Kifosztották a halálexpressz utasait

A Der Spiegel beszámol egy, a középosztály drámai fogyását elemző németországi felméréséről. A Frankfurter Allgemeine Zeitung tudósít az öngyilkosságokat segítő zürichi Dignitas elleni nyomozás állásáról.

2008. 03. 04. 15:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Michael Sauga és Benjamin Triebe A középosztály drámai módon zsugorodik Németországban – A gazdagok száma növekszik című tudósításában ismertet egy felmérést. Milliók csúsznak a szegénységbe, a német középosztály a lap információi szerint lélegzetelállító sebességgel porlik szét. A társadalom szociális megosztottsága sokkal mélyebb, mint azt eddig feltételezték. Úgy tűnik, a globalizáció nyomása alatt összeomlik a szövetségi köztársaság régi társadalmi egyensúlya. Megrendült a szociális piacgazdaság egyik tartóoszlopa – írja a lap. Pontosan az a középosztály, amely egyetlen más csoporthoz sem hasonlíthatóan meghatározta a szövetségi köztársaságot, most az akut lecsúszással küzd, míg a társadalom peremén élők rétegei mind szélesebbek lesznek.

E hét közepén Markus Grabka és Joachim Frick, a Német Gazdaságkutató Intézet (DIW) két munkatársa kívánja a német társadalmi egyensúly változását bemutatni. A hűvös számok és a rózsaszín oszlopok mögött döbbenetes tények húzódnak meg: a globalizáció fátyla alatt sokkal rosszabb irányba módosult a szövetségi köztársaság szociális helyzete, mint azt eddig feltételezték – állapítják meg a kutatók. Grabka és Frick a középosztályt kizárólag gazdasági alapon definiálja. Azokat számítják ebbe a csoportba, akiknek elegendő a jövedelmük – más szempontok, mint a műveltség, a szociális helyzet vagy a származás, nem számítanak. 2000-ben még ebbe a csoportba tartozott a németek 62 százaléka, ma már csak az 54 százalékuk. Ezzel párhuzamosan növekedett a rendkívül magas és az igen alacsony jövedelműek tábora. Ami az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában a nyolcvanas, illetve kilencvenes években lezajlott, az most elérte Németországot. A középosztály lélegzetelállító sebességgel mállik. A statisztikusok már régóta rámutattak arra, hogy Németországban is mind mélyebbé válik a szakadék a gazdagok és a szegények között. Azonban a szakértők mindeddig egy megnyugtató megjegyzést fűzhettek ehhez a tényhez: mint mondták, legalább a társadalom közepén stabil a szociális helyzet. A berlini gazdasági kutatók legfrissebb számai azonban túlhaladottá tették ezt a felfogást. A lecsúszás veszélye mindenütt érzékelhető, hiszen csak egészen lent stabil a helyzet. Aki egyszer megérkezett oda, alig van esélye, hogy onnan valaha is felverekedje magát. A széteső középosztály számára a szociális felemelkedés rendkívül nehéz, legnagyobb részük menthetetlenül lecsúszik. Nem csoda, hogy a lakosság hangulata sötét. A gazdasági növekedés ellenére a németek háromnegyede aggódik gazdasági jövője miatt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Ludger Fittkau Utazási iroda életuntaknak című cikkében ismerteti egy eutanáziával foglalkozó, az öngyilkosságot segítő svájci szervezet, a Dignitas elleni nyomozás állását. Soraya Wernli 2002 és 2005 között dolgozott a Dignitasnak (latinul: méltóság – a szerk.), végül a szervezet ügyvezetőjévé emelkedett. Egy idő után kezdett gyanús lenni neki, hogy „valami nincs rendben”. Wernli 2006 végén fordult a sajtóhoz, ezelőtt azonban tájékoztatta a rendőrséget, hogy mi történik az eutanáziára szakosodott egyesületnél. A zürichi, e célra bérelt lakásban többször előfordult, hogy segítettek az öngyilkosságban, ez azonban a svájci törvények szerint is tilos. Az ottani szabályozás szerint mindenkinek magának kell bejuttatnia a halálos nátrium-pentobarbitált. Wernli szerint nemcsak „együttérzésből” segítette át Luigi Minelli, a szervezet vezetője az öngyilkosjelölteket a túlvilágra, hanem az egyéni haszonszerzés okán is. Az államügyészség és a Dignitas egykori alkalmazottja abban egyetértenek, hogy abból a 118 németből, aki 2006-ban a szervezet segítségével Zürichben vetett véget életének, sokan felszálltak a „halálexpresszre”, mint a nyomozás vezetője fogalmaz. Wernli asszony is gyorsított ügyintézésről beszél. Gyakran még aznap meghaltak az emberek, amikor Svájcba jöttek. „Minelli erre azt mondja: Igen, de ezeket megelőzte egy hosszú telefon- és levelezési kapcsolat.” Ezeknek azonban nincs nyomuk az aktákban – fogalmaz Andreas Brunner zürichi államügyész. Gyakran már Ludwig A. Minelli magánházában – ahova a Dignitast az egyesületi nyilvántartásban bejegyezték – az illető utolsó holmijait is elvették – emlékezik Soraya Wernli. Ezt követően üres táskával, nincstelenül vonultak a Gertrudstrassén fekvő lakásba, ahol az öngyilkosságok megtörténtek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.