Horváth csak parasztáldozat

A Der Standard hosszú cikkben elemzi a Gyurcsány-kormány vergődését. A Die Welt arról számol be, hogy a berlini gazdasági miniszter szerint Németországban megvalósítható a teljes foglalkoztatottság.

2008. 03. 31. 9:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali-liberális osztrák napilapban Gregor Mayer A magyarországi koalíció inog az egészségügyi reform miatt című cikkében a budapesti belpolitikai válság történéseit ismerteti. Gyurcsány Ferenc a hét végén feladta az állami egészségbiztosító részprivatizációját, a szociálliberális koalíció egészségügyi reformja középpontjának számító lépést. Az MSZP pártkonferenciáján Gyurcsány szó szerint a parlament által elfogadott reformtörvény „korrekciójáról” beszélt. De majdnem mind a 3000 küldött számára világos volt, mire gondolt: a törvényt annyira át kell alakítani, hogy a monopolhelyzetben lévő OEP-et ugyan regionalizálják, de ezeket a pénztárakat – a törvény ellenére – nem fogják 49 százalékban magánbefektetőknek eladni.

A visszavonulással Gyurcsány a párton belül megmentette a bőrét. Az MSZP-ben az Orbán Viktor, a jobboldali populista ellenzéki vezető által kezdeményezett referendum óta a puszta pánik uralkodik. A népszavazással Orbán megbuktatta a Gyurcsány-kormány által bevezetett egészségügyi költségtérítéseket és a tandíjat bevezető törvényeket. Ami a vészharangokat megkongatta, az nem elsősorban a vereség ténye, hanem annak mértéke volt. Több százezer szocialista törzsválasztó saját kormányának megszorító lépései ellen szavazott. Gyurcsány, aki reformprogramját eddig saját, valójában még mindig posztkommunista pártja akarata ellenére erőltette, most meghajolt a külső és belső nyomás előtt. A kormányzati idejéből fennmaradó két évben reformokkal nem szabad már számolni. Ha egyáltalán még két évig marad: hiszen a felvizezett pénztárreform miatt könnyen felborulhat az SZDSZ-szel kötött koalíció. Az, hogy Gyurcsány parasztáldozatként ezenfelül még a liberális egészségügyi miniszter fejét is követelte, könnyen a koalíción belüli konfliktusok vízválasztója lehet.

Az, hogy a koalíciós partner kitart a minisztere mellett, elképzelhető. A liberálisokat ugyanakkor visszatarthatja az a körülmény, hogy a közvélemény-kutatásokban jelenleg egy-két százalékon állnak, és az előre hozott választásokon elbuknának az ötszázalékos bejutási küszöbön. Ráadásul az SZDSZ maga is súlyos válságban vergődik. Hetek óta újabb és újabb bizonyítékok kerülnek elő, hogy az egy évvel ezelőtti elnökválasztási küzdelmekben súlyosan csaltak. Olyan küldöttek is szavaztak, akik ott sem voltak, s az urnákban olyan szavazócédulákat is találtak, melyeket senki sem vett fel. A két egymással ellentétes tábor, az akkor megválasztott elnök, Kóka János és ellenfele, Fodor Gábor visszautasították, hogy felelősek lennének a jelenlegi helyzetért.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap Glos a teljes foglalkoztatottságról álmodik címmel ismerteti a berlini gazdasági miniszter nagyra törő terveit. Nagyot gondolt Michael Glos (CSU) szövetségi gazdasági miniszter, amikor egy interjúban kijelentette, hogy Németország jó úton halad a teljes foglalkoztatottság felé. Szerinte minden nap 1400 új munkahely keletkezik Németországban, és nincs messze az az idő, amikor már alig lesznek munkanélküliek. A teljes foglalkoztatottság alatt azt értik, hogy a szabad állások száma egy gazdaságban nagyrészt lefedi a munkakeresők számát. A teljes foglalkoztatottságról beszélnek a mai megfogalmazás szerint akkor is, ha a munkanélküliek aránya 3 százalék alatt található.

A szakszervezetek szintén hisznek a teljes foglalkoztatottságban, de azt más módon kívánják elérni. Több mint hárommillió új munkahely csak egy új politikával érhető el – nyilatkozta Michael Sommer, a Német Szakszervezeti Szövetség (DGB) vezetője. Bert Rürup, a közgazdászokból álló, úgynevezett bölcsek tanácsának elnöke is optimista: „Németországban lehetséges a teljes foglalkoztatottság. Középtávon a munkanélküliség aránya három-négy százalékra csökkenthető”. A Szövetségi Munkaügyi Ügynökség kedden közli a legfrissebb statisztikai adatokat. Szakértői becslések szerint márciusban további 100 000-rel 3,5 millióra csökkent a munkanélküliek száma. Ez 600 000-rel kevesebb, mint az előző év hasonló időszakában. Ezzel a munkanélküliség 8,5 százalékra csökkent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.