Gyurcsány, a török miniszterelnök

A Die Welt beszámol arról, hogy a davosi Világgazdasági Fórumra kimerészkedő Gyurcsány Ferencet a török gazdaság eredményeiről kérdezték. A Das Parlamentben Mohácsi Viktória Romániában látja a romakérdés kezelésének világító fároszát. A Focus szerint Angela Merkel sem híve a nagykoalíciónak.

2008. 01. 24. 9:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Olaf Gersemann Súlyosabb válság, mint a 2001-es terror évében című cikkében a davosi Világgazdasági Fórum nyitópaneljével foglalkozik. Stephen Roach az egyik legpesszimistább előrejelző. A davosi Világgazdasági Fórumon a Morgan Stanley Bank vezető közgazdásza sorolja a válság okait: szerinte az amerikai politika csődöt mondott, csak a kamatcsökkentések tartják életben a gazdaság működésének látszatát. Roach úgy véli, az új gazdasági válság sokkal súlyosabb lesz, mint 2001-ben volt. A küszöbönálló recesszió „legalább négy negyedévig” tart, tehát kétszer olyan hosszú ideig, mint 2001-ben – írja a lap.

A Fed kamatcsökkentését „túl kevésnek és túl későinek” értékelte Nouriel Roubini. Az isztambuli születésű amerikai közgazdász szerint Európa sem tudja magát kivonni az örvény hatása alól. S a nyersanyagot exportáló országok sem, hiszen a növekedési mutatók csökkenése miatt az árak is esnek majd. A világgazdaság – folytatja a professzor – rendkívül viharos év előtt áll. A sötét jövőkép felfestésében Roach sem kívánt lemaradni, aki mostanában döntően Ázsiával foglalkozik. Ez akkor vált világossá, amikor a panelvitában mellette ülő Gyurcsány Ferencet „török miniszterelnökként” kérdezte országa gazdasági eredményeiről. Gyurcsány számára rossz hír: Nouriel Roubini szerint a kelet-európai országokat is súlyosan érinti a válság.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazin Merkel óv a fekete-vörös koalíciótól című cikkében foglalkozik a hétvégi tartományi választások előtti utolsó kampányrendezvényekkel. A nagykoalíciót ugyan nem kívánja országos szinten sározni, de a kancellár asszony lebeszélné hesseni párttársát, Roland Kochot a szociáldemokratákkal tartományi szinten kötendő kormányzati együttműködésről. Ennek okaként Andrea Ypsilantit, az SPD listavezetőjét említette. Hermann Scheer, az SPD elnökségi tagja élesen támadta Wolfgang Clement volt szociáldemokrata gazdasági minisztert, aki megismételte Ypsilantival szembeni bírálatát: „viselkedése minden színvonal alatti. Hihetetlen tett, hogy a választáson valaki mást ajánl” – nyilatkozta Scheer, aki az SPD győzelme esetén hesseni környezetvédelmi és gazdasági miniszter lenne. A politikus kijelentette, ez elegendő minden pártfegyelmi eljárásban a kizáráshoz.

Das Parlament (dasparlament.de)

A német Bundestag hivatalos hetilapja Pozitív kivételt legfeljebb csak Románia és Bulgária jelent címmel készített interjút Mohácsi Viktóriával, az SZDSZ EP-képviselőjével.

Ugyan mindig azt mesélik nekünk, hogy a régi uniós tagállamok stabil demokráciái különösen példaértékű integrációs politikát folytatnak, ez azonban nem igaz. Ami a rasszista támadásokat, a lakáskeresésnél megnyilvánuló diszkriminációt vagy az orvosi ellátáshoz való korlátozott hozzájutásukat illeti, Nagy-Britanniában sem jobb a helyzet, mint Magyarországon. Pozitív kivételt legfeljebb csak Románia és Bulgária jelent – fogalmazott Mohácsi.

A liberális politikus szerint azért a két ország tekinthető mintának, mert Bukarest és Szófia uniós csatlakozási tárgyalásai során sikerült néhány módosítást elérni. Például a két ország oktatási minisztériumaiban külön megbízottak harcolnak a romák kirekesztése ellen. Mohácsi szerint a romák Magyarországon nem érzik, hogy javult volna az életük az uniós tagság óta. De még csak most kezdődnek a nagy projektek. Magyarországon 200 általános iskola részvételével indult ilyen program, hat iskolában már feloszlatták a speciális cigány osztályokat, 600-ban készülnek még erre. Hogy ez sikeres lesz-e, az majd akkor mérhető csak le, ha ezek a fiatalok már végeztek az egyetemen. Az SZDSZ-es képviselő szerint az unióban nincs példás roma politikát folytató állam. Az szinte mindegy, hogy valaki Portugáliában él, vagy Szlovéniában – a diszkrimináció egyforma.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.