Handelsblatt (handalsblatt.com)
A német gazdasági napilapban Karl Doemens Ypsilantinak mennie kell című cikkében elemzi a hesseni SPD drámai bukását. Ennyi volt. Vége. Befejeződtek az SPD vörös-zöld álmai. Miután Dagmar Metzger SPD-s tartományi gyűlési képviselő bejelentette, hogy a miniszterelnök-választáskor nem támogatja pártja jelöltjét, Andrea Ypsilanti röviddel a politikusi öngyilkossága előtt behúzta a kéziféket, nem jelölteti magát április 5-én miniszterelnöknek – számol be a Handelsblatt. De a tartományi SPD-főnök asszony továbbra is hadilábon áll az igazsággal. Ténylegesen Metzger nincs egyedül, hanem több hesseni SPD-s képviselő is a leghatározottabban ellenzi a Baloldali Párttal történő együttműködést, de nem csak az SPD soraiban éledezik az ellenállás.
A Baloldali Párt sem olyan könnyen kezelhető, mint azt Ypsilanti összeesküvő stratégái hitték – írja a német gazdasági lap. Minden fontos döntés előtt meg kívánják kérdezni a párt bázisát, követeli a Lafontaine-csapat. Peter Struck, az SPD Bundestag-frakció vezetője már néhány nappal korábban úgy fogalmazott: kaotikus figurákkal, szektásokkal, marxistákkal egyetlen államot sem lehet kormányozni. Most Ypsilanti emelkedő politikusi csillaga egyik napról a másikra gyors zuhanásba kezdett.
Amennyiben az új politikai stílusa miatt korábban ünnepelt egykori stewardess szeretné legalább hitelességének egy részét megőrizni, le kell vonnia a tanulságot és le kell mondania hivataláról. Amúgy a közvélemény előtt semmivel sem lesz hitelesebb, mint a hivatalban lévő Roland Koch (CDU), aki hatalmon maradása érdekében az idegenellenes kampányjelszavaktól sem riadt vissza – számol be a lap. Ypsilanti kamikáze akciójával Kurt Becknek is súlyos károkat okozott, ezért inog Beck kancellárjelöltsége. Az SPD létét érintő válságba süllyedt. Ebből kiutat csak akkor találhatnak, ha a párt személyeiben megújul, végre saját politikát folytat és felhagy a Baloldali Párthoz történő egyre kínosabb dörgölőzéssel, ami csak felértékeli ezt a politikai alakulatot.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazinban Carmen Eller A pofonok és a dörgölőzés című cikkében kommentálja Angela Merkel moszkvai látogatását. Ha Angela Merkel Moszkvában Putyinnal és a kijelölt elnökkel, Medvegyevvel találkozik, ismét élni fog egy kiváltsággal. Ő lesz az első külföldi állami vendég, akit az új vezetők fogadnak. Ez is jelzi, az alkalmankénti feszültségeket sem nélkülöző német-orosz kapcsolatok megőrizték különleges státusukat – írja a Der Spiegel. Figyelemre méltó, hogy Merkel Medvegyev első vendége. Az az oroszul beszélő kancellár, aki Schröder dörgölőzését követően érzékelhetően távolságot tartott a Kremllel. Merkel gratulált ugyan Medvegyev megválasztásához, de Németországban többen bírálták a voksolás következményeit. Megkerülhetetlen azonban a látogatás alapkérdése: miként viszonyul Medvegyev a demokráciához? A határozott menetrend helyett egy „nyílt megbeszélés” szerepel a programban. Merkel Kreml-kritikájával Németországban nem csak barátokat szerzett, sok üzletember aggódik az oroszországi üzletei miatt.
Gerhard Schröder jobban képviselte az exportőrök érdekeit – véli néhány Moszkvában dolgozó német menedzser. A német ipar számára Oroszország a legfontosabb kereskedelmi partner és a leggyorsabban növekvő exportpiac – írja a lap. A német ipar adatai szerint 2007-ben az Oroszországba irányuló kivitel ötödével nőtt, és elérte a 28 milliárd eurót. Ma közel 4000 német vállalat tevékenykedik Oroszországban, a jó kétoldalú kapcsolatok a XVIII. századig, Nagy Katalin idejéig nyúlnak vissza. 2001 szeptemberében, néhány héttel a World Trade Center elleni merényleteket követően Vlagyimir Putyin az első orosz államfőként beszédet mondott a Bundestagban. Demokráciáról és reformokról beszélt, melynek egy részét németül mondta el. „A képviselők egy történelmi pillanatot éltek át”, jegyezte le Gerhard Schröder később emlékirataiban – számol be a Der Spiegel.