Lecsúsztunk a 25-ös befektetési listáról

A Die Presse beszámol arról a tanulmányról, mely szerint Magyarország már lecsúszott a legvonzóbb 25 befektetési célország listájáról. A Frankfurter Allgemeine Zeitung arról ír, miféle belpolitikai taktikázás kíséri a kettős állampolgárságról szóló német törvény módosítását kísérő vitákat.

2008. 01. 08. 10:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Kelet-Európa elveszíti vonzerejét a befektetőknél címmel ismertet egy térségünkre nézve nem túl hízelgő tanulmányt. A kelet-európai országok, mint Csehország, Románia vagy Magyarország (tárgyi tévedés: Magyarország és Csehország Közép-Európában található – a szerk.), egyre jobban kikerülnek a befektetők figyelmének középpontjából. Ezt a végkövetkeztetést vonja le a „2007-es külföldi közvetlen befektetési index”, melyet az A. T. Kearney tanácsadó cég készített az 1000 legnagyobb világcég megkérdezése alapján. A cégek által az első négy helyen megjelölt ország évek óta kibérelt helyet tudhat magáénak: Kínát India, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia követi. Ugyanezek az országok szerepeltek az első négy helyen 2005-ben is. Közép- és Kelet-Európa ezzel szemben teret veszített: az idén a világszerte mért listán az első 25-be a közép-kelet-európai térség államaiból már csak két ország fért bele. Csehország is úgy, hogy 2005 óta a 12.-ről lecsúszott a 25. helyre, míg Lengyelország az 5.-ről a 22.-re. Még maga Oroszország is veszített vonzerejéből, és a hatodikról a kilencedik helyre csúszott vissza. Az európai befektetők tízes listáján (ők a megkérdezettek negyedét jelentik) Lengyelország, Románia vagy Ukrajna továbbra is az első tízben foglal helyet.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Stephan Löwenstein ismerteti a korábban a vörös-zöld koalíció nagy reformjának beharangozott jogszabály okozta bizonytalanságokat. A törvény szerint minden Németországban született fiatal német állampolgár lehet, ha legalább az egyik szülője nyolc év óta legálisan az országban él – írja a lap. A gyerek akkor is megkapja a német állampolgárságot, ha a szülei több állampolgársággal is rendelkeznek. Az átmenetet úgy szabályozták, hogy ez nemcsak az újszülöttekre érvényes, hanem mindazokra, akik 2000. január 1-jén még nem töltötték be a tizedik életévüket – ismerteti a cikk. A kettős állampolgároknak azonban 18. életévük betöltésekor dönteniük kell, és ha „németek” akarnak maradni, akkor le kell mondaniuk a többi állampolgárságukról. Összesen 40 ezer, a törvény hatálya alá eső külföldi élt 2000-ben Németországban. A CDU/CSU már jelezte, hogy határozottan ellenzi a javaslatot. Dieter Wiefelspütz, az SPD politikusa felismerte, kampánytaktikai szempontból milyen veszélyeket rejt magában a törvény feszegetése. Nyilatkozatában utalt a jelen szabályozás gyakorlati problémáira. Ugyanakkor arról biztosított, hogy ő sem támogatja a többszörös állampolgárságot. „Nincs szükségünk most egy új kettős állampolgársági kampányra. Ezért nincs az SPD-nek véleménye az ügyben" – fogalmazott a baloldali politikus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.