Die Welt
A konzervatív napilapban Kristian Frigelj Nőtt a radikálisok befolyása a Baloldali Pártban című cikkében ismerteti a német belső elhárítást mind jobban zavaró jelenséget, az alkotmányellenes kommunista pozíciók erősödését. Sahra Wagenknecht hosszú ideig távol volt Németországtól. Azonban messzire is elhallatszik, amint Brüsszelből időről időre követelte a kapitalista rendszer meghaladását. „Egy új európai gazdasági rendszerért fogunk harcolni” – hangoztatja a Baloldali Párt európai parlamenti képviselője. A 38 éves politikus asszony felemelkedése a Baloldali Párt alelnökévé mind kifelé, mind befelé jelzésként lenne értékelhető. Wagenknecht szimbolikus figurája pártja „kommunista platformjának”.
Észak-Rajna–Vesztfália és Alsó-Szászország már időközben publikálta alkotmányvédelmi jelentését, és bejelentette, hogy a Baloldali Pártot a „szélsőbaloldali törekvésekre utaló jelek” miatt továbbra is megfigyelik. Az alsó-szászországi döntés különösen markáns, mivel a Baloldali Párt a közelmúltban bejutott a hannoveri tartományi gyűlésbe. A lap értesülése szerint Hessenben és Hamburgban, ahol szintén ez év elején bekerültek a tartományi parlamentekbe, szintén folytatják a megfigyelésüket. A Baloldali Párttal kapcsolatban a legnagyobb probléma, hogy vezető személyiségei túl közel kerültek a szélsőbaloldali nézetekhez, néhányan közülük büszkék a Német Kommunista Pártban eltöltött sokéves tagságukra, vagy éppen olyan alkotmányellenes nézeteket vallottak, mint a demokrácia meghaladása. „A Baloldali Párttal kapcsolatos egyik legfontosabb problémát az egyértelműen baloldali szélsőséges nézetek eltűrésében, felhasználásában és integrálásában látom” – nyilatkozta Heinz Fromm, a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal elnöke a lapnak.
Die Presse
A konzervatív osztrák napilapban Christian Ultsch Magyarország sírásói című cikkében temeti az országot. A szerző a hanyatlást a „szánalmas miniszterelnökben” és a „felelőtlen ellenzéki vezetőben” véli megtalálni. Egy alkalmatlan és/vagy felelőtlen elitnek sikerült a volt kommunista reformországok mintadiákját Európa utolsó helyére leküzdenie. A szánalmas, 1,3 százalékos gazdasági növekedéssel Magyarország az unión belül a hátsó piros lámpa. Munkanélküliség, infláció, az adók és az eladósodottság magasak. A politikusok népszerűsége azonban már a föld alá süllyedt. Ez jórészt Gyurcsány Ferencnek köszönhető, a Miniszterelnöki Hivatalba beköltözött szánalmas alaknak, aki most a kisebbségi kormányt vezeti. Koalíciós partnerei elmenekültek, mert a) nem látnak más túlélési esélyt, és mert b) a szocialista kormányfő a nyilvánosság nyomása miatt letért a reformok útjáról. Az előre hozott választások nagy győztese Orbán Viktor lenne, de ez nem segítene Magyarországon, mert Orbán egy piacellenes populista, nem az a reformer, akire az országnak szüksége van, aki azt mondja, amit az emberek hallani akarnak, ahelyett, hogy a takarékosságról és az adósságcsapda elleni küzdelemről győzködné őket. A magyarországi válság még tovább fog húzódni.
Die Presse
A konzervatív osztrák napilapban Peter Bognár Magyarország: Gyurcsánynak kell a vörös lámpát egyedül tartania című cikkében foglalkozik a budapesti kisebbségi kormánnyal. Ami régóta látható volt, most már bizonyosság: az SZDSZ április 30-án kilép a koalícióból, így döntött vasárnap az SZDSZ küldöttgyűlésének meggyőző többsége. Gyurcsány Ferenc most már csak egy kisebbségi kormány élén áll, ez még nem fordult elő a rendszerváltás óta. Az előre hozott választásokat mind az SZDSZ, mind az MSZP kizárta, mert súlyos vereséget szenvednének. A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint az MSZP tíz, az SZDSZ két százalékon áll, amivel be sem jutna a parlamentbe. Ezzel szemben a Fidesz 32 százalékos támogatásra számíthat. Az SZDSZ kilépése után Gyurcsánynak mind a három távozó miniszter helyett újat kell keresnie. A kormányfő többször utalt arra, hogy el tudja képzelni, szakembereket hívjon a tárcák élére. Ami a kisebbségi kormányt illeti, Gyurcsány optimista, szerinte képes megszerezni a többséget a szocialisták által beterjesztett törvényekhez. Itt az MSZP főként az SZDSZ-re és az MDF-re számít.
Itt van az "agyhalottnak" nevezett EP-képviselő válasza Magyar Péternek