Neue Zürcher Zeitung
Korrekciót közölt szombati számában a Neue Zürcher Zeitung című svájci világlap a Gyurcsány Ferenccel készített, előző nap közzétett interjújához. A korrekció szövege szerint a beszélgetésben úgy idézték a magyar miniszterelnököt, mint aki 2008-ban a magyar gazdaság növekedésének 0,8 százalékos visszaesésével számol. Valójában ez a kijelentés az összeurópai, nem pedig a magyar növekedésre vonatkozott – írja a lap.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Jens Hartmann Szegény gazdag: Don Szemjonnak börtönbe kell vonulnia című cikkében kommentálja Mogiljevics moszkvai letartóztatását. Beavatottak Szemjon Mogiljevicset „a hétarcú férfiként” és „Don Szemjonként” emlegetik. Az FBI körözési plakátjain a 61 éves férfit kevéssé líraian „136 kilós dohányosként” írják le. Mogiljevicset, aki ukrán üzletember és állítólagos maffia-keresztapa, az orosz sajtó értesülése szerint a moszkvai kereskedelmi központban őrizetbe vették. A bíró adócsalás miatt bocsátott ki elfogatóparancsot ellene. A letartóztatásban 50 felfegyverzett adónyomozó vett részt – számol be az osztrák napilap.
A vád 49 millió rubeles (1,36 millió eurós) adócsalás, az orosz adószakértők csodálkoznak azon, hogy Mogiljevics pont egy ilyen csekély jelentőségű adóügyben bukjon el. „Nagy és közepes vállalkozók az ilyen kérdéseket korrupcióval oldják meg” – fogalmazott Dimitrij Putyilin, a Tax Group nevű tanácsadó csoport munkatársa. „Például 200 000 dollár egy hivatalnoknak, hogy megértést mutasson a helyzet iránt, s hat-hétmillió rubelt áldozna az államháztartásnak” – nyilatkozott.
Az FBI zsarolás, csalás és pénzmosás miatt keresi Mogiljevicset. Azzal gyanúsítják, hogy kábítószer- és fegyverkereskedelemből származó pénzeket milliárdos tételben mosott tisztára. A Wprost című lengyel lap 3,4 milliárd dollárra (2,3 milliárd euróra) becsüli Mogiljevics vagyonát. Mogiljevics 1946-ben született egy zsidó család gyermekeként Kijevben, a közgazdasági egyetemet Lvovban végezte – írja a lap. A rendőrség adatai szerint már a hetvenes években kapcsolatban állt a moszkvai szervezett bűnözéssel, 1990-ben Izraelbe emigrált, két évvel később Magyarországra költözött, s immár négy állampolgársággal rendelkezett. Orosz sajtóértesülések szerint 1999-ben Moszkvába költözött, ahol a nyilvánosság figyelme nélkül és a nemzetközi körözéstől nem háborgattatva élt.
Legutóbb Mogiljevics neve az átláthatatlan orosz-ukrán földgázüzletben merült fel. Állítólag ő áll a Roszukrenergo nevű közvetítő cég mögött – számol be a Die Presse. A Roszukrenergonak 50 százalékban az orosz Gazprom a tulajdonosa. A másik 50 százalékot az osztrák Centragas Holding Rt. birtokolja, mely az ukrán Dimitrij Firtasé, ezt a részvénycsomagot időlegesen a Raiffeisen Bank leányvállalata, a Raiffeisen Investment AG (RIAG) kezeli.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap A nemdohányzók feljelentik Helmut Schmidtet című cikkében a pöfékelők elleni küzdelem prominens áldozatával foglalkozik. A hamburgi színházban a dohányzási tilalom elleni vétség miatt feljelentett Helmut Schmidtnek (SPD) vélhetően nem kell büntetőjogi következményekkel számolnia – írja a Die Welt. „Minden vitán felül a dohányzás káros az egészségre, ugyanakkor az nem feltételezhető, hogy a Schmidt házaspár elkövette a testi sértést” – nyilatkozta Rüdiger Bagger államügyész péntek késő délután a Deutschen Presse-Agenturnak (dpa). Azok a televíziós képek, melyek az élvezettel dohányzó Schmidtet mutatták, egy hesseni dohányzásellenes kezdeményezést büntető feljelentésre ösztönzött – számol be a lap. „Schmidtet és feleségét feljelentettük testi sértés és a január 1-je óta Hamburgban hatályos, a nemdohányzók védelméről szóló törvény megsértése miatt” – nyilatkozta Horst Keiser, a kezdeményezés elnöke.
Bagger feltételezi, hogy az államügyészség a jövő héten leállítja a 89 éves volt kancellár és 88 esztendős felesége elleni eljárást, és akkor a helyi szabálysértési hivatalnak kell arról dönteni, megállapít-e valamiféle bírságot – értesült a Die Welt. „Helmut Schmidt évtizedek óta megsérti a létező jogszabályokat. Nincs tekintettel a jelen lévő személyek egészségére” – nyilatkozta Keiser. Feljelentették Michael Lang színházigazgatót is, mert engedélyezte a házaspár dohányzását. Hamburgban február végéig átmeneti időszak van érvényben, s csak ezután büntetik a dohányosokat 50 euróra. Senkinek sem hagyja, hogy megtiltsa neki a dohányzást – nyilatkozta egyszer Schmidt. A volt kancellár az egyetlen személy, akinek még szabad dohányoznia a televízióban. Hannelore Schmidt egy újévi fogadáson kijelentette: „Komolyan, még az orvosok is lebeszélnek róla (a dohányzás elhagyásáról – szerk.). A leszokás túl nagy stresszt jelentene a testnek.”