Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban Uwe Müller Birthler óv a régi Stasi-tisztek visszatértétől című cikkében tudósít az NDK állambiztonsági levéltárának jövőjéről folyó vita végéről. A nevét viselő hivatal vezetője közelgő 60. születésnapjára talán a legszebb ajándékot kapta. December végén találkozott Angela Merkel kancellár asszonnyal, aki támogatta a hivatal hosszú távú fennmaradását.
-S ez szükséges is – fogalmazott Marianne Birthler –, mert a régi Stasi-tisztek és hálózataik mozgósítanak. Ezzel végleg lekerült a napirendről egyes politikusok ama terve, miszerint az NDK hírszerzését kutató szervezetet 2011-ben, vagy legkésőbb 2014-ben a Szövetségi Levéltárba integrálják. A közelmúltban a Stasi több tucatnyi egykori ügynöke a dél-dániai Odenseben tartott konferenciát. Birthler szerint Erich Mielke (az NDK állambiztonsági minisztere – a szerk.) elnyomó apparátusi elitjének fellépését nem szabad szó nélkül hagyni. Nem lehet nyugodtan arra várni, hogy a probléma biológiai alapon magától megoldódna, mert ennek a társaságnak megvan a publikuma. Ebből a hivatalvezető asszony arra következtet, hogy nem kevesebb felvilágosításra van szükség, hanem többre. A fiatalok ismeretei döbbenetesen hiányosak a második német diktatúrával kapcsolatban, mint azt a berlini Szabad Egyetem vizsgálata igazolta, mely szerint például sokak meggyőződése, hogy a nyugati hatalmak építették a berlini falat.
Frankfurter Allgemeine Zeitung
A konzervatív német napilap Merkel dühös Steinmeierre című cikkében tudósít a berlini külpolitikai konszenzus hiányáról. Frank-Walter Steinmeier (SPD) külügyminiszter csütörtökön a berlini külügyminisztériumban fogadta szíriai kollégáját, s szorosabb együttműködést ajánlott Damaszkusznak. Angela Merkel (CDU) nem támogatja Steinmeier eljárását – írja a lap. A kancellár asszony szerint addig nincs értelme a tárgyalásoknak, amíg Szíria nem hajlandó Libanont diplomáciailag elismerni. A lap értesülése szerint ugyanezt, Steinmeier túlzottan együttműködő hozzáállását panaszolta a kancellári hivatalnál az Egyesült Államok és Libanon is. Ugyan a kancellár – tekintettel az amúgy is feszült koalíciós klímára – visszautasította a beavatkozást, ám nem volt hajlandó a szíriai külügyminiszter fogadására sem.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap Az első politikusok visszaadják a Nokia telefonjaikat című cikkében ismerteti a mobil telefongyártó cég ellen szerveződő bojkottot. Lapértesülések szerint a bochumi Nokia-üzem bezárása elleni tiltakozásul több vezető német politikus is visszaadja a mobilját.
-Amit a Nokia Bochumban tervez, az óriási disznóság. Én ma megkértem az irodámat, hogy gondoskodjanak egy új mobilról – nyilatkozta Peter Struck (SPD) Bundestag-frakcióvezető. Horst Seehofer (CSU) mezőgazdasági miniszter már visszaadta magán Nokia telefonját és a minisztériuma vizsgálja, lehetséges-e egy a gyártó elleni bojkott.
-Utasítottam a jogi főosztály vezetőjét, hogy vizsgálják meg, milyen feltételekkel léphetünk ki a Nokiával kötött szerződésből. A Nokia menedzserek viselkedése felháborít – nyilatkozta Seehofer. Ennek okaként a Nokia munkavállalóival és családjaikkal való szolidaritást említette.
A Nokia, miután lejárt a közel 90 millió eurós adókedvezménye, e héten mindenki meglepetésére bejelentette, hogy ez év közepéig bezárja a 2300 alkalmazottat foglalkoztató bochumi üzemét. A Nokia költség okokból Romániába, illetve részben Magyarországra és Finnországra telepíti a mobiltelefon gyártását.