„Szánalmas miniszterelnök”

A Die Presse kommentárjában foglalkozik Magyarország sírásóival, a „szánalmas miniszterelnökkel” és a „felelőtlen ellenzéki vezetővel”. A lap másik cikkében ismerteti a magyarországi kormányválság történéseit. A Die Welt a szélsőbaloldal növekvő befolyásáról tudósít a Baloldali Párt felső vezetésében.

2008. 04. 28. 6:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt

A konzervatív napilapban Kristian Frigelj Nőtt a radikálisok befolyása a Baloldali Pártban című cikkében ismerteti a német belső elhárítást mind jobban zavaró jelenséget, az alkotmányellenes kommunista pozíciók erősödését. Sahra Wagenknecht hosszú ideig távol volt Németországtól. Azonban messzire is elhallatszik, amint Brüsszelből időről időre követelte a kapitalista rendszer meghaladását. „Egy új európai gazdasági rendszerért fogunk harcolni” – hangoztatja a Baloldali Párt európai parlamenti képviselője. A 38 éves politikus asszony felemelkedése a Baloldali Párt alelnökévé mind kifelé, mind befelé jelzésként lenne értékelhető. Wagenknecht szimbolikus figurája pártja „kommunista platformjának”.

Észak-Rajna–Vesztfália és Alsó-Szászország már időközben publikálta alkotmányvédelmi jelentését, és bejelentette, hogy a Baloldali Pártot a „szélsőbaloldali törekvésekre utaló jelek” miatt továbbra is megfigyelik. Az alsó-szászországi döntés különösen markáns, mivel a Baloldali Párt a közelmúltban bejutott a hannoveri tartományi gyűlésbe. A lap értesülése szerint Hessenben és Hamburgban, ahol szintén ez év elején bekerültek a tartományi parlamentekbe, szintén folytatják a megfigyelésüket. A Baloldali Párttal kapcsolatban a legnagyobb probléma, hogy vezető személyiségei túl közel kerültek a szélsőbaloldali nézetekhez, néhányan közülük büszkék a Német Kommunista Pártban eltöltött sokéves tagságukra, vagy éppen olyan alkotmányellenes nézeteket vallottak, mint a demokrácia meghaladása. „A Baloldali Párttal kapcsolatos egyik legfontosabb problémát az egyértelműen baloldali szélsőséges nézetek eltűrésében, felhasználásában és integrálásában látom” – nyilatkozta Heinz Fromm, a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal elnöke a lapnak.

Die Presse

A konzervatív osztrák napilapban Christian Ultsch Magyarország sírásói című cikkében temeti az országot. A szerző a hanyatlást a „szánalmas miniszterelnökben” és a „felelőtlen ellenzéki vezetőben” véli megtalálni. Egy alkalmatlan és/vagy felelőtlen elitnek sikerült a volt kommunista reformországok mintadiákját Európa utolsó helyére leküzdenie. A szánalmas, 1,3 százalékos gazdasági növekedéssel Magyarország az unión belül a hátsó piros lámpa. Munkanélküliség, infláció, az adók és az eladósodottság magasak. A politikusok népszerűsége azonban már a föld alá süllyedt. Ez jórészt Gyurcsány Ferencnek köszönhető, a Miniszterelnöki Hivatalba beköltözött szánalmas alaknak, aki most a kisebbségi kormányt vezeti. Koalíciós partnerei elmenekültek, mert a) nem látnak más túlélési esélyt, és mert b) a szocialista kormányfő a nyilvánosság nyomása miatt letért a reformok útjáról. Az előre hozott választások nagy győztese Orbán Viktor lenne, de ez nem segítene Magyarországon, mert Orbán egy piacellenes populista, nem az a reformer, akire az országnak szüksége van, aki azt mondja, amit az emberek hallani akarnak, ahelyett, hogy a takarékosságról és az adósságcsapda elleni küzdelemről győzködné őket. A magyarországi válság még tovább fog húzódni.

Die Presse

A konzervatív osztrák napilapban Peter Bognár Magyarország: Gyurcsánynak kell a vörös lámpát egyedül tartania című cikkében foglalkozik a budapesti kisebbségi kormánnyal. Ami régóta látható volt, most már bizonyosság: az SZDSZ április 30-án kilép a koalícióból, így döntött vasárnap az SZDSZ küldöttgyűlésének meggyőző többsége. Gyurcsány Ferenc most már csak egy kisebbségi kormány élén áll, ez még nem fordult elő a rendszerváltás óta. Az előre hozott választásokat mind az SZDSZ, mind az MSZP kizárta, mert súlyos vereséget szenvednének. A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint az MSZP tíz, az SZDSZ két százalékon áll, amivel be sem jutna a parlamentbe. Ezzel szemben a Fidesz 32 százalékos támogatásra számíthat. Az SZDSZ kilépése után Gyurcsánynak mind a három távozó miniszter helyett újat kell keresnie. A kormányfő többször utalt arra, hogy el tudja képzelni, szakembereket hívjon a tárcák élére. Ami a kisebbségi kormányt illeti, Gyurcsány optimista, szerinte képes megszerezni a többséget a szocialisták által beterjesztett törvényekhez. Itt az MSZP főként az SZDSZ-re és az MDF-re számít.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.