Tőkést az elnyomó rezsim emberei támadják

A Focus magazin ismerteti a Tőkés elleni román támadásokat és az erdélyi püspököt támogató konzervatív német politikus nyilatkozatát. A Spiegel a bajor tartományi választások második fordulója apropóján elemzi a CSU gyenge szereplésének okait. 

2008. 03. 16. 11:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazin A megrágalmazott példakép című tudósításában foglalkozik a frissen Európa Parlamenti képviselővé választott Tőkés László rágalmazóival.

Az erdélyi magyar kisebbség számára Tőkés László református püspök hősnek számít: a Ceasescu diktátor elleni 1989-es felkelés élharcosa volt. Néhány román konzervatív számára azonban a püspök „szeparatista” – ezért nem kívánják felvenni őt a frakciójukba.

Tőkés jelenleg független képviselőként ül az Európai Parlamentben és szeretne belépni az Európai Néppártba. Bernd Posselt (CSU) EP képviselő az ügyben úgy nyilatkozott, „A leghatározottabban támogatom Tőkést. A korábbi elnyomó rezsim képviselőinek kirohanásai elviselhetetlenek a XXI. századi Európában.”

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Ralf Neukirch Bajor pánik című cikkében elemzi a szabadállam tartományi választásainak első fordulójában elszenvedett vereség miatti CSU-n belüli bűnbakkeresést.

A voksolás mai, második fordulója előtt a keresztényszocialistákat vezető tandem elbizonytalanodását jelzik Erwin Huber pátelnöknek Günther Beckstein miniszterelnököt piszkáló mondatai. Huber a választások győztesének nevezte a CSU-t, bár megjegyezte, hogy ezt következtetést a tartományi átlagadatok alapján vonta le, míg Beckstein önkritikus mondatait vélhetően a nürnbergi alapszervezet vezetőjeként fogalmazhatta meg. Hiszen a tartományban a CSU 40 százalékkal közepesen szerepelt, míg a Nürnbergben megszerzett 27,4 százalék katasztrofális eredménynek számít.

Az önkormányzati választások – melynek második fordulóját ma tartják – Stoiber tavaly őszi visszavonulása óta az első megmérettetés az új keresztényszocialista tandem számára. Az első forduló eredményei alapján most kapták 1966 óta a legkevesebb voksot. Ennek következtében azonnal vége volt a sokat emlegetett egységnek. Günter Beckstein szerint a gyenge szereplésért felelős a pártelnök, és a Bundestag CSU csoportja, mely nem képviselte eléggé Bajorországot a Szövetségi Köztársaságban.

Az általános elbizonytalanodás első prominens áldozata Georg Schmid tartományi gyűlési frakcióvezető lehet, aki a miniszterelnök akarata ellenére keresztül erőltette az egész ország legszigorúbb dohányzást tiltó törvényét. Most ezzel magyarázzák a súlyos vereséget.

De a bajor pánik másik elszenvedője maga a kancellár lehet. Hiszen a CSU nagyon szívesen kompenzálná a mostani vereségét egy igen erőteljes berlini fellépéssel. Huber már jelezte Berlinben, hogy még a nyári szünet előtt egy különösen jelentős adócsökkentési javaslatot terjeszt a Bundestag elé. Ebben megemelnék a gyermekekért járó adókedvezményeket és alacsony adókulcsokkal támogatnák a munkavállalókat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.