Összeurópai jobboldali párt alakulhat

Újraszervezi sorait a radikális jobboldal Ausztriában, ahol összeurópai jobboldali párt alapításával próbálkozik az FPÖ és a francia Nemzeti Front vezetője. Ypsilanti átütő sikere, Koch dilemmája: a vasárnapi tartományi választások várható országos következményei Németországban.

2008. 01. 28. 10:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap A jobboldaliak szövetsége, az FPÖ a Nemzeti Fronttal paktál című cikkében tudósít a hétvégi, bécsi jobboldali találkozóról. A radikális európai jobboldal olyan országokban elért választási eredményei szerint, mint Franciaország, Hollandia és Ausztria, már úgy tűnt, válságban van. Most újra életjelet adtak magukról: egy összeurópai jobboldali párt alapításával kívánja Heinz-Christian Strache, az FPÖ elnöke és Jean-Marie Le Pen, a radikális jobboldali Nemzeti Front vezetője egyesíteni erőiket, hogy uniós pénzügyi támogatásokra tegyenek szert. További partner lehet a bolgár nacionalista Ataka Párt és a belga Vlaams Belang, míg esetleges testvérszervezetei a német republikánusok és az olasz neofasiszták lehetnek. A radikális jobboldal legnagyobb problémája, hogy témáikat egyre inkább a középen álló politikai pártok is átveszik – írja a lap. Például a CDU és CSU esetében egyre gyakrabban hallhatók iszlámellenes felhangok. Franciaország konzervatív elnöke Törökország- és bevándorlásellenes politikájával képes volt a radikális jobboldali tábor marginalizálására. A cikk szerzői azonban úgy látják, hogy a lehetséges partnerek listája ennek ellenére mégis viszonylag hosszú: különösen Skandináviában találhatnak testvérszervezeteket. Például Dániában, ahol az EU-szkepsziséről ismert Dán Néppárt az ország harmadik legnagyobb ereje, a mozgalom szintén ellenzi a bevándorlást és az iszlám európai terjedését. A liberális törvények következményeként itt és Svédországban is jelentős újfasiszta és szélsőjobboldai csoportok léteznek. Portugáliában a kis Nemzeti Megújulási Párt kínálkozik, Nagy-Britanniában a Nemzeti Front vagy a Függetlenségi Párt és a lengyelországi ultrakatolikusokat képviselő Családok Ligája illeszkednek Strache, Le Pen és társaik világába – foglalja össze a Die Presse.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A hesseni tartományi választások egyszerre jelentettek döntést a cselekvő személyekben és politizálásuk tartalmában. Ypsilanti sikerét akár mintaadónak is tekinthetjük. Koch SPD-vel szembeni előnye alig tizedszázaléknyira olvadt Hessenben, melyet a baloldal „vörös” tartománnyá nyilvánított. A baloldal Hessenre állandóan mint saját kísérleti terepére tekintett. A hesseni iskolamodell, keretszabályok, de a zöldekkel kötött koalíció is mintául szolgált országos léptékben is. A mélyvörös hesseni szociáldemokraták a schröderi epizódot követően ismét hangadók kívántak lenni. S amennyiben együtt kormányoznának a Baloldali Párttal, annak az SPD számára messze nagyobb jelentősége lenne, mint az új tartományokban és a Berlinben eddig megkötött koalíciók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.