Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin A Baloldali Párt képviselőjelöltje óv saját pártjától című cikkében ismerteti a hesseni tartományi választások legújabb abszurditásait. A Baloldali Párt észak-hesseni, Lahn-Dill járási képviselőjelöltje lebeszéli a választókat pártja támogatásáról. Karl-Klaus Sieloff egy interjúban úgy fogalmazott: járási alapszervezetükben a javíthatatlan régi kommunisták döntenek mindenről. A PDS fúziója a Munka és Szociális Igazságosság Választási Alternatívájával (WASG) szerinte súlyos hiba volt: „Hessenben egy olyan káderszervezetünk van, ami megfojt minden számára kellemetlen vitát” – nyilatkozta Sieloff. A pártprogram mögött olyan „szektások állnak, akik a régen eltűnt NDK-ról álmodnak”.
Mindeközben Willy van Ooyen, a Baloldali Párt listavezetője pártja évnyitó fogadásán, Marburgban mondott beszédével keltett feltűnést. A Hessen északi részén fekvő fellegvárukban igen durva hangot használtak az elvtársak. Van Ooyen beszédében keményen támadta a miniszterelnököt, „őrült, lövöldöző bűnözőnek” nevezte Kochot. A békemozgalom 60 esztendős veteránja beszéde végére lendületbe jött, amikor a miniszterelnököt „társadalmi megosztónak és gyújtogatónak” titulálta. A hesseni CDU van Ooyen lemondását követelte – írja a lap. A CDU frakcióvezetője, Christean Wagner a nyilatkozatot „hallatlannak és elfogadhatatlannak” nevezte.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap Veszélyesen élnek azok a muzulmánok, akik áttérnek a keresztény hitre című cikkében ismerteti a vallásszabadság határait a szövetségi köztársaságban. Fenyegetik, szidják őket – írja a lap. A keresztény hitre áttérő muzulmánok veszélyesen élnek, főként akkor, ha megpróbálnak másokat is a hitükre áttéríteni. Az evangélikus egyházon belül is komoly viták zajlanak a – miként azt Esat Avcioglu kölni török református közössége teszi – muzulmánok közötti misszió kérdéséről. Az egyik álláspont szerint az evangélikus egyháznak meg kell ismertetnie a muzulmánokkal az evangéliumot, s ehhez öntudatosan kell használniuk a németországi vallásszabadság lehetőségeit.
Ezt hirdeti a Németországi Evangélikus Egyház (EKD) egy része, míg mások határozottan a missziós munka ellen fordulnak. Számos teológus nyílt levélben azért óvott a muzulmánok között végzett térítő munkától, mert az károsítja a vallási békét. Ugyanezt az álláspontot képviseli több muzulmán szervezet is, mondván, az konfliktusokat gerjeszt. Csakhogy a vallásszabadság konfliktusainak áldozatai nem muzulmánok, hanem a keresztény hitre tért muszlimok. Problémáikat talán a legjobban annak a körülbelül 6000 fős török és arab protestáns közösségnek a sorsa mutatja, amely a muzulmánok között téríteni szeretne. Amikor például Avcioglu lelkész közössége Chorweilerben, Köln bevándorlónegyedében felállítja könyvesasztalkáját és gitározni kezdenek, vagy megszólítják a sétálókat, akkor nemzetárulóként, pokolra valóként, istenkáromlóként szidják őket vagy életveszélyesen megfenyegetik tagjaikat.