A negyedik, messze lemaradva Bill Richardson lett 2,1 százalékkal, őt 0,9-cel Joe Biden követi, aki a 0,02 százalékkal záró Chris Doddhoz hasonlóan már vissza is lépett. Az utolsó napokban már számítani lehetett Obama győzelmére, a jelöltválasztás előtti utolsó felmérések meg már Edwards második helyét is jelezték.
Clinton ilyen arányú vereségére azonban még ellenfelének legnagyobb támogatói sem számíthattak. Clinton vereségének sok aspektusa van. A legfontosabbak: Obama több szavazatot szerzett a nőktől, mint Hillary; a fiatalok, illetve az első választók elsöprő többsége Obamát támogatta. A demokrata szavazók szerint a változás a legfontosabb téma, és ezt Obama képviseli a leginkább. De ennél is fontosabb, hogy Obama szerint itt az ideje annak, hogy a pártpolitikán túllépve újra egyesítsék az országot.
Ahogy a CNN egyik elemzője mondta, két módja van a győzelemnek: az üzenet és a taktika. Obama üzenete hitelesebb, és Iowában, a legtaktikázóbb államban azt is bebizonyította, hogy taktikában is veri Clintont. A szenátor asszony kampánystábjában egyébként sejthettek valamit, főtanácsadója már májusban óvta Iowától, azt tanácsolta neki, ne tulajdonítsanak jelentőséget az államnak. Clinton nem hallgatott rá, és most már nehéz lesz a maga javára fordítani a történteket.
Persze ez nem jelenti, hogy minden elveszett számára, mert az iowai győzelem csak neki jelentett volna automatikus győzelmet a demokrata versenyben. Obama hiába nyert, még hosszú és kemény út előtt áll. Az iowai győzelem után viszont már ő számít a fő esélyesnek New Hampshire-ben és Dél-Karolinában is. A januárban választó államok közül Clintonnak igazából csak Nevadában van esélye, és ha január Obama diadalmenete lesz, az már kiegyensúlyozhatja Clinton most tapasztalható előnyét a február 5-én szavazó két nagy államban, Kaliforniában és New Yorkban.
A republikánusoknál sokat tisztult a helyzet. A jelöltválasztást Mike Huckabee nyerte meggyőző fölénnyel. A volt arkansasi kormányzó 34 százalékot szerzett, Mitt Romney 25-öt. A harmadik helyr John McCain futott be, egy hajszállal megelőzve Fred Thompsont, aki a pletykák szerint vissza is lép a javára. Az ötödik Ron Paul lett 10 százalékkal, Rudy Giuliani 3 százalékkal kullog a lista végén.















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!