Teljes foglalkoztatottság Németországban?

A Presse szerint Gyurcsány csak az időt húzza, esély sincs a komolyabb átalakításokra. A Süddeutsche Zeitungban az SPD vezetése kiáll a teljes foglalkoztatottság mellett.

2008. 04. 30. 7:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Peter Bognár Gyurcsány elsumákolja a reformokat című cikkében elemzi a magyarországi történéseket. A szerző szerint az új szocialista kisebbségi kormány nem jelent kitörést a jelenlegi belpolitikai válságból.

A szerző szerint Gyurcsány Ferenc láthatóan nem sokáig szomorkodott. Miután a liberálisok vasárnap kiléptek a koalícióból, azonnal reagált, és bejelentette egy kisebbségi kormány megalakítását. Gyurcsány hangsúlyozta, az új kormánya „nyugodt és reformorientált politikát” folytat, és a költségvetés konszolidálása, valamint a fejlesztésekre és az innovációra kíván koncentrálni.

A kormányátalakítás azonban összességében nem bizonyítja, hogy Gyurcsány a hátralévő két évben nekiveselkedne a nehéz kérdéseknek, a munkaerőpiac, az egészségügy és az oktatás kérdéseiben. Egy újrakezdéshez egy új programra és új arcokra lenne szükség, hangzik a megfigyelők tenorja.

Egy kisebbségi kormányban még maguk a szocialisták sem hisznek, annak ellenére, hogy ők maguk alkotnák ennek a kabinetnek a gerincét. Névtelenséget kérve több szocialista képviselő is elmondta, hogy egy Gyurcsány vezette kisebbségi kormány képtelen lenne 2010-ig eléldegélni. Szemükben a parlamenti támogatás hiányában csak minimális túlélési esélyeik lennének.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban Az SPD lehetségesnek tartja a teljes foglalkoztatottságot című cikkében ismerteti Kurt Beck és Frank-Walter Steinmeier politikai téziseit.

Az SPD elnöke, Kurt Beck és helyettese, Frank-Walter Steinmeier jó esélyt lát arra, hogy a munkanélküliek száma 2008-ban a hárommillió alá csökkenjen. A következő évtized célja a teljes foglalkoztatottság, írják a lapban. A koalíció megállapodott a vasúti reformban, és a munkavállalói résztulajdonosi modell újraszabályozásában.

Beck és Steinmeier, mindketten az SPD lehetséges kancellárjelöltjének számítanak, arra törekedtek, hogy cikkükkel cáfolják a véleménykülönbségeikkel és rivalizációjukról terjedő híreket. A közösen írt szöveg egyrészt védelmébe veszi az elmúlt évek reformpolitikáját. Másrészt hangsúlyozza, hogy további lépésekre van szükség az oktatásra és az innovációra, valamint a szociálisan gyengébb rétegek felemelkedésének támogatására. „Mi nem harcolni kívánunk a munkanélküliség ellen – hanem legyőzni. Célunk a következő évtizedben: teljes foglalkoztatottság tisztes bérek és munkakörülmények mellett” – írták.

A két szocialista politikus üdvözölte a koalíciós bizottságnak a vasút privatizációval kapcsolatos döntését. A reform „hosszú távú biztonságot teremt a vasutat igénybe vevők, az alkalmazottak számára, s megteremti annak konkrét lehetőségét, hogy további személyeket foglalkoztassanak”. A CDU/CSU és az SPD vezetése megállapodott abban, hogy a vasút operatív irányításának 24,9 százalékát tőzsdére viszik. A sínhálózat és a pályaudvarok 100 százalékban a szövetségi állam kezében marad.

Beck és Steinmeier írásukat tudatosan időzítették május 1-jére, hogy így jelezzék békülési szándékukat. Ugyanakkor Michael Sommer a szakszervezeti szövetség (DGB) vezetője nevetségesnek nevezte az SPD által is elfogadott munkavállalói résztulajdonosi programot. „Németországban a lakosság két százaléka rendelkezik a termelői vagyon 70 százalékával. Ezen semmit sem változtat a munkavállalói résztulajdonlás” – nyilatkozta a DGB elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.