Rekordmeleg nyarat jósolnak Európában kutatók

Egy új német tanulmány szerint kivételesen forró nyárra készülhet Európa 2025-ben. A Hamburgi Egyetem és a Max Planck Meteorológiai Intézet szakértői az Atlanti-óceán melegedését okolják az extrém hőhullámok gyakoribbá válásáért.

2025. 05. 16. 8:50
Valódi nyár és kánikula a Velencei-tónál (Fotó: FMH/Fehér Gábor)

Fehér Gábor/ Fejér Megyei HÍrlap
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy friss kutatás szerint rendkívüli hőségre lehet számítani idén nyáron Európában – írta az Origó a Max Planck Meteorológiai Intézet (MPI-M) tanulmányára hivatkozva. A modellszámítások alapján az Atlanti-óceán északi részén felhalmozódó hőtöbblet hónapokkal, akár évekkel előre befolyásolhatja az európai időjárást, és súlyos hőhullámokat idézhet elő.

A Hamburgi Egyetem kutatói az MPI-M klímamodelljével elemezték az időjárási adatokat 1962 és 2022 között, és kimutatták, hogy az óceáni melegedés szoros összefüggésben áll a nyári extrém hőséggel. A jelenlegi mérések szerint ismét emelkedőben van az Atlanti-óceán északi térségének hőtartalma, ami 2025-ben különösen forró nyarat vetít előre.

A kutatók hangsúlyozták: a szélsőséges időjárási események korai előrejelzése kulcsfontosságú az emberi egészség védelme és a gazdasági, társadalmi károk mérséklése szempontjából. Az elemzés szerint a hőhullámok gyakorisága már most kétszerese az ipari forradalom előtti időszakhoz képest, és ha a jelenlegi tendencia folytatódik, az évszázad végére minden évben számíthatunk rendkívül forró nyarakra.

Az MPI-M emlékeztetett: 2003-ban Európa történetének egyik legsúlyosabb hőhullámát élte át, amely számos országban vízhiányhoz, terméskieséshez és a halálozások számának megugrásához vezetett. A klímaszakértők szerint a világ óceánjainak – így az Atlanti-óceán északi részének is – szokatlanul magas hőmérsékletei már nem magyarázhatók pusztán természetes ingadozásokkal. Álláspontjuk szerint az emberi tevékenység, különösen az üvegházhatású gázok kibocsátása döntő szerepet játszik a folyamatokban.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Fehér Gábor/Fejér Megyei Hírlap)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.