Szvatopluk visszatért?

A Neue Zürcher Zeitung részletesen elemzi a felvidéki ficoizmus jelenségeit. A Frankfurter Allgemeine Zeitung ismerteti az immár történelmi léptékű adócsalási botránnyá terebélyesedő Zumwinkel ügyet.

2008. 02. 16. 11:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)

A konzervatív svájci napilapban Ulrich Schmid A szlovák kormány populista mezőben című cikkében elemzi Robert Fico, a szocialista kormányfő politikai játszmáit. A cikk szerzője szerint Szlovákiában úgy virágzik a populizmus, mint egyetlen más uniós tagállamban sem. Ján Slota, az idegenellenes Szlovák Nemzeti Párt (SNS) vezetője az ország egyik legnépszerűbb politikusa. Most Fico is nacionalista húrokat penget, a miniszterelnök távlati célja, hogy eltávolítsa a kormányból kellemetlen koalíciós partnerét. A szerző feltételezi, hogy paradox módon az SNS-t az MKP válthatja a Fico-kormányban.

Szvatopluk király volt a szlovákok első uralkodója, nyilatkozta Robert Fico ez év elején. Természetesen az a vita, hogy Szvatopluk volt-e a szlovákok ősapja, nem az ország legégetőbb problémája. Sokkal fontosabb kérdés, hogy Fico, a baloldali populista párt, a Smer vezetője miért lépett egy olyan területre, amelyet a rasszista és idegenellenes SNS és a populista Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS) vezetője művel. Fico két kisebbik partnere az elmúlt két évben szemtelen módon kiszolgálta a választók etnikai ellenszenvét. Felhívásaiban Slota sokkal gátlástalanabb volt, mint Vladimir Meciar, a HZDS elnöke. Vitathatatlan – állapítja meg a cikk írója –, hogy Slota taktikája eredményes volt. Sikerült rövid időre az ország legnépszerűbb politikusává és a második legnépszerűbb pártjává felemelkednie.

A kelet-közép-európai térségben már nagyon intenzíven flörtölnek a populizmussal, ennek ellenére az SNS pozíciója egyedülálló. Ugyan a visegrádi államokban léteznek olyan politikusok, akik a választások előtt kiszolgálják az idegenellenesség megszokott sablonjait – elég itt Jiri Curek, a cseh kereszténydemokraták vezetőjének cigányellenes megjegyzéseire vagy Maciej Giertychs, a Lengyel Családok Ligájának zsidókkal kapcsolatos megállapításaira utalni. Azonban nyomába sem érnek a zsolnai polgármesternek, nála a rasszizmus nem a program egyik eleme, hanem maga a program.

A szélsőségesség ezen formája, mely Európa többi országában a perifériára szorult, Szlovákiában elfoglalta a társadalom közepét és a mindennapokban is láthatóvá vált. Slota ennek a változásnak legszembetűnőbb példája. Az, hogy az etnikai különbségek mennyire meghatározzák a politikát, arra a legjobb példa a pártok világa. Milan Zemko történész arra utal, hogy a magyarul beszélő szlovákok kivétel nélkül a Magyar Koalíció Pártjára szavaznak. A többi pártban szinte kizárólag csak szlovákok találhatók. A magyarok tehát nem liberális vagy szociáldemokrata meggyőződésük okán, hanem „etnikai” alapon választanak – ami ugyan racionálisan megmagyarázható, egy modern európai államban azonban anakronizmus.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Philip Eppelsheim Németország történelmi adóbotrány előtt című cikkében ismerteti a „Zumwinkel-ügy” várható következményeit. Klaus Zumwinkel, a német posta vezetője irodájának és magánházának átkutatása csak a jéghegy csúcsát jelenti egy az adócsalás elleni átfogó nyomozásban.

A berlini pénzügyminisztérium szóvivője pénteken úgy fogalmazott, számos ismert és kevésbé ismert személy ellen nyomoznak még. Arról, hogy Zumwinkelhez hasonló pozíciójú személy található-e a listán, nem nyilatkozott a szóvivő. Ezek a nevek a bochumi államügyészséghez eljuttatott CD-n találhatók. Lapértesülések szerint már tavaly megkeresték a Szövetségi Hírszerző Szolgálatot, hogy többek között a Zumwinkel-üggyel kapcsolatos titkos információkat juttassanak el nekik. A pullachi hírszerzés továbbította a bizonyítékokat és neveket tartalmazó CD-t az ügy feltárásával megbízott bochumi államügyészségnek.

A cikk szerint számos jel utal arra, hogy a Szövetségi Köztársaság egyik legnagyobb adóbűnügye van kibontakozóban. A bochumi ügyészség összesen 900 házkutatási határozatról döntött, mert gyanújuk szerint, elkerülve a német adóhivatalt, összesen 3,4 milliárd eurót csempésztek Liechtensteinbe. Ezeket a számokat ugyan nem kívánta a bochumi ügyészség megerősíteni, ugyanakkor kijelentették, a kezükbe került anyagok „igen komoly bizonyító erővel” rendelkeznek. Mivel az ügyek jelentős része kívül esik a bochumi ügyészség illetékességi körén, ezért felvették a kapcsolatot a düsseldorfi és a kölni államügyészséggel, az észak-rajna-vesztfáliai adónyomozókkal és az esseni bűnügyi rendőrséggel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.