Nem működik az osztrák nagykoalíció

A Der Spiegel beszámol az egy év alatt hitelét vesztett osztrák Gusenbauer-kormányról. A Die Welt a holokausztoktatás új módszereiről tudósít.

2008. 01. 30. 14:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap Holokauszt-képregényt tesztelnek a berlini iskolákban című cikkében ismertet egy érdekes pedagógiai kísérletet. Miként adható tovább legjobban a nemzetiszocialista időszakról szerzett tudásanyag – teszi fel a kérdést a cikk szerzője.

Hollandiából érkezik a válasz: képregények segítségével. A berlini Anna Frank Központ támogatja azt a kezdeményezést, miszerint a fővárosi iskolákban a képregényekkel magyarázzák a Harmadik Birodalom történetét. Az Anna Frank Központ adatai szerint a következő hat hónapban 20 osztályban tesztelik a 7. és 10. osztályokat.

A kísérlet célja, hogy országosan is bevezessék ezt az oktatási módszert – számol be a lap. A németországi kísérlettel párhuzamosan Lengyelországban és Magyarországon is próbálkoznak a módszer megismertetésével. A hollandiai tapasztalatok alapján a téma képregényi feldolgozását kedvezően fogadták a fiatalok. Az eddigi eredmények azt mutatják, hogy a zsidóüldözések történetének ilyen módon való elbeszélése a németországi oktatást is gazdagíthatja.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazinban Sebastian Fischer A borzalom egyensúlya címmel von lesújtó mérleget az egyesztendős osztrák nagykoalíciós kormány eddigi tétlenségéről. Először hatalmas ünneplés, most düh: a nagykoalíció egy éve után az osztrákok 70 százaléka elégedetlen a szocialistákból és a kereszténydemokratákból álló kormány teljesítményével, a kiútkeresés közben még a választási törvény módosítása is felmerült – állítja a Der Spiegel.

Olyan szépen kezdődött Alfred Gusenbauer számára: a szocialisták győzelmi partiján a bécsi SPÖ-központ előtt kéz a kézben álltak az elvtársak és azt kiáltozták: „Bun-des-kan-zler-Gu-sen-bau-er!” Ez 2006. október 1-jén történt, 99 nap múlva megalakult az SPÖ és ÖVP nagykoalíciója, egy év múlva, napjainkban, macskajaj uralkodik, főként a szocialistáknál – írja a baloldali hírmagazin.

Azok az ifjú szocik, akik „Gusit” ünnepelték, később tiltakozó nagygyűléseket szerveztek a kancellár ellen, mivel a kampányban megígérte, hogy megszünteti a tandíjat, s ezt az ígéretét megszegte. Miként azt sem teljesítette, hogy győzelme esetén leállítja az előző kormány által megrendelt Eurofightereket. A szerződést ugyan módosították – néhány darabbal kevesebbet vásárolnak – de sikerült a gépek árát tovább növelniük. Gusenbauer megszegte az oktatási reformra vonatkozó ígéretét is, néhány általános iskolai kísérletet leszámítva – adja hírül a Der Spiegel. Az osztrákok közhangulata lesújtó, a válaszadók 79 százaléka a kancellárt szószegőnek tartja, több mint egyharmaduk pedig előre hozott választásokat szeretne.

Mindezek ellenére Gusenbauer egy pompás partival ünnepelte egyéves kormányzását, igaz, csak elvtársai körében, a koalíciós partnerek nélkül. A bécsi Hofburgban kibéreltek egy nagytermet, hogy megrendezzék az „Egyéves Dr. Alfred Gusenbauer kormánya – A szociális kézjegyet viselő politika” mottójú rendezvényüket. A kapuk előtt az időközben immár állandóan tiltakozó ifjú szocialisták, belül egy cirkuszi csoport szórakoztatta a közönséget – tudósít a hírmagazin. A Wilhelm Molterer alkancellár vezette keresztényszocialisták láthatóan máig nem tudták feldolgozni 2006. őszi vereségüket. Legszívesebben megakadályoznák, hogy a következő – 2010-es választásokon – Gusenbauer kancellári bonusszal induljon – számol be a Der Spiegel. Kiderült, „hogy a nagykoalíció nem jelenti minden probléma megoldását” – nyilatkozta Molterer a napokban.

Wolfgang Schüssel (ÖVP) csalódott, s az új feladatra váró volt kancellár, ma a keresztényszocialisták frakcióvezetője, nyilatkozataival szívesen kioszt mindenkit. A koalíciós politikusok most arról vitatkoznak, hogy módosítsák a választójogot és bevezessék a többségi választójogot. Martin Bartenstein (ÖVP) gazdasági miniszter így látja megállíthatónak a társadalom peremén észlelhető „radikalizálódási tendenciákat”. Az ÖVP elnöke jóval visszafogottabb, a résztvevők konszenzusát nevezte a komoly tárgyalások feltételének. Josef Cap SPÖ-frakcióvezető a kérdéssel kapcsolatban úgy fogalmazott, „sem igen, sem nem”. És a kancellár? „Nincs kommentár” – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.