Bajban a szélsőjobboldali kéményseprő

A Focus beszámol arról, hogy egy NPD-s járási képviselőként is tevékenykedő kéményseprő munkaengedélyének bevonását tervezik. A Tageszeitung szilveszter alkalmából a németek alkoholfogyasztási szokásaival foglalkozik.

2008. 01. 01. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazin Az NPD-s kéményseprőt foglalkozási tilalom fenyegeti címmel ismertet egy nagy vitát kiváltó döntést. „Kéményseprőként állami monopóliumot kapott a munkájának elvégzésére. Mindenhová bemehet, egyetlen polgár sem mondhatja, hogy szélsőjobboldalit nem engedek be. Ez pedig nem tűrhető.” Indokolta Reiner Haseloff (CDU) az illetékes tartományi gazdasági miniszter a gyakorlati foglalkoztatási tilalmat. „Ez egy precedenst teremtő eset, de vállalható“ – fogalmazott a politikus. Wolfgang Böhmer (CDU) Szászország-Anhalt miniszterelnöke támogatja kormány tagját: „Ami az ügyet illeti, a jogállamnak világos jelzést kell adnia”- nyilatkozta a kereszténydemokrata politikus a Mitteldeutschen Zeitungban. Ugyan elsődlegesen politikailag kell küzdeni a szélsőjobboldaliakkal, ez azonban nem áll ellentétben a kéményseprővel szembeni fellépéssel.

A lauchai kéményseprőt az új évben írásban értesítik „hivatásának visszavonásáról”. Haseloff, mint illetékes miniszter, már engedélyezte az eljárás megkezdését. A tartomány érvelése szerint a fennálló monopólium miatt a kéményseprők hasonló bizalmi viszonyban állnak az állammal, mint a hivatalnokok. Ezzel szemben áll az illető szélsőjobboldali aktivitása: „Ilyes valakit nem kívánok beengedni a házamba, de köteles lennék. Az államnak meg kell takarítania ezt a bosszúságot a polgároknak”, idézik tovább Haseloffot. Az alkotmányossági fenntartásokkal kapcsolatban úgy fogalmazott a miniszter: „Nem zárható ki, hogy egy bíróság feloldja a tilalmat.” Majd hozzáfűzte: „A történet lényege, hogy a politika hitelesen cselekedjék. Mi nem követelhetjük a polgároktól a szélsőjobboldallal szembeni határozott cselekvést, majd formális jogi problémák miatt mi visszavonulunk.”

die tageszeitung (taz.de)

A radikális baloldali napilapban Heide Platen Pezsgő? Likőr? Mégis inkább kávé! címmel ismerteti a csökkenő szeszfogyasztás miatt az alkoholipar szilveszteri szomorúságát. Ha szilveszter éjjelén dugók és petárdák durrannak, akkor sem lesz képes a Német Töményszeszipari Termelők és Importőrök Szövetsége (BSI) megszabadulni gondjaitól.

A likőr és égetett szesz fogyasztásának csökkenése jelzi a németek alkoholfogyasztási szokásainak megváltozását. A német átlagfogyasztó ugyan az év végén sem válik meg kedvenc rossz szokásától, az alkoholtól. De a BSI mérlegéből kiderül, hogy összességében kevesebbet hörpölnek, s inkább bort isznak a likőr és a pálinka helyett. Ezen nem változtatott a kevert italok, a gyógynövénypálinka-partik, az átalánydíjas ivászatok és a rövid életű whisky újjászületés rövid életű divatja.

A szakmai statisztikák szerint az 1960-as 415 töményt gyártó üzemből mára csak 78 maradt, s a 15000 foglalkoztatottból, ma csak 3000-n dolgoznak. A régi szövetségi köztársaságban tapasztalható folyamatosan növekvő fogyasztás, az 1990-es évek végén elérte csúcspontját. Azóta a fogyasztás majd harmadával csökkent, ma eléri alig éri el 2,5 milliárd eurót. Beleértve az importot is a teljes fogyasztást 4,5 milliárd becsülik.

A németek a tömény szeszek esetében a gyógyszer ízűeket kedvelik, a keserű és fél-keserű italokat, valamint a gyógynövény párlatokat. Ez azonban csak a nyugati tartományokra igaz, keleten továbbra is az otthoni gabonapárlatokat, brandyket és vodkákat részesítik előnyben. A rum 10,5 százalékos arányában messze meghaladja az italkeverékeket és a whiskyt. A legtöbb pálinkát nem a diszkóban és az italmérésekben fogyasztják, hanem a bevásárlóközpontokban veszik és otthon isszák.

A német átlagfogyasztó 2006-ban 5,7 liter töményet ivott, míg 1980-ban ez még 8 liter volt. A gazdaságkutatók szerint a németek valójában nagy kávéivók, 145 litert isznak, amit szorosan követ az ásványvíz és a sör. Az alkoholfogyasztás világméretű összehasonlításában a németek a középmezőny alsó sávjában tartózkodnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.