelnöke támogatja kormány tagját: „Ami az ügyet illeti, a jogállamnak világos jelzést kell adnia”- nyilatkozta a kereszténydemokrata politikus a Mitteldeutschen Zeitungban. Ugyan elsődlegesen politikailag kell küzdeni a szélsőjobboldaliakkal, ez azonban nem áll ellentétben a kéményseprővel szembeni fellépéssel.
A lauchai kéményseprőt az új évben írásban értesítik „hivatásának visszavonásáról”. Haseloff, mint illetékes miniszter, már engedélyezte az eljárás megkezdését. A tartomány érvelése szerint a fennálló monopólium miatt a kéményseprők hasonló bizalmi viszonyban állnak az állammal, mint a hivatalnokok. Ezzel szemben áll az illető szélsőjobboldali aktivitása: „Ilyes valakit nem kívánok beengedni a házamba, de köteles lennék. Az államnak meg kell takarítania ezt a bosszúságot a polgároknak”, idézik tovább Haseloffot. Az alkotmányossági fenntartásokkal kapcsolatban úgy fogalmazott a miniszter: „Nem zárható ki, hogy egy bíróság feloldja a tilalmat.” Majd hozzáfűzte: „A történet lényege, hogy a politika hitelesen cselekedjék. Mi nem követelhetjük a polgároktól a szélsőjobboldallal szembeni határozott cselekvést, majd formális jogi problémák miatt mi visszavonulunk.”
die tageszeitung (taz.de)
A radikális baloldali napilapban Heide Platen Pezsgő? Likőr? Mégis inkább kávé! címmel ismerteti a csökkenő szeszfogyasztás miatt az alkoholipar szilveszteri szomorúságát. Ha szilveszter éjjelén dugók és petárdák durrannak, akkor sem lesz képes a Német Töményszeszipari Termelők és Importőrök Szövetsége (BSI) megszabadulni gondjaitól.
A likőr és égetett szesz fogyasztásának csökkenése jelzi a németek alkoholfogyasztási szokásainak megváltozását. A német átlagfogyasztó ugyan az év végén sem válik meg kedvenc rossz szokásától, az alkoholtól. De a BSI mérlegéből kiderül, hogy összességében kevesebbet hörpölnek, s inkább bort isznak a likőr és a pálinka helyett. Ezen nem változtatott a kevert italok, a gyógynövénypálinka-partik, az átalánydíjas ivászatok és a rövid életű whisky újjászületés rövid életű divatja.
A szakmai statisztikák szerint az 1960-as 415 töményt gyártó üzemből mára csak 78 maradt, s a 15000 foglalkoztatottból, ma csak 3000-n dolgoznak. A régi szövetségi köztársaságban tapasztalható folyamatosan növekvő fogyasztás, az 1990-es évek végén elérte csúcspontját. Azóta a fogyasztás majd harmadával csökkent, ma eléri alig éri el 2,5 milliárd eurót. Beleértve az importot is a teljes fogyasztást 4,5 milliárd becsülik.
A németek a tömény szeszek esetében a gyógyszer ízűeket kedvelik, a keserű és fél-keserű italokat, valamint a gyógynövény párlatokat. Ez azonban csak a nyugati tartományokra igaz, keleten továbbra is az otthoni gabonapárlatokat, brandyket és vodkákat részesítik előnyben. A rum 10,5 százalékos arányában messze meghaladja az italkeverékeket és a whiskyt. A legtöbb pálinkát nem a diszkóban és az italmérésekben fogyasztják, hanem a bevásárlóközpontokban veszik és otthon isszák.
A német átlagfogyasztó 2006-ban 5,7 liter töményet ivott, míg 1980-ban ez még 8 liter volt. A gazdaságkutatók szerint a németek valójában nagy kávéivók, 145 litert isznak, amit szorosan követ az ásványvíz és a sör. Az alkoholfogyasztás világméretű összehasonlításában a németek a középmezőny alsó sávjában tartózkodnak.