Die Presse (diepresse.com)
Az osztrák konzervatív napilapban Péter Martos és Péter Bodnár Magyarország: „Népi részvény” külföldieknek is? című cikkében ismerteti a Gyurcsány-kormány tulajdonosi programját. Ha minden Gyurcsány Ferenc szándékai szerint alakul, akkor modern formában, népi részvényként újjászületik a kommunista korszak békekölcsöne. A nagyjából egy hónapja bemutatott „Új tulajdonosi program” az eddig eladhatatlan állami tulajdon privatizációs programjának bizonyul. A részleteket a kormánynak a hónap végéig kell a parlament elé terjeszteni. Gyurcsány csábító eszköze családonként néhány ezer forintos befektetésből százezres, sőt egy-két milliós vagyont ígér. A felső határ 375 euró. Időközben a kormány által felkért bizottság vezetője, Mészáros Tamás a felső határként ennek a tízszeresét említette.
Az akció azonban akár öngól is lehet. Amint azt a Magyar Nemzet kiderítette, a programot kidolgozó bizottság aligha tudja kizárni a többi uniós tagállam polgárait a részvényvásárlók közül. „Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy külföldiek megvásárolhatnák a tőzsdére vitt állami vállalatokat.” Az utolsó információk szerint az állami autópálya-kezelő vállalat lesz az első a tőzsdén, amit az MVM, később a Szerencsejáték Zrt. és a posta követhet. Mészáros április 30-ig kívánja átadni a kormánynak a pontos menetrendet. Lehet, hogy feleslegesen: ebben az időpontban már egy szocialista kisebbségi kormány irányít, mert a liberális koalíciós partner felmondta az együttműködést.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap „Nem prototípus, mely sorozatgyártásra kerülhet” című cikkében kommentálja a hamburgi fekete-zöld koalíció megalakulását. A hamburgi fekete-zöld koalíciót Berlinben többnyire önkormányzati ügyként kezelik. Angela Merkel CDU-elnök intencióinak megfelelően a kereszténydemokraták vezető politikusai kijelentették, hogy a Hamburgban történtek nem jelentenek modellt további fekete-zöld koalíciók számára. Hasonlóan látják vezető zöld politikusok is. Mint a bajor politikus fogalmazott, a hamburgi koalíció „nem olyan prototípus, ami sorozatgyártásra kerülhet”. Huber szerint „a zöldek egyre inkább balra tolódnak, és ezzel a CDU-val meglévő amúgy is kevéske egyetértést még inkább kisebbítik.” Úgy véli, „Hamburg gondoskodik a kijózanodásról.”
Ole von Beust (CDU) hamburgi főpolgármester is úgy fogalmazott, nincs olyan igénye, hogy modellként tekintsenek a megállapodásukra. „A Saar-vidék számára az adott körülmények között egy fekete-zöld koalíció elképzelhetetlen”, nyilatkozta Peter Müller (CDU) Saar-vidéki miniszterelnök. Christian Wulff CDU-alelnök és alsó-szászországi miniszterelnök, aki koalícióban kormányoz az FDP-vel, kijelentette: a szabadelvűek maradnak országos szinten a „kívánatos partner”. Friedbert Pflüger, a CDU elnökségi tagja azt mondta, hogy ez konszenzus a kereszténydemokratákon belül.
Ezentúl azonban elfogadhatatlan az a helyzet, hogy az SPD mindenkivel koalíciózhat, és minden megoldás számára nyitott, míg a CDU-nak ki kell tartania az FDP mellett. A CDU-vezetésen belül azonban kedvezően ítélik meg a terveket. Már hosszabb ideje, a 2005-ös Bundestag-választások óta tárgyalnak a zöldek. Akkor a zöldek kijelentették, hogy nem terhelhetik az alapvetően baloldali bázisukat. Többek között ez magyarázza a nyilvános szkepszist is.