Gyurcsány kísérletezik a népszerűségért

A Wirtschaftsblatt kritikusan ítéli meg Gyurcsány Ferenc privatizációs bejelentését. A Die Presse elemzi az Osztrák Szabadságpárt szerbbarátságának okait. A Süddeutsche Zeitung az adóbotrány apropóján elemzi a liechtensteini miniszterelnök pikáns berlini látogatását.

2008. 02. 20. 11:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wirtschaftsblatt (wirtschaftsblatt.at)

Az osztrák gazdasági napilapban Andreas Exner A budapesti tőzsdének több paprikára van szüksége című szellemeskedő cikkében elemzi Gyurcsány Ferenc évértékelő beszédében felvetett javaslatát. Az elemzők szkeptikusak, többek között azért is, mert a jelentős privatizációs hullám már régen lefutott. Kell-e Budapesten egy tőzsde? – ezt a kérdést vetette fel az Euromoney magazin legfrissebb száma. A lap tézise: amennyiben a BUX indexből kivonnák a tizenkét legfontosabb tételt és eltűnne az utolsó két nehézsúlyú versenyző, az OTP és a Mol, akkor a kereskedési hely esélytelenné válna. Gyurcsány Ferenc meghallotta ezen felvetéseket és hétfőn délben átfogó privatizációs programot jelentett be, a részleteket majd a Pénzügyminisztérium kidolgozza – számol be a Wirtschaftsblatt. A tőzsde fintorogva reagált a javaslatra, egyedül a budapesti tőzsde veszített kedden a közép- és kelet-európai börzék közül. Ugyanis a miniszterelnök szokása, hogy bejelent programokat, melyek később semmivé válnak – vélekednek elemzők. „Gyurcsány kísérletét látom benne, amivel elveszített népszerűségének egy részét kívánja visszanyerni” – nyilatkozza Tóth Gyula, az UniCredit elemzője. Ráadásul már csak kevés állami vállalat létezik, mely tőzsdére mehet – közölte –, ilyenek a Szerencsejáték Zrt., az MVM és a Magyar Posta.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali müncheni napilapban Judith Raupp Kínos küldetésben című cikkében ismerteti a liechtensteini kormányfő berlini útjának témáit. 16 év óta először utazik vaduzi kormányfő Berlinbe. A látogatás diadalmenet lenne Hasler számára, ha nem lenne a Zumwinkel-ügy. A német posta korábbi vezetője közel egymillió eurót helyezett el a német adóhivatalt megkerülve, alapítványokon keresztül Liechtensteinben – írja a német napilap. Ilyen esetekben vélhetően Hasler elmagyarázza, hogy Liechtensteinben különösen határozott pénzügyi felügyelet van, és véget értek azok az idők, amikor bűncselekményekből származó pénzeket lehetett tisztára mosni. E témában Hasler, aki egyúttal Liechtenstein pénzügyminisztere, mindig nyugodt marad, országa csak tiszta pénzzel kíván foglalkozni. De mit jelent a tiszta? A tisztázó kérdéseket Hasler már korábban is az „egészséges adóverseny” formulával kerülte meg.

Die Presse (diepresse.com)

Heinz-Christian Strache egy brojanicát (zsinórhoz hasonló karkötő, ami a rózsafüzért jelképezi, s melynek a végén a szerb ortodoxia rózsafüzére található) visel a karján. „Igen, én a szerbek barátja vagyok” – nyilatkozta az FPÖ elnöke. A szerbek jelentik a legnagyobb bevándorló csoportot Ausztriában, az FPÖ hosszabb ideje próbálkozik körükben szimpatizánsokat találni. Most, hangzik a kékek csábítása, a közös cél a keresztény Nyugat védelme a muzulmán fenyegetéssel szemben – írja a Die Presse. Amikor Európa nacionalistái, közte Jean-Marie Le Pen, januárban Bécsben találkoztak, felmerült a kérdés, mi egyesítheti őket. Ekkor Strache felvetette, ez a cél lehet a harc Koszovó függetlenségével szemben. Tegnap még rátett egy lapáttal, amikor kijelentette, Koszovó „ősi szerb terület”. Strache hosszan beszélt a rigómezei csatáról is, és azt dübörögte: „Az ököljog szalonképes lett.” „Ez a régi bal-jobb séma már régen meghaladott”– nyilatkozta Strache. Ma a szerbekkel szemben követnek el igazságtalanságokat. Ezért az FPÖ Szerbia oldalán áll.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.