Merkel elsőként Moszkvában

A Der Spiegel Angela Merkel szombati, moszkvai látogatása apropóján elemzi a német-orosz kapcsolatokat. A Handelsblatt a hazugságon kapott SPD-politikus asszony és háttértámogatója, a pártelnöknek bukásáról tudósít.

2008. 03. 08. 11:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Handelsblatt (handalsblatt.com)

A német gazdasági napilapban Karl Doemens Ypsilantinak mennie kell című cikkében elemzi a hesseni SPD drámai bukását. Ennyi volt. Vége. Befejeződtek az SPD vörös-zöld álmai. Miután Dagmar Metzger SPD-s tartományi gyűlési képviselő bejelentette, hogy a miniszterelnök-választáskor nem támogatja pártja jelöltjét, Andrea Ypsilanti röviddel a politikusi öngyilkossága előtt behúzta a kéziféket, nem jelölteti magát április 5-én miniszterelnöknek – számol be a Handelsblatt. De a tartományi SPD-főnök asszony továbbra is hadilábon áll az igazsággal. Ténylegesen Metzger nincs egyedül, hanem több hesseni SPD-s képviselő is a leghatározottabban ellenzi a Baloldali Párttal történő együttműködést, de nem csak az SPD soraiban éledezik az ellenállás.

A Baloldali Párt sem olyan könnyen kezelhető, mint azt Ypsilanti összeesküvő stratégái hitték – írja a német gazdasági lap. Minden fontos döntés előtt meg kívánják kérdezni a párt bázisát, követeli a Lafontaine-csapat. Peter Struck, az SPD Bundestag-frakció vezetője már néhány nappal korábban úgy fogalmazott: kaotikus figurákkal, szektásokkal, marxistákkal egyetlen államot sem lehet kormányozni. Most Ypsilanti emelkedő politikusi csillaga egyik napról a másikra gyors zuhanásba kezdett.

Amennyiben az új politikai stílusa miatt korábban ünnepelt egykori stewardess szeretné legalább hitelességének egy részét megőrizni, le kell vonnia a tanulságot és le kell mondania hivataláról. Amúgy a közvélemény előtt semmivel sem lesz hitelesebb, mint a hivatalban lévő Roland Koch (CDU), aki hatalmon maradása érdekében az idegenellenes kampányjelszavaktól sem riadt vissza – számol be a lap. Ypsilanti kamikáze akciójával Kurt Becknek is súlyos károkat okozott, ezért inog Beck kancellárjelöltsége. Az SPD létét érintő válságba süllyedt. Ebből kiutat csak akkor találhatnak, ha a párt személyeiben megújul, végre saját politikát folytat és felhagy a Baloldali Párthoz történő egyre kínosabb dörgölőzéssel, ami csak felértékeli ezt a politikai alakulatot.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazinban Carmen Eller A pofonok és a dörgölőzés című cikkében kommentálja Angela Merkel moszkvai látogatását. Ha Angela Merkel Moszkvában Putyinnal és a kijelölt elnökkel, Medvegyevvel találkozik, ismét élni fog egy kiváltsággal. Ő lesz az első külföldi állami vendég, akit az új vezetők fogadnak. Ez is jelzi, az alkalmankénti feszültségeket sem nélkülöző német-orosz kapcsolatok megőrizték különleges státusukat – írja a Der Spiegel. Figyelemre méltó, hogy Merkel Medvegyev első vendége. Az az oroszul beszélő kancellár, aki Schröder dörgölőzését követően érzékelhetően távolságot tartott a Kremllel. Merkel gratulált ugyan Medvegyev megválasztásához, de Németországban többen bírálták a voksolás következményeit. Megkerülhetetlen azonban a látogatás alapkérdése: miként viszonyul Medvegyev a demokráciához? A határozott menetrend helyett egy „nyílt megbeszélés” szerepel a programban. Merkel Kreml-kritikájával Németországban nem csak barátokat szerzett, sok üzletember aggódik az oroszországi üzletei miatt.

Gerhard Schröder jobban képviselte az exportőrök érdekeit – véli néhány Moszkvában dolgozó német menedzser. A német ipar számára Oroszország a legfontosabb kereskedelmi partner és a leggyorsabban növekvő exportpiac – írja a lap. A német ipar adatai szerint 2007-ben az Oroszországba irányuló kivitel ötödével nőtt, és elérte a 28 milliárd eurót. Ma közel 4000 német vállalat tevékenykedik Oroszországban, a jó kétoldalú kapcsolatok a XVIII. századig, Nagy Katalin idejéig nyúlnak vissza. 2001 szeptemberében, néhány héttel a World Trade Center elleni merényleteket követően Vlagyimir Putyin az első orosz államfőként beszédet mondott a Bundestagban. Demokráciáról és reformokról beszélt, melynek egy részét németül mondta el. „A képviselők egy történelmi pillanatot éltek át”, jegyezte le Gerhard Schröder később emlékirataiban – számol be a Der Spiegel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.