A MÁV Cargo részvényeinek megvásárlásához nyújtott szolgáltatásokért – sikerdíj gyanánt – 7,1 millió eurót kap egy Geuronet Bt. nevű magyar cég azon 2007. júniusi keltezésű megbízási szerződés alapján, amelyet Gustav Poschalko, az osztrák Rail Cargo Austria (RCA) elnökségi tagja kötött a betéti társasággal – írja a Format osztrák gazdasági hetilap legfrissebb, pénteki számában megjelenő, de már előzetesen ismertetett cikkében.
A MÁV Cargo Zrt. privatizációs szerződését január elején írták alá Budapesten. Annak értelmében az Osztrák Szövetségi Vasutak (ÖBB) Holding AG-hez tartozó Rail Cargo Austria és a GYSEV Zrt. konzorciuma 102,5 milliárd forintot fizet a MÁV Cargo részvényeiért. (Poschalko tagja az ÖBB Holding AG elnökségének is.)
A Format azt állítja, hogy birtokában van a megbízási szerződés, amely úgy szól, hogy a Geuronet Bt.-nek a vételár 1,75 százaléka (7,1 millió euró) jár, miután az üzlet véglegesen lezárul. A folyóirat úgy ítélte meg, hogy a szerződésben meglehetősen hézagosan fogalmazták meg azokat a szolgáltatásokat, amelyeket a sikerdíj fejében elvártak a betéti társaságtól a MÁV Cargo részvényeinek megszerzése érdekében.
Befolyásos magyar politikusoknak szánták a pénz egy részét?
Az ÖBB-ben most olyan vélemények keringenek, amelyek szerint a pénz egy részét olyan magyarországi politikai intézményeknek és személyeknek szánták, amelyek, illetve akik befolyással bírhattak a MÁV-ügyletre – áll a magazin cikkében.
Gustav Poschalko a Formatnak nyilatkozva határozottan visszautasította, hogy valamiféle homályos üzleti praktikákba keveredett volna. Közölte, hogy a MÁV Cargóra nyilvános pályázatot írtak ki világosan rögzített kritériumokkal, az eljárást pedig egy bírálóbizottság felügyelte. Tagadta, hogy a Geuronet sikerdíja megvesztegetési pénzek fedezésére szolgált volna. Szavai szerint a betéti társaság a fizetségért „meghatározott szolgáltásokat nyújtott, amelyek túlnyomó része lobbitevékenységben testesült meg”.
A folyóirat sajátosnak minősítette azt is, hogy mind az RCA elnöke, Ferdinand Schmidt, mind a vállalat akkori pénzügyi vezetője, Erich Söllinger húzódozott a megbízási szerződés aláírásától, és a megállapodás nem került sem az elnökség, sem pedig a felügyelőbizottság elé.
(MTI/Hír TV)
Magyar Péter tényleg nem az, akinek látszik