Der Standard (derstandard.at)
A baloldali-liberális osztrák napilapban Gregor Mayer Referendum a kormány díjai ellen című cikkében szurkol a Gyurcsány-kormány politikai túléléséért. Vasárnap szavaznak a magyarok a kormány megszorítócsomagjáról. Orbán Viktor bízik a kormányt megrendítő eredményben és a szocialista párton belüli lázadásban.
A magyar orvosi rendelőkben csoda történt. Sok helyen vidám színűre festett rendelőkben, új, korábban túl drágának tartott műszerekkel és pluszápolónőkkel várják a pácienseket. A javulás oka a szociálliberális kormány által bevezetett vizitdíj, melyből havonta 800 euró (200 000 forint) extrajövedelemre tehetnek szert.
Azonban sohasem volt népszerű a vizitdíj, főként azért, mert egy sor egyéb kiadásnöveléssel együtt vezette be Gyurcsány Ferenc, hogy így csökkentse a rendkívül deficites költségvetést.
Valószínű, hogy a népszavazás vasárnap az ellenzék szándékainak megfelelően alakul. Orbán a referendumot a 2006. őszi lázongások csúcspontján javasolta. Akkor, amikor szélsőjobboldaliak Gyurcsány Ferenc ismert „hazugságbeszédét” követően utcai harcokat vívtak a rendőrséggel. Orbán híveinek a referendumot mint „alkotmányos” eszközt ajánlotta a „kormány elkergetése érdekében”.
Orbán abban bízik, hogy a szocialista párt bázisa felmorzsolódik a kormány fájdalmas reformprogramjainak támogatása közepette. „A szocialisták rákényszerülnek a változtatásra”, jövendölte Orbán a közelmúltban és arra gondolt, hogy az elvtársak végre leváltják Gyurcsányt.
Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)
A berlini napilapban Christoph Schmidt Lunau és Stephan Haselberger Ypsilanti megszegi az ígéretét című cikkében elemzi a szociáldemokrata politikus asszony kampányhazugságának várható következményeit. Az SPD vörös-zöld kisebbségi kormányt szeretne Hessenben a Baloldali Párt külső támogatásával – a CDU, az FDP felháborodott a lépésen, miként az SPD-bázis egy része is.
Andrea Ypsilanti, a hesseni SPD elnöke a baloldali párti képviselők szavazataival kíván miniszterelnök lenni. Ypsilanti kedden azzal igazolta döntését, hogy a választók más politikát kívánnak és az FDP ellenkezése megakadályozta egy „közlekedésilámpa-koalíció” megalakítását. „Lehet, hogy úgy alakul, hogy nem tarthatom meg az ígéretemet. Elképzelhetik, mennyire nem könnyű nekem”, nyilatkozta. Ypsilanti a január 27-i választások előtt kategorikusan kizárta az együttműködést a Baloldali Párttal.
Az SPD Bundestag-frakcióban kedden élesen bírálták Ypsilanti döntését, annak ellenére, hogy Peter Struck, a képviselőcsoport vezetője meg kívánta akadályozni a kritikus vitát. Az SPD jobboldali platformjai óvtak az egész SPD hitelvesztésétől, amennyiben Ypsilanti igénybe veszi a Baloldali Párt támogatását.
Tarek al-Wazir, a zöldek tartományi vezetője üdvözölte a tárgyalások küszöbönálló megkezdését. A CDU szószegéssel vádolja Ypsilantit, Ronald Pofalla pártigazgató úgy fogalmazott Berlinben: „A szószegésnek most neve van. Ypsilantinak hívják”. Guido Westerwelle FDP-elnök szintén keményen bírálta Ypsilantit: „Mindenki láthatja, hogy az SPD Hessenben egyértelműen a kommunistákkal és a szocialistákkal kíván többséget alakítani”, fogalmazott Berlinben.
Gregor Gysi, a Baloldali Párt Bundestag-frakcióvezetője támogatást ígért Ypsilanti megválasztásához. „Azt a hat szavazatot, amire szüksége van, garantálom neki”, fogalmazott Gysi kedden Berlinben. Majd hozzáfűzte, Ypsilanti igazi problémája saját frakciója. „Mi megígértük Roland Koch (CDU) leváltását, s ezt meg is tesszük.”
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Rüdiger Soldt Egy tűz, mely hisztériát keltett című cikkében foglalkozik a sajnálatos ludwigshafeni eseményekkel. A möllni és solingeni idegenellenes merényletek emléke volt az, ami megmérgezte a török bevándorlók és a német tűzoltók között a levegőt a február 3-i ludwigshafen-hemshofi tüzet követően.
Amikor a török miniszterelnök február 7-én felkereste a gyászolókat, számos tüntető olyan táblákat tartott magasba, mint: „Tegnap a zsidók, ma a muzulmánok”, vagy „Hitler nem volt egyedül, Koch sem”. Számos megszólaló túl hamar feltételezte, szélsőjobboldaliak lehetnek felelősek a kilenc török haláláért. Egy tűzoltót megvertek, amit a ludwigshafeni rendőrkapitány azzal a mondattal kommentált: „Így lesznek életmentőkből gyilkosok”.
Igen nagy volt a megkönnyebbülés, amikor a nyomozást vezető Lothar Liebig jelentette, nem találták nyomát a merényletnek. Mehmet Tüzel, a török belügyminiszter kiküldötte is megerősítette ezt a változatot. Ha más lett volna a vizsgálatok eredménye, s a nyomozók megállapították volna, hogy a ludwigshafeni tüzet nem baleset, hanem merénylet okozta, az hosszú időre tönkretehette volna a német-török kapcsolatokat.