A Nabucco mégis él

A Die Welt felvázolja a volt SPD-miniszterelnök, Heide Simonis tragikus bukástörténetét. A Die Presse című lapnak nyilatkozva a Nabucco gázvezeték projektvezetője kijelentette: az elképzelés él és virul.

2008. 02. 04. 10:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Philipp Neumann Simonis újra elbotlik politikai ellenfeleiben címmel ismerteti a szociáldemokrata politikus asszony kudarcsorozatát. Először egy párttársa gáncsolta el, majd elbukott egy táncműsorban, végül belebotlott egy, a német UNICEF-nél feltárt állítólagos adománybotrányba: Heide Simonis ismét kudarcot vallott; annak ellenére tény, hogy a vitatható adománykezelési ügyben büntetőjogi felelősség nem terheli, de politikai annál inkább – írja a német konzervatív napilap. Heide Simonist elhagyta a szerencséje, 2005 februárjában elveszítette a schleswig-holsteini tartományi választásokat. Kísérlete, hogy a zöldek és a dán kisebbség képviselői segítségével válasszák miniszterelnökké, látványosan kudarcot vallott, négy fordulóban sem kapott többséget. 2006 januárjában végre megtalálta a helyét, amikor tiszteletbeli elnöke lett az UNICEF németországi szekciójának. Ám itt is kudarcot vallott, amikor többhavi veszekedés után a múlt hét végén egy válságtanácskozás eredményeképpen lemondott elnökségéről.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Matthias Auer és Jakob Zirm A Nabucco-projekt messze van a halálos döféstől című cikkében készített interjút Reinhard Mitschekkel, a projekt vezetőjével. A közelmúltban megkötött bolgár–orosz megállapodás a Rompetrol elnöke szerint halálos döfést jelentett a Nabuccónak. Mitschek szerint azonban a Nabucco még nagyon messze van a halálos döféstől. Ugyanis februárban üdvözölhetjük a hatodik tulajdonost (a német RWE-t – a szerk.), s további érdeklődők állnak a kapuk előtt, mert jövőt látnak az elképzelésben. Mitschek az iráni gáz esetleges importjára vonatkozó kérdésre válaszolva elmondta, a tervek szerint a Nabuccót 2012-ben kívánják üzembe helyezni. Azonban akkor még nem a teljes 31 milliárdos, hanem 10 milliárdos kapacitással kezdi meg működését, ezért az első időkben még elég lesz az azeri, az orosz és a türkmén gáz – számol be a lap. Úgy vélem – folytatta – 2015-től iráni gáz is folyni fog a Nabuccón keresztül Európába. A Nabucco vezeték teljes kiépítettsége esetén 31 milliárd köbméternyi gázt lesz képes szállítani, ugyanakkor Mitschek szerint könnyen elképzelhető 2030-ig egy másik vezeték megépítése is, ami már 60 milliárd köbmétert hozna a régióból Európába. Becslések szerint 2030-ig az európai gázfogyasztás akár 200 milliárd köbméterrel nőhet. A Kaszpi-tengeri országokban ennek megfelelően kívánják bővíteni a kitermelést. Türkmenisztán 2020-ig gázkitermelését a jelenlegi 75 milliárd köbméterről 170 milliárdra kívánja növelni. E fogyasztásnövekedés fedezésére pedig szükség van az új vezetékekre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.