A németek testőrt küldtek Kadhafinak

A Frankfurter Allgemeine Zeitung információi szerint a német kormány már 1979-ben a személyi védelem területén együttműködött a líbiai rezsimmel. A Presse hosszasan elemzi az Osztrák Néppárton belüli hatalmi játszmákat.

2008. 04. 14. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Oliver Pink és Martina Salomon Ki az ÖVP erős embere? című írásában elemzi a néppárt hatalmi harcát. Április 21-én lesz egy éve, hogy Molterert az ÖVP elnökévé választották, a párt ugyan szilárdan áll mögötte, de nem lelkesedik érte. „Hiányzik belőle szellem”– mondják ÖVP-s munkatársai, s a gazdaság is hiányolja a számára olyan fontos adóígéreteket. A néppárt közvéleménykutatási adatai is jobbak, mint a Moltereré. Tényleg eltartott egy ideig, amíg az erőviszonyok egyértelműen Molterer javára tisztázódtak. „Kezdetben még mindent, mint korábban is, Schüssel egyeztettünk, főként megszokásból” – mesélte a miniszteri titkár. „Ma már mindenről Moltererrel tárgyalunk” – de tudósítások szerint, még ő is megszerzi a volt kancellár beleegyezését. Schüssel áldása nélkül egyelőre nem megy semmi.

Sokan kérdezik, hogy nem lenne-e egy harmadik személy alkalmasabb pártelnöknek, például az ifjú tehetségnek számító Josef Pröll mezőgazdasági miniszter. Pröll szeretne magasabbra jutni, de egyelőre határozatlan. Köztudott, hogy a Raiffeisen konszern az egyik legfontosabb támogatója, bankvezér is lehetne. Peter Ulram, az ÖVP-hez közel álló közvéleménykutató szerint sokkal könnyebb egy minisztériumot vezetni, mint egy párt élén harcolva állva maradni. S ebben Ulramnak igaza van, elég csak emlékeztetni Molterer nyugodt és kedvelt mezőgazdasági miniszter korszakára.

Messze a legnépszerűbb kormánytag jelenleg Ursula Plassnik (ÖVP) külügyminiszter. Ő azonban túlságosan diplomata, nem igazán empatikus, s láthatóan ellenszenvvel viseltetik az újságírókkal szemben. Ezen tulajdonságai nem igazán teszik alkalmas kancellárjelöltté. Ulram meggyőződése egyébként az, hogy a következő választásokon Molterer lesz a néppárt kancellárjelöltje.

S mi lesz Wolfgang Schüsselből? Annak ellenére, hogy láthatóan tetszik neki a frakcióvezetőség, úgy tűnik neki immár túl kicsi lett Ausztria. Nyílt titoknak számít, hogy politikai pályafutását egy brüsszeli állással szeretné megkoronázni.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív frankfurti napilapban Stephan Löwenstein és Reinhard Müller Német segítség Líbiának már 1979-ben című cikkében tudósít a Szövetségi Köztársaság és a Kadhafi rezsim rendőri kapcsolatairól.

A Szövetség Bűnügyi Hivatal (BKA) a lap információi szerint már 1979-ben támogatta a líbiai diktátort személyi védelmének kiépítésében. A BKA megerősítette a lap ama információját, miszerint egy munkatársuk azokban az esztendőkben évente kétszer – tavasszal és ősszel – a „kiképzési intézkedések miatt” Líbiában járt. A hivatal információi szerint a kapcsolatok „védelmi és kísérleti szolgálatot” céloztak. A lap szerint az üzlet a kölcsönösségen alapult: a Szövetségi Köztársaság az akkori terrorveszélyes időkben meg kívánta akadályozni, hogy a Palesztin Felszabadítási Szervezet a Vörös Hadsereg Frakciónak (RAF) menedéket adjon. Kadhafi volt a közvetítő. „Hálából” ezért egy testőrt kapott a németektől.

Egy egykori Bundeswehr tiszt kijelentette, tudomása szerint a magán biztonsági cégek együttműködése Líbiával „folyamatosan több mint 20 éve tartott”. A Szövetségi Hírszerzőszolgálat (BND) a lap értesülése szerint a nyolcvanas években szintén együttműködött Líbiával – legalább is a lockerbie-i és a berlini merényletek előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.