Wirtschaftsblatt (wirtschaftsblatt.at)
Az osztrák gazdasági napilapban Andreas Exner A budapesti tőzsdének több paprikára van szüksége című szellemeskedő cikkében elemzi Gyurcsány Ferenc évértékelő beszédében felvetett javaslatát. Az elemzők szkeptikusak, többek között azért is, mert a jelentős privatizációs hullám már régen lefutott. Kell-e Budapesten egy tőzsde? – ezt a kérdést vetette fel az Euromoney magazin legfrissebb száma. A lap tézise: amennyiben a BUX indexből kivonnák a tizenkét legfontosabb tételt és eltűnne az utolsó két nehézsúlyú versenyző, az OTP és a Mol, akkor a kereskedési hely esélytelenné válna. Gyurcsány Ferenc meghallotta ezen felvetéseket és hétfőn délben átfogó privatizációs programot jelentett be, a részleteket majd a Pénzügyminisztérium kidolgozza – számol be a Wirtschaftsblatt. A tőzsde fintorogva reagált a javaslatra, egyedül a budapesti tőzsde veszített kedden a közép- és kelet-európai börzék közül. Ugyanis a miniszterelnök szokása, hogy bejelent programokat, melyek később semmivé válnak – vélekednek elemzők. „Gyurcsány kísérletét látom benne, amivel elveszített népszerűségének egy részét kívánja visszanyerni” – nyilatkozza Tóth Gyula, az UniCredit elemzője. Ráadásul már csak kevés állami vállalat létezik, mely tőzsdére mehet – közölte –, ilyenek a Szerencsejáték Zrt., az MVM és a Magyar Posta.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali müncheni napilapban Judith Raupp Kínos küldetésben című cikkében ismerteti a liechtensteini kormányfő berlini útjának témáit. 16 év óta először utazik vaduzi kormányfő Berlinbe. A látogatás diadalmenet lenne Hasler számára, ha nem lenne a Zumwinkel-ügy. A német posta korábbi vezetője közel egymillió eurót helyezett el a német adóhivatalt megkerülve, alapítványokon keresztül Liechtensteinben – írja a német napilap. Ilyen esetekben vélhetően Hasler elmagyarázza, hogy Liechtensteinben különösen határozott pénzügyi felügyelet van, és véget értek azok az idők, amikor bűncselekményekből származó pénzeket lehetett tisztára mosni. E témában Hasler, aki egyúttal Liechtenstein pénzügyminisztere, mindig nyugodt marad, országa csak tiszta pénzzel kíván foglalkozni. De mit jelent a tiszta? A tisztázó kérdéseket Hasler már korábban is az „egészséges adóverseny” formulával kerülte meg.
Die Presse (diepresse.com)
Heinz-Christian Strache egy brojanicát (zsinórhoz hasonló karkötő, ami a rózsafüzért jelképezi, s melynek a végén a szerb ortodoxia rózsafüzére található) visel a karján. „Igen, én a szerbek barátja vagyok” – nyilatkozta az FPÖ elnöke. A szerbek jelentik a legnagyobb bevándorló csoportot Ausztriában, az FPÖ hosszabb ideje próbálkozik körükben szimpatizánsokat találni. Most, hangzik a kékek csábítása, a közös cél a keresztény Nyugat védelme a muzulmán fenyegetéssel szemben – írja a Die Presse. Amikor Európa nacionalistái, közte Jean-Marie Le Pen, januárban Bécsben találkoztak, felmerült a kérdés, mi egyesítheti őket. Ekkor Strache felvetette, ez a cél lehet a harc Koszovó függetlenségével szemben. Tegnap még rátett egy lapáttal, amikor kijelentette, Koszovó „ősi szerb terület”. Strache hosszan beszélt a rigómezei csatáról is, és azt dübörögte: „Az ököljog szalonképes lett.” „Ez a régi bal-jobb séma már régen meghaladott”– nyilatkozta Strache. Ma a szerbekkel szemben követnek el igazságtalanságokat. Ezért az FPÖ Szerbia oldalán áll.
Magyar Péter eltűnt, nem jelent meg a meghirdetett programján