Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap Szerbia baráti áron üzletel a Gazprommal című cikkében foglalkozik a belgrádi kormány ama szándékával, hogy jóval ár alatt kívánja eladni az állami olajvállalatot, a NIS-t. Szabad folyást adott a szerb gazdasági miniszter kormányon belüli leszavazását követő felháborodásának.
-Az állami olajvállalat felvásárlására tett orosz ajánlat megalázó és káros a nemzeti érdekekre – háborgott a Mladan Dinkics, a liberális gazdaságpolitikát követő G-17-es párt vezetője. Koalíciós partnerei elvetették javaslatát, miszerint az ország legnagyobb vállalatát nyilvános árverésen adják el. Vojiszlav Kostunica jobboldali DSS-e és Borisz Tadics nyugati orientációjú DS-e eltökéltnek látszott abban, hogy a Gazpromot tegye meg a NIS kizárólagos partnerének, s mindezt úgy, hogy az oroszok a NIS többségi részesedéséért jóval a Dinkics által remélt 2,5 milliárdos árnál lényegesen kevesebbet ajánlottak. A szerb gáz-, fűtőolaj- és üzemanyagpiac 60 százalékát ellenőrző cég iránt a Mol és az ÖMV is érdeklődik, de a Gazpromnak nem állt érdekben egy nyilvános licit, ehelyett egy hosszú távú energiaszállítási szerződésre tettek ajánlatot Belgrádnak: évtizedekig hajlandóak lennének gázt szállítani Szerbiába. A NIS-ért az oroszok sajtóhírek szerint 400 millió eurót hajlandóak fizetni, ezen felül ígéretet tettek 2012-ig további 500 millió euró értékű befektetésre.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin A dél-nyugati FDP védelmébe vette Niebel NDK hasonlatát címmel foglalkozik a német liberálisok súlyos belső vitáival. A vízkereszt napján tartandó stuttgarti találkozó előtt az FDP mélyen megosztott. Guido Westerwelle pártelnököt a tagság mind hangosabban bírálja. Dirk Niebel pártigazgató visszautasította a lemondását követelő felszólításokat, s ehhez Stuttgartból kapott segítséget. Nem csak Wolfgang Gerhardt, volt FDP-elnök idegeire megy Westerwelle egyre gyakoribb szóló fellépéseivel, Sabine Leutheusser-Schnarrenberger Bundestag frakcióvezető-helyettes is úgy fogalmazott a Bild am Sonntagban, hogy az FDP-nek jót tenne, ha nem csak egy személyt, hanem többeket előtérbe állítana. Jörg-Uwe Hahn, a liberálisok hesseni frakcióvezetője szintén arra szólította fel Westerwellét, hogy új arcokkal élesítse pártja profilját. Gerhardt, a volt pártelnök kezdte el hadjáratát utódja ellen, amikor kijelentette, egy egyszemélyes show-val képtelen lesz „röviddel a Bundestag-választások előtt a kalapból elővarázsolni a nyulacskát”. Westerwelle védekezett a bírálatok ellen. -Kitartunk az irány, de személyek mellett is. Évekkel ezelőtt öt százalékon álltunk, most majdnem tízen. Ma tizenkét tartományi parlamentben vagyunk képviseltetve és nem négyben, ismét bejutottunk az Európa Parlamentbe, néhány dolgot azért jól kellett csinálnunk– nyilatkozta a pártelnök-frakcióvezető.