Megint jőnek, s robbantanak?

A Der Spiegel közli a BND elnökével készített interjút, miszerint az elmúlt években megnőtt az észak-afrikai támaszpontok miatt Németország terrorfenyegetettsége. A Frankfurter Allgemeine Zeitung a várható francia EU-elnökség kiszámíthatatlanságát elemzi a földközi-tengeri unió ötletének apropóján.

2008. 03. 25. 7:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Eckart Lohse A köd felszállt, a látási viszonyok továbbra is rosszak maradtak címmel találgatja a küszöbönálló francia EU-elnökség céljait. Párizs három és fél hónap múlva átveszi az EU-elnökséget. Az unió íratlan törvényei szerint az EU-elnökség akkor lesz sikeres, ha a két legnagyobb tagállam a legfontosabb kérdésekben egyetért, azaz, ha működik a sokat emlegetett német-francia motor. Most azonban Berlinnek fogalma sincs arról, milyen európai feladatokat kívánnak július és december között a franciák elintézni. S ez a bizonytalanság lassan aggasztóvá válik. Az úgynevezett földközi-tengeri unió, amit a tanácsadók az elnökválasztási kampányra találtak ki, s amivel Sarkozy később azonosult, Berlinnel sejteti az új Szajna-parti elit politikai stílusát: hiperaktív. Ennek mértékletesebb formája úgy néz ki, hogy Sarkozy a kancellárral folytatott beszélgetései során 20 ötletet felvet, amiből 18-at azonnal visszavon. Aligha lehet nagyobb ellentmondást elképzelni Angela Merkel nyugodt politikai stílusához viszonyítva. A földközi-tengeri unió ötletéhez Sarkozy hosszabb ideig ragaszkodott. A Párizs és Berlin közötti Európa-politikai egyeztetés az elmúlt hónapokban közel kilencven százalékban ezzel az elképzeléssel foglalkozott, elrabolva a teret a francia elnökségre történő felkészülés más fontosabb témáitól. De még ezekből a véget nem érő vitákból sem nyert világos képet a német fél arról, hogy Sarkozy pontosan mit is ért a földközi-tengeri unió alatt. Éppen ellenkezőleg, egyre erősebb a berlini gyanú, hogy akár az Elysée-palota legtitkosabb fiókjában sem létezik egy olyan terv, ami ezt az elképzelést világossá tenné. Rendkívül elvont elgondolások – hangzanak a Sarkozy Európa-politikáját vizsgáló, baráti hangvételű berlini kommentárok.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Dzsihád az ajtónk előtt címmel készített interjút Ernst Uhrlauval, a Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) vezetőjével. Ernst Uhrlau BND-elnök szerint a Maghreb-államokban a felderítés figyelmét elkerülve „egy maroknyi csoport befészkelte magát”, amely „Oszama bin Laden terrorhálózatát erősíti”. A BND tevékenységüket „nagy aggodalommal” figyeli. A tálibok Pakisztán és Afganisztán határvidékén leendő terroristák számára kiképzőtáborokat működtetnek. „Ami ott megerősödik – fogalmazott a titkosszolga –, egészen új minőséget jelent az ajtónk előtt zajló dzsihád esetében.” Uhrlau adatai szerint Németországban az erőszakos cselekményre kész iszlamisták számát néhány százra becsülik, nagyjából 700-ra teszik azokét, akiket megfigyelnek a német biztonsági szervek. „Része vagyunk az európai veszélyövezetnek. Hétszer terveztek már militáns iszlamisták merényletet Németországban” – fogalmazott Uhrlau.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.