Drámaian növekedtek a baloldali erőszakcselekmények

A Die Welt ismerteti a 2007-es év németországi politikai bűncselekményeinek statisztikáját. A Frankfurter Allgemeine Zeitung kommentálja a pénzügyminiszter javaslatát, aki a tárcájuk költségvetése feletti befolyás megvonásával fenyegette meg fegyelmezetlen minisztertársait.

2008. 04. 11. 10:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Thorsten Jungholt A baloldali erőszak drámaian növekedett címmel ismerteti a 2007-es esztendő politikai indíttatású bűnözési adatait. A tavalyi évben a statisztikák szerint erőteljesen növekedett a baloldali indíttatású, illetve a külföldiek által elkövetett bűnügyek száma. Csütörtökön Wolfgang Schäuble (CDU) szövetségi belügyminiszter a 2007-es bűnügyi statisztika ismertetésekor kijelentette: eme jelenségek, (a baloldaliak által elkövetett politikai indíttatású – a szerk.) bűncselekmények, valamint az erőszakos bűncselekmények 2001 óta a legmagasabb értékeket mutatták. A baloldali indíttatású bűncselekmények száma 9,4 százalékkal összesen 5866 eseményre növekedett, míg az erőszakcselekmények 3,1 százalékkal 1247-re emelkedtek.

A belügyminiszter a jelentős növekedést néhány káoszt kereső személynek a nemzetközi nagy eseményeken történő felbukkanásához kapcsolta. Emlékeztetett a G8-as csúcstalálkozót kísérő, 2007. június 2-i rostocki összecsapásokra. Összességében némileg, 1,8 százalékkal 28 538-ra csökkent a politikai indíttatású bűncselekmények száma. Ezen belül enyhén, 0,8 százalékkal 2541-re emelkedett az erőszakos bűncselekmények száma. A politikai indíttatású bűncselekmények többsége a csökkenő számok ellenére továbbra is a jobbszélen gyökeredzik. A jobboldali cselekmények száma 2,9 százalékkal 17 607-re csökkent, az erőszakcselekmények 5,5 percenttel 1054-re csökkentek.

Jelentősen, 30 százalékkal 902-re emelkedett ugyanakkor a külföldiek által elkövetett politikai indíttatású cselekmények száma. A növekedés döntően a Kurd Munkáspártnak (PKK) a török hadsereg észak-iraki támadásait Németországban megtorolni hivatott akcióira vezethető vissza. A cselekmények alig tizede hozható kapcsolatba az iszlám fundamentalizmussal, ennek ellenére a szövetségi belügyminisztérium értékelése szerint ez a radikalizmus jelenti a legnagyobb veszélyt a német belbiztonságra. A tervezett merényletekből kiinduló fenyegetés jóval nagyobb, mint kurd tüntetők elszigetelt akciói. Tavaly 1941 személyi sérülés történt, 61,7 százalékuk szélsőjobboldali erőszak áldozatává vált. Statisztikailag nem bizonyítható a bűncselekmények brutalizálódása. Miközben a szélsőjobboldali bűntettek jellemzően testi sértések voltak, addig a szélsőbaloldali indíttatásúak közül kiemelkednek a gyújtogatások és a köznyugalom megzavarása. A politikai indíttatású bűncselekmények esetében a felderítési arány 44,7 százalékos.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilapban Georg Paul Hefty Megfontolatlan című cikkében kommentálja a 2009-es választási esztendő költségvetése körül kirobbant vitát. Ezt a támadását Peer Steinbrück (SPD) pénzügyminiszter nem gondolta végig. A költségvetési fegyelmet követelő javaslata megfeledkezett a pártokon átívelő koalíciós és kampánytervekről. Alkotmányos helyzetét felhasználó fenyegetése, miszerint négy renitens kollégájától (a közlekedési, a gazdasági, az oktatási és a nemzetközi fejlesztési miniszterektől – a szerk.) elvonja tárcájuk büdzséjének alakítási jogát, nélkülözi a politikai realitást. Már a finoman kiegyenlítettnek tűnő játék is, miszerint két kereszténydemokratát és két SPD-st támadott, hibás elgondoláson alapszik.

Ugyanis Michael Glos gazdasági miniszter CSU-ja nem valamilyen kihelyezett tagozata a CDU-nak, hanem a harmadik kormánypárt. Kérdéses, hogy Steinbrück valóban végiggondolta-e, hogy patrónusának, Angela Merkelnek mint pártelnöknek is tekintettel kell lennie a keresztényszociálisokra. Az igazán meglepő Steinbrück keménykedésében, hogy miközben Glostól költségvetési fegyelmet követel, és ezzel csökkenteni kívánja mozgásterét, aközben azt veti a CSU-vezetés szemére, hogy adócsökkentésben és az adórendszer átalakításában gondolkodik. Még az egykor rendkívül befolyásos Theo Waigel (CSU) pénzügyminiszter – aki ellentétben Steinbrückkel Bundestag-képviselő, valamint pártelnök volt, s így a koalíció legfelső vezetéséhez tartozott – sem vette magának a bátorságot, hogy ilyen durván nekimenjen a koalíciós partnerének. Többek között ezért is tudott kilenc évig hatalmon maradni.

Különösen rövidlátó lépés volt, hogy a pénzügyminisztérium hagyta a fenyegetés kiszivárogtatását. Az SPD-miniszterek is jó érvekkel rendelkeznek, hogy tárcájuk feletti költségvetési befolyásukat megőrizzék. Mivel a vita már bármiféle döntés előtt elkezdődött, a kormányon, a költségvetési bizottságon belül számos alkalom kínálkozik, hogy leállítsák a pénzügyminisztert. Ha Steinbrück mindenütt győzelmet aratna, az az elvek győzelmét jelentené a tények felett. Még az SPD-n belül is elég sokan vannak, akik nem érdekeltek Steinbrück nagy győzelmében. A történet végén Steinbrück boldog lehet, ha arcának elvesztése nélkül kikászálódhat a történetből. A szociáldemokratáknak ugyanis még nincs olyan koalíciós ígéret a zsebükben arra az esetre, ha a nagykoalíció szétesne a pénzügyminiszter erőlködése miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.