Manapság is virágzik a Securitate

A Frankfurter Allgemeine Zeitung hosszasan ismerteti a Securitate hálózatainak mai virágzását. A Der Spiegel ismerteti a török integrációról és a gettókról Németországban kirobbant vitákat.

2008. 02. 09. 11:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Karl-Peter Schwarz A Securitate ellentámadása című cikkében ismerteti a romániai titkosszolgálati hálózatok továbbélését és annak következményeit. Ceausescus vasgárdája, a kommunista titkosszolgálat bemutatja Románia polgárainak, hogy hatalma máig töretlen. A Securitate egykori tisztjeinek, ügynökeinek, informátorainak és kollaboránsainak, akik a conducátor 1989. végi bukását követően vezető pozíciókba kerültek, ma már aligha kell azzal számolniuk, hogy felelősségre vonnák őket. A román alkotmánybíróság sietett legutóbb segítségükre, amikor megvonták a jogi alapjait a Securitate múltját feldolgozó archívumnak. Volt politikai foglyok, disszidensek és polgárjogi aktivisták azt vetik az alkotmánybírák szemére, hogy aláássák a jogállamiság alapjait és előkészítik a „kommunista rezsim praktikáinak visszatérését”. Calin Popescu Tariceanu kijelentette, hogy bízik abban, az egykori Securitate-munkatársak leleplezése folytatódni fog. Úgy fogalmazott: sajnálná, ha a Securitate hívei erősebbnek bizonyulnának, mint a román társadalom. Nyíltan csak a Nagy-Románia Párt (PRM) támadja a törvényt, mert szerintük a Securitate csak hazafias kötelezettségét teljesítette. Az egykori titkosszolgálat lekötelezettjei azonban ma is megtalálhatók minden pártban, így a kormányzó nemzeti liberálisok között is.

A Ceausescu-rezsim bukását követően kilenc évig tartott, amíg megszületett a Securitate-hagyatékot szabályozó első törvény. Ion Iliescu egykori kommunista elnöksége alatt – 1990–1996 között – az egykori állambiztonság munkatársai zavartalanul élhettek. Még a 800 orvlövészt is, aki a véres forradalom idején, 1989 decemberében civilekre és katonákra lövöldözött, bírósági eljárások nélkül helyezték szabadlábra. Az új rezsim nem kívánt lemondani ezekről az emberekről, hiszen a volt Securitate-munkatársak vezették a Zsil-völgyi bányászokat Bukarestbe, s Iliescu velük verette meg a demokratikus tüntetőket. Magas rangú hírszerző tisztek az új titkosszolgálatok vezető pozíciójába kerültek, tonnaszámra semmisítettek meg terhelő dokumentumokat, lehetetlen volt a levéltári kutatómunka. Viszont célzottan kerültek nyilvánosságra olyan dokumentumok, melyekkel régi számlákat törlesztettek. S mivel a ceausescui titkosszolgálat az ország gazdaságát is ellenőrizte, ezért különösen sikeresek voltak a privatizációban. Az SRI, a régi-új román hírszerzés viszonyaiba bepillanthattak a románok az úgynevezett Ursu-ügy alkalmával. Gheorghe Ursu bukaresti mérnököt 1985-ben letartóztatták, mert munkatársai feljelentették a személyi kultuszt kigúnyoló naplója okán. Ursut a Securitate a börtönben bűnözőkkel halálra verette. 1999-ben napvilágra került, hogy két olyan tiszt adott utasítást a gyilkosságra, akik ma az SRI vezető posztjait foglalják el. A romániai igazságszolgáltatásról és a korrupció elleni küzdelemről készített, szinte egyhangúlag elítélőre sikerült brüsszeli jelentés egyedül a korrupció elleni hivatal (DNA) bíráit és ügyészeit említi. A DNA létrehozója a még 2007 elején hivatalából elkergetett Monica Macovei igazságügy-miniszter asszony. A hivatal ellen kíméletlen háborút folytat a parlament és a kormány.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin A CSU óv a „Kis-Törökországtól” címmel ismerteti Recep Tayyip Erdogan németországi látogatása kapcsán kirobbant vitákat. A Németország és Törökország közötti viszony továbbra is feszült maradt. Az ankarai miniszterelnök berlini látogatásán követelt török oktatási intézmények felállítása Németországban komoly ellenállásba ütközik. Recep Tayyip Erdogan hivatalos látogatása próbára tette a német–török kapcsolatokat. Erwin Huber visszautasította Erdogan meglepő felvetését, miszerint a török tanrend alapján történő, török nyelvű gimnáziumok és egyetemek felállítását követelte Németországban, mert ez az „integráció mérge” lenne – nyilatkozta Huber. Ennek következménye ugyanis németországi gettók és „Kis-Törökországok” lennének. Huber egyúttal éles hangon bírálta Kenan Kolatot, a németországi török közösség elnökét, amiért hangulatot kelt. Kolat korábban úgy fogalmazott, hogy a ludwigshafeni katasztrófa honfitársait a möllni és solingeni katasztrófákra emlékezteti. Ezekben a kilencvenes évekbeli gyújtogatásokban több török nemzetiségű személy életét veszítette. Egy olyan pillanatban párhuzamokat vonni, amikor a tűz okainak vizsgálatakor semmi sem utal a merényletre, felelőtlenség, fogalmazott Huber. „Ez is csak növeli a németek és törökök közötti feszültséget.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.